HomeSpołeczeństwoSpotkanie delegacji ZPB z Prezydentem Szczecina

Spotkanie delegacji ZPB z Prezydentem Szczecina

Przebywająca w dniach 24-25 stycznia w Szczecinie na zaproszenie zespołu LOMBARD delegacja Związku Polaków na Białorusi złożyła wizytę w Urzędzie Miasta Szczecin i spotkała się z Prezydentem Piotrem Krzystkiem.

Szczecin_delegacja_ZPB_prezydent_7

Andżelika Borys przedstawia prezydentowi Szczecina delegację Związku Polaków na Białorusi

Szczecin_delegacja_ZPB_prezydent_2

Przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys i Prezydent Szczecina Piotr Krzystek

Podczas rozmowy z prezydentem wyjaśniło się, że Piotr Krzystek ma korzenie na Kresach Wschodnich, gdyż jego mama pochodzi z Grodzieńszczyzny – ze wsi Plebanowce, w której urodziła się też mama Andżeliki Borys – Henryka Borys (z domu – Barcewicz). Po ujawnieniu tej okoliczności przez kierowniczkę delegacji ZPB, prezydent zadzwonił do swojej mamy, aby się upewnić, czy nie miała ona znajomych wśród krewnych Andżeliki Borys.

Szczecin_delegacja_ZPB_prezydent

Andrzej Pisalnik przekazuje ostatnie numery „Głosu znad Niemna na uchodźstwie” prezydentowi

Szczecin_delegacja_ZPB_prezydent_6

Piotr Krzystek przegląda gazetę ZPB

Szczecin_delegacja_ZPB_prezydent_1

Jak się okazało, rodzina mamy prezydenta Szczecina w Plebanowcach mieszkała po sąsiedzku z rodziną mamy przewodniczącej Rady Naczelnej ZPB.
Andżelika Borys, korzystając z okazji, zaprosiła Piotra Krzystka do odwiedzenia Grodzieńszczyzny i małej ojczyzny mamy prezydenta.

Szczecin_delegacja_ZPB_prezydent_8

Andżelika Borys wręcza prezydentowi na pamiatkę obraz z widokiem Grodna

Szczecin_delegacja_ZPB_prezydent_4

Prezydent Szczecina z kolei umówił się z Andżeliką Borys, że we współpracy z nią Urząd Miasta Szczecin wesprze Związek Polaków na Białorusi, organizując kolonię letnie dla grupy polskich dzieci z Białorusi i przyjmując na pobyt w Szczecinie grupę nauczycieli języka polskiego i działaczy ZPB z Białorusi. Według prezydenta Szczecina, władze miasta mogłyby także wesprzeć młodzież polską z Białorusi, chcącą podjąć studia na szczecińskich uczelniach.

Szczecin_delegacja_ZPB_prezydent_5

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content