HomeSpołeczeństwoSpotkanie noworoczne w Skidlu

Spotkanie noworoczne w Skidlu

Reprezentacje kilku oddziałów Związku Polaków na Białorusi z okolic Grodna przyjęły zaproszenie członkini Zarządu Głównego ZPB, a jednocześnie – prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi, kapitan Weroniki Sebastianowicz i w ostatnim dniu stycznia przybyły na spotkanie noworoczne do Skidla, w którym mieszka jedna z najbardziej zasłużonych działaczek organizacji.

Skidel_spotkanie_noworoczne_15

Kpt. Weronika Sebastianowicz wita gości

Przyjęcia zaproszenia pani kapitan nie mógł odmówić także Konsulat Generalny RP w Grodnie, delegując na spotkanie małżeństwo konsulów Marzenę i Jana Demczuków. Centralę związkową oprócz samej gospodyni przyjęcia reprezentowała wiceprezes ZPB Helena Dubowska.

Skidel_spotkanie_noworoczne_16

Konsulowie RP w Grodnie Marzena i Jan Demczukowie, ks. Andrzej Radziewicz i wiceprezes ZPB Helena Dubowska

Nie zabrakło na spotkaniu też wieloletnich przyjaciół pani kapitan z wrocławskiego Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN, które przybyło całą kilkuosobową delegacją na czele z prezes Iloną Gosiewską. Obecny był oczywiście także kapelan mieszkających na Białorusi Sybiraków, łagierników i żołnierzy AK ksiądz Andrzej Radziewicz.

Skidel_spotkanie_noworoczne_12

Skidel_spotkanie_noworoczne_14

Delegacja Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN: Eugeniusz Gosiewski, Ilona Gosiewska, Kamila Gosiewska i Mariusz Huk

Tak się składa, że 84-letnia pani kapitan jest świeżo po kuracji lekarskiej i wszyscy zaproszeni, przybywając na przyjęcie, chcieli się przekonać, że legendarna „Różyczka” (akowski pseudonim kpt. Weroniki Sebastianowicz – red.) przebywa w dobrej kondycji zdrowotnej. Na szczęście nikt się w swoich oczekiwaniach nie zawiódł, gdyż pani kapitan doskonale radziła sobie z rolą gospodyni i, zanim zaprosiła gości do stołu, poprosiła wszystkich o wygłoszenie krótkich przemówień. Dotyczyło to zwłaszcza prezesów zaproszonych na przyjęcie oddziałów ZPB z okolic Grodna: Porzecza, Jezior, Wiercieliszek, Kopciówki, Obuchowa i oczywiście Skidla.

Skidel_spotkanie_noworoczne_11

Przemawia Jan Demczuk, konsul RP w Grodnie

– Spotykamy się w takim gronie po raz pierwszy w tym roku, więc proszę was, abyście opowiedzieli o sytuacji w swoich oddziałach, o planach na rozpoczynający się rok – zwróciła się do prezesów pani kapitan, jako członkini Zarządu Głównego ZPB.

Skidel_spotkanie_noworoczne_18

Kpt. Weronika Sebastianowicz

Skidel_spotkanie_noworoczne_7

Przemawia Aleksandra Korec, prezes Oddziału ZPB w Porzeczu

Skidel_spotkanie_noworoczne_6

Przemawia Gennadiusz Picko, prezes Oddziału ZPB w Wiercieliszkach

Po krótkich prezentacjach prezesów i przemówieniach gości przyjęcia ksiądz Andrzej Radziewicz zainicjował krótką modlitwę, pobłogosławił przygotowany przez gospodarzy posiłek, po czym wszyscy usiedli do stołu.

Skidel_spotkanie_noworoczne_10

Przemawia ks. Andrzej Radziewicz

Skidel_spotkanie_noworoczne_9

Ks. Andrzej Radziewicz

Skidel_spotkanie_noworoczne_8

Kpt Weronika Sebastianowicz dziękuje ks. Andrzejowi Radziewiczowi

– Oddziały ZPB, które zaprosiłam na spotkanie nie są zbyt liczne i niewiele w nich się dzieje. Pomyślałam więc, że byłoby dobrze, aby działacze i prezesi tych oddziałów zapoznali się bliżej i zaczęli współpracować, organizując jakieś wspólne przedsięwzięcia – tak sens spotkania noworocznego reprezentacji oddziałów ZPB z okolic Grodna wytłumaczyła nam gospodyni spotkania noworocznego w Skidlu.

Skidel_spotkanie_noworoczne_3

Śpiewanie kolęd

Skidel_spotkanie_noworoczne_2

Najmłodszy uczestnik spotkania noworocznego Marcin Pisalnik, traktowany przez kpt. Weronikę Sebastianowicz jako wnuczek na jej prośbę recytuje wierszyk

Skidel_spotkanie_noworoczne_13

Telewizje Trwam i Biełsat

Skidel_spotkanie_noworoczne

Skidel_spotkanie_noworoczne_1

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content