HomeHistoriaObrona Grodna – tematem pierwszego jesiennego spotkania wtorkowego grodzieńskich Polaków

Obrona Grodna – tematem pierwszego jesiennego spotkania wtorkowego grodzieńskich Polaków

Obrona Grodna przed bolszewikami we wrześniu 1939 roku – wykład na taki temat wygłosił 10 września podczas zebrania członków Oddziału Miejskiego Związku Polaków na Białorusi w Grodnie, działacz ZPB Tadeusz Malewicz.

Tadeusz Malewicz

Tadeusz Malewicz

Trwającego około godziny wykładu o historii bohaterskiej obrony Grodna przed Armią Czerwoną wysłuchało blisko 200 ludzi.

Tadeusz Malewicz, pomimo historii wydarzeń sprzed 74 lat, opowiedział zebranym także o niedawnych wydarzeniach, świadczących o tym, że stosunek współczesnej władzy białoruskiej do zamieszkującej Grodno i Grodzieńszczyznę ludności polskiej zasadniczo się nie zmienił pomimo upływu dziesięcioleci oraz zmian ustrojowych, które nastąpiły po upadku komunizmu.

Działacz Związku Polaków dowodził tego między innymi na przykładzie dokonanego przez nieznanych sprawców (działających , jak zakładamy, z przyzwolenia, a może i z polecenia władz) aktu wandalizmu we wsi Raczkowszczyzna (rejon szczuczyński).

Tam 12 lipca pod nieobecność wezwanych przez władze gminy Bakszty na rozmowę mieszkańców Raczkowszczyzny, na ich prywatnej posesji, z użyciem specjalistycznego sprzętu, został ścięty krzyż ku pamięci ostatniego dowódcy połączonego oddziału Armii Krajowej Lida-Szczuczyn Anatola Radziwonika ps. „Olech”. – Zniszczenie krzyża to element walki władzy z pamięcią o ofiarach terroru komunistycznego – ocenił incydent Tadeusz Malewicz.

Przypomnijmy, że krzyż ku pamięci „Olecha” i jego żołnierzyl, broniących polską ludność ziemi szczuczyńskiej i lidzkiej przed komunistyczną zagładą był uroczyście ustanowiony w Raczkowszczyźnie 12 maja z inicjatywy ZPB. Uroczystościom odsłonięcia i poświęcenia krzyża towarzyszyła polowa Msza święta.

Co się tyczy obrony Grodna, na 17 września (rocznica bolszewickiej agresji) i 20 września (rocznica bohaterskiego zrywu patriotycznego grodnian), w 74. rocznicę tych wydarzeń historycznych ZPB zaplanował w Grodnie uroczystości, przypominające o tragicznych, a zarazem bohaterskich, losach naszych przodków.

Poza tym Związek Polaków wspólnie z warszawską Fundacją Joachima Lelewela uczestniczy w produkcji filmu inscenizowanego o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku. Jak zapewniają nas nasi partnerzy, film, jeśli zostaną zgromadzone dostateczne środki, może być nakręcony już za rok, a jego premiera może odbyć się w Grodnie w okrągłą 75. rocznicę obrony Grodna.

Prosimy o kierowanie darowizn na produkcję filmu o obronie Grodna na konto Fundacji Joachima Lelewela.

Pierwsze tej jesieni zebranie wtorkowe Polaków Grodna zakończyło się tradycyjnym akcentem patriotycznym – odśpiewaniem „Roty”, będącej hymnem Związku Polaków na Białorusi.

a.pis.

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content