HomeKulturaDelegacja ZPB na Jubileuszu LOMBARDU

Delegacja ZPB na Jubileuszu LOMBARDU

Kilkuosobowa delegacja Związku Polaków na Białorusi na czele z przewodniczącą Rady Naczelnej ZPB Andżeliką Borys w dniach 24-25 stycznia przebywała w Szczecinie. Do stolicy województwa zachodniopomorskiego reprezentację ZPB zaprosił legendarny zespół rockowy LOMBARD, który dwugodzinnym koncertem w Filharmonii Szczecińskiej imienia Mieczysława Karłowicza zainaugurował jubileuszowy rok 35-lecia istnienia zespołu.

Lombard_Szczecin

Marek Zaniewski, Marta Cugier, Jan Zawinowski, Iness Todryk-Pisalnik, Grzegorz Stróżniak, Andżelika Borys i Andrzej Pisalnik

Programem pt. 35 lat LOMBARD W FILHARMONII „muzyka bez granic”, zespół rozpoczął rok jubileuszowy w Szczecinie nie przypadkowo. W tym mieście, bowiem założyciel LOMBARDU i autor większości wykonywanych przez zespól piosenek Grzegorz Stróżniak wraz z pierwszym składem zespołu 35 lat temu po raz pierwszy odbył studyjną sesję nagraniową, nagrywając w studiu Polskiego Radia Szczecin trzy utwory: „Bez zysków, bez strat”, „Komu cichy płacz” i „Błądząc, wędrując”, które wkrótce podbiły serca polskich miłośników rocka.

Lombard_Szczecin_39

Lombard_Szczecin_40

Ze Szczecinem LOMBARD wiąże też zrealizowanie w miejscowej filharmonii, w roku 1983, płyty koncertowej „Live”, uznawanej za jeden z najlepszych albumów koncertowych, nagranych w Polsce w latach 80.

Lombard_Szczecin_36

Lombard_Szczecin_15

Grzegorz Stróżniak

Lombard_Szczecin_14

Marta Cugier

Koncert w Filharmonii Szczecińskiej cieszył się tak dużym zainteresowaniem fanów LOMBARDU, że muzycy mieli kłopoty z rozmieszczeniem na sali wszystkich swoich przyjaciół i członków rodzin. Bilety na ten wyjątkowy koncert, zagrany wspólnie z Orkiestrą Filharmonii w Szczecinie i big bandem pod batutą Jana Zeylanda, rozeszły się, bowiem jak świeże bułeczki.

Lombard_Szczecin_16

Lombard_Szczecin_12

Lombard_Szczecin_17

Wspólna obecność na scenie orkiestry, big bandu i zespołu rockowego (razem około 60 muzyków i instrumentów) wymagało od dyrygenta Jana Zeylanda, lidera LOMBARDU Grzegorza Stróżniaka i jego kolegów nie lada twórczego wysiłku i pomysłowości, aby zaadaptować do tak licznego i różnorodnego arsenału instrumentalnego, jaki wieczorem 24 stycznia zjawił się na scenie Filharmonii Szczecińskiej, zarówno starsze przeboje zespołu, stanowiące jego wizytówkę od dziesięcioleci, jak i nowsze kompozycje. „Anatomia – Ja płynę, płynę”, „Szklana pogoda”, „Przeżyj to sam» i inne piosenki LOMBARDU w orkiestrowej aranżacji otworzyły słuchaczom nowe, nieznane dotąd, odcienie.

Lombard_Szczecin_21

Lombard_Szczecin_51

Grzegorz Stróżniak

Lombard_Szczecin_49

Marta Cugier

Jak się okazało mieszanka klasyki, jazzu i rocka potrafi doskonale bawić nie tylko publiczność, lecz także autorów tych niezwykłych eksperymentów muzycznych – dyrygenta i jazzowego pianistę Jana Zeylanda, Grzegorza Stróżniaka oraz sceniczną i życiową partnerkę lidera LOMBARDU – Martę Cugier, która jest wokalistką i frontwomen zespołu najdłużej w jego historii, bo już od 17 lat.

Lombard_Szczecin_47

Grzegorz Stróżniak

Lombard_Szczecin_41

Grzegorz Stróżniak i Daniel GOLA Patalas

Zaprezentowane przez LOMBARD niezwykła sceneria i wymiar muzyczny nie tylko nie zawiodły publiczności, która po brzegi wypełniła salę Filharmonii Szczecińskiej, lecz sprawiły, że szczecinianie żegnali artystów, bijąc im brawa na stojąco. Miłym akcentem stały się słowa podziękowania wypowiedziane ze sceny przez Martę Cugier pod adresem delegacji Związku Polaków na Białorusi za jej obecność na koncercie z okazji 35-lecia istnienia LOMBARDU.

Lombard_Szczecin_32

Grzegorz Strózniak ze swoją sceniczną i zyciową partnerką – Martą Cugier

Lombard_Szczecin_28

LOMBARD w najdłużej istniejącym w historii zespołu składzie: Grzegorz Stróżniak, Marta Cugier, Daniel GOLA Patalas, Michał GUMA Kwapisz i Mirosław Kamiński

Lombard_Szczecin_27

Lombard_Szczecin_26

Lombard_Szczecin_36

Lombard_Szczecin_42

Lombard_Szczecin_46

Lombard_Szczecin_44

Utalentowana i charyzmatyczna wokalistka Marta Cugier

Lombard_Szczecin_45

Grzegorz Stróżniak

Delegacja ZPB z kolei, już podczas przyjęcia wydanego przez LOMBARD po koncercie, inaugurującym jubileuszowy dla niego rok, wręczyła zespołowi, darzącemu Polaków na Białorusi niezwykle ciepłym uczuciem, grafikę z panoramą Grodna autorstwa działacza ZPB Jana Pieregińca.

Lombard_Szczecin_6

Andżelika Borys na znak wdzięczności za wieloletnią przyjaźń i współpracę wręcza zespołowi LOMBARD grafikę z panoramą Grodna

Lombard_Szczecin_5

Lombard_Szczecin_4

Marta Cugier

Lombard_Szczecin_1

Marta Cugier, Iness Todryk-Pisalnik, Grzegorz Stróżniak i Andżelika Borys

Lombard_Szczecin_8

Lider LOMBARDU Grzegorz Stróżniak rozdaje autografy swoim fanom

Lombard_Szczecin_10

Lombard_Szczecin_9

Grzegorz Strózniak ze swoim wnuczkiem Franciszkiem i mamą

Lombard_Szczecin_2

Zdjęcie pamiątkowe zespołu LOMBARD z członkami rodzin i przyjaciółmi

Znadniemna.pl, Fot.: Iness Todryk-Pisalnik i Bartek Gąsiorek 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content