HomeKulturaWernisaż wystawy prac Mikołaja Sklara w Grodzieńskim Centrum Rzemiosła

Wernisaż wystawy prac Mikołaja Sklara w Grodzieńskim Centrum Rzemiosła

Wystawa prac Mikołaja Sklara, znanego grodzieńskiego rzeźbiarza, członka Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi została otwarta 17 lutego w Grodzieńskim Centrum Rzemiosła.

Mikolaj_Sklar_wystawa4

Helena Kurganowa, kierownik zjednoczenia twórców ludowych „Koloryt Grodzieński” otwiera wystawę

Twórczość Mikołaja Sklara jest znana każdemu mieszkańcowi Grodna i tysiącom ludzi, zwiedzających gród nad Niemnem, gdyż rzeźby artysty od lat zdobią grodzieńskie parki i skwery.

Mikolaj_Sklar_wystawa5

Mikołaj Sklar opowiada o swoich rzeźbach

Na potrzeby wystawy w pomieszczeniach Centrum Rzemiosła Mikołaj Sklar wybrał rzeźby bardziej kameralne w porównaniu z tymi, które możemy podziwiać w plenerze.

Mikolaj_Sklar_wystawa6

Walentyna Brysacz, Weronika Szarejko i Janina Pilnik

Mikolaj_Sklar_wystawa_slider

Janina Pilnik, prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB i kierownik Działu Kultury ZPB Weronika Szarejko gratulują Mikołajowi Sklarowi

Są to prace, stanowiące swego rodzaju retrospektywę twórczości artysty z okresu ostatnich dziesięciu lat. Twórca pracuje z różnym materiałem, między innymi – brązem i kamieniem. Ale najbardziej upodobał sobie drewno, które, jak przyznaje, czasem współdecyduje o ostatecznym kształcie wykonywanej z niego rzeźby.

Mikolaj_Sklar_wystawa7

Mikołaj Sklar

– Każdy materiał ma swój charakter. Lipa jest miękka i podatna, dąb jest kapryśny i uparty. Ale właśnie dąb najbardziej mnie pociąga. Czasem trzeba umieć dogadać się z materiałem, pokonać jego opór. Zdarza się wprawdzie, że to drewno decyduje o ostatecznym kształcie, który okazuje się zaskakujący nawet dla twórcy rzeźby – dzieli się tajemnicami warsztatu Mikołaj Sklar.

Mikolaj_Sklar_wystawa9

Mikolaj_Sklar_wystawa

Rzeźbiarz w swojej twórczości zwraca się do różnej tematyki: koty, czekający na gospodarza bądź figlarnie wspinający się na drzewo; anioły – samotne i zamyślane, liryczne i wzniosłe; mityczne syrenki wznoszące się na falach, czy odpoczywająca na plecach Zeusa skradziona Europa. I, oczywiście, subtelne kształty kobiece, od wieków inspirujące twórców, są obecne w twórczości artysty.

Mikolaj_Sklar_wystawa8

Wraz z Mikołajem Sklarem jego wystawę otwierały: Helena Kurganowa, kierownik zjednoczenia twórców ludowych „Koloryt Grodzieński”, będąca także metodykiem Grodzieńskiego Centrum Rzemiosła. W swoim przemówieniu podkreśliła ona, że wernisaż wystawy prac Mikołaja Sklara ma wyjątkowe znaczenie dla powstałego niedawno ośrodka kultury, który ją gości.

Mikolaj_Sklar_wystawa1

Mikolaj_Sklar_wystawa3

Sklar nie jest bowiem zwyczajnym artystą – jest twórcą, który zakładał zjednoczenie „Koloryt Grodzieński” i brał aktywny udział w tworzeniu Grodzieńskiego Centrum Rzemiosła. – Dzisiejsze wydarzenie jest pierwszą wystawą personalną w pomieszczeniach tego ośrodka, inaugurujące cykl podobnych imprez w Centrum Rzemiosła – mówiła Helena Kurganowa.

Mikolaj_Sklar_wystawa12

Mikolaj_Sklar_wystawa2

W celu złożenia życzeń i gratulacji Mikołajowi Sklarowi z okazji otwarcia wystawy personalnej w ośrodku, który współtworzył, przyszli koledzy i przyjaciele z Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB, między innymi – prezes TPP Janina Pilnik, malarka Walentyna Brysacz oraz kierownik Działu Kultury ZPB Weronika Szarejko.

Mikolaj_Sklar_wystawa10

Wystawa prac Mikołaja Sklara będzie dostępna dla zwiedzania w ciągu miesiąca w Grodzieńskim Centrum Rzemiosła, które mieści się w odrestaurowanej przedwojennej kamienicy przy ul. Rejmonta, 12.

Natalia Klimowicz

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content