HomeOświataTłusty Czwartek w szkołach ZPB

Tłusty Czwartek w szkołach ZPB

W Tłusty Czwartek, 4 lutego, w działających przy ZPB ośrodkach nauczania języka polskiego odbyły się zajęcia tematyczne, poświęcone rozpoczęciu ostatniego tygodnia karnawału.

Tlusty_Czwartek

To były niezwykłe lekcje. Były bowiem połączone z tradycyjną konsumpcją pączków, faworków i innych przysmaków.

Mińsk

Tlusty_Czwartek_Minsk_3

W działającej przy Oddziale ZPB w Mińsku Szkole Społecznej Języka Polskiego, każdy uczeń mógł się pojawić 4 lutego na lekcjach tylko pod warunkiem, że nauczy się recytować z pamięci staropolskie przysłowie: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

Frekwencja na zajęciach okazała się wyjątkowo liczna we wszystkich grupach wiekowych. Zostało to wynagrodzone uczniom między innymi tym, że mogli rozsmakować się w pysznych, przygotowanych przez grono pedagogiczne i starsze uczennice, tłustoczwartkowych słodkościach – pączkach i faworkach, których konsumpcja także była obowiązkowa, gdyż nikt nie chciał ryzykować sprawdzania prawdziwości przesądu: „Jeśli ktoś w Tłusty Czwartek nie zje ani jednego pączka – do następnego roku w życiu nie będzie mu się wiodło”.

Tlusty_Czwartek_Minsk_1

Konsumpcja pączków i faworków podczas zajęć nie przeszkadzała obecnym na nich w zgłębianiu wiedzy o polskiej tradycji świętowania Tłustego Czwartku. Uczniowie dowiedzieli się między innymi o tym, że jeszcze poganie, żegnając zimę i witając nadejście wiosny, ucztowali spożywając w dużych ilościach tłuste potrawy. Rzymianie na przykład raz w roku mieli tłusty dzień, czyli odpowiednik Tłustego Czwartku, który obecnie ma stałe miejsce w kalendarzu chrześcijańskim i zaczyna odliczanie ostatniego tygodnia przed nadejściem Środy Popielcowej i Wielkiego Postu.

Tlusty_Czwartek_Minsk

Z historii tradycji kulinarnej Tłustego Czwartku uczniowie dowiedzieli się, iż zwyczaj jedzenia słodkich pączków w tym dniu pojawił się w Polsce dopiero w XVI wieku, gdyż przedtem świąteczne pieczywo nadziewano słoniną.

Tradycje kulinarne Tłustego Czwartku zdominowały tematycznie lekcję świąteczną w kobiecej grupie Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy Oddziale ZPB w Mińsku. Mężczyźni zaś woleli rozmawiać o najbardziej znanych na świecie balach karnawałowych, między innymi w Wenecji i Rio de Janeiro.

Tlusty_Czwartek_Minsk_2

Najmłodsi uczniowie szkoły zaprezentowali z kolei dorosłym kolegom i gronu pedagogicznemu na zakończenie szkolnych obchodów Tłustego Czwartku swoje zdolności artystyczne, recytując wiersz pt. „Tłusty Czwartek” Władysława Broniewskiego, śpiewając wesołe, odpowiednie do tematyki karnawałowej, piosenki oraz dając pokaz tańca.

Lida

Tlusty_Czwartek_2

Tlusty_Czwartek_5

Dzieciaki stały się też głównymi bohaterami świętowania Tłustego Czwartku w szkółce parafialnej dla dzieci i dorosłych, prowadzonej przez Oddział ZPB w Lidzie.

Tlusty_Czwartek_4

Tlusty_Czwartek_3

W koncercie przygotowanym przez najmłodszych uczniów też było dużo śpiewu, recytowania wierszy na temat Tłustego Czwartku, a także wesołych gier i konkursów. Zgodnie z maksymą „w Tłusty Czwartek się swawoli” do karnawałowej zabawy chętnie włączyli się dorośli.

Tlusty_Czwartek_1

Oczywiście także na szkolnej zabawie w Lidzie nie zabrakło tłustoczwartkowych pączków i faworków, a najmłodsi uczestnicy przedstawienia ze szkółki parafialnej otrzymali prezenty i upominki, ufundowane przez Konsulat Generalny RP w Grodnie.

Polina Juckiewicz z Mińska, Irena Biernacka i Aleksy Gil z Lidy

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content