HomeKulturaKoncert Bożonarodzeniowy Szkoły Muzycznej nr 3 im. Fryderyka Chopina w Mińsku

Koncert Bożonarodzeniowy Szkoły Muzycznej nr 3 im. Fryderyka Chopina w Mińsku

„My i Boże Narodzenie” dorocznym koncertem pod taką nazwą powitała 16 grudnia nadchodzące Święta Narodzenia Pańskiego Szkoła Muzyczna nr 3 w Mińsku, od sześciu lat nosząca imię wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

Popiersie Fryderyka Chopina w szkole, noszącej jego imię

Popiersie Fryderyka Chopina w szkole, noszącej jego imię

Założona w 1953 roku instytucja kultury uczy gry na instrumentach muzycznych i śpiewu ponad 400 młodych mieszkańców białoruskiej stolicy. Jej absolwentami są wybitni twórcy białoruskiej sceny muzycznej, zarówno estradowej, jak i klasycznej, między innymi: organista Włodzimierz Niewdach, kompozytor Halina Gorełowa, piosenkarka Polina Smołowa i wielu innych. Mimo tego, że w życiu zawodowym słynni, na całą Białoruś i poza jej granicami, artyści są bardzo zajęci i mają napięty terminarz występów – nie zapominają jednak o swojej Alma Mater, znajdując czas na prowadzenie na niej wykładów i zajęć dla utalentowanych muzycznie dzieciaków.

Wsparty przez Ambasadę RP w Mińsku i Instytut Polski w Mińsku tegoroczny koncert Bożonarodzeniowy szkoły, mającej za patrona wybitnego artystę polskiego, stał się swoistym przeglądem osiągnięć zarówno samych uczniów Szkoły Muzycznej nr 3, jak i jej nauczycieli.

Przemawia Michaił Abrażewicz, dyrektor Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Mińsku

Przemawia Michaił Abrażewicz, dyrektor Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Mińsku

Pomysł organizowania dorocznego koncertu z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku należy do dyrektora szkoły, a zarazem jej absolwenta Michaiła Abrażewicza. Ten zdolny pedagog muzyczny potrafił stworzyć w podległej mu placówce edukacyjnej atmosferę prawdziwej twórczości, o czym mogli się przekonać 16 grudnia mieszkańcy Mińska, którzy przybyli na koncert „My i Boże Narodzenie” do Sali koncertowej „Górne Miasto”.

Gra Irena Apalińska

Gra Irena Apalińska

Gra Anna Szaplak

Gra Anna Szaplak

Koncert zainaugurowało przepiękne wykonanie przez absolwentek szkoły i laureatek konkursów międzynarodowych Irenę Apalińską i Annę Szaplak nieśmiertelnych utworów patrona szkoły Muzycznej nr 3 im. Fryderyka Chopina, między innymi – Poloneza A-dur, będącego sygnałem Programu I Polskiego Radia.

Muzyka Chopina brzmiała zresztą także potem, między innymi w wykonaniu Julii Jermołajewej, absolwentki szkoły, będącej laureatką IV Grand Prix Funduszu Specjalnego Prezydenta Republiki Białoruś na rzecz Wspierania Uzdolnionych Uczniów.

Julia_Bowbel_Swietlana_Jarmolczyk

Cymbalistki Julia Bowbel i Swiatłana Jarmolczyk wykonują utwór Johanna Sebastiana Bacha

Niezwykle nowatorsko zabrzmiała podczas koncertu muzyka Johanna Sebastiana Bacha w wykonaniu cymbalistek Julii Bowbel i Swietłany Jarmolczyk.

Zespół bałałajeczników "Zabaulanki"

Zespół bałałajeczników „Zabaulanki”

Rozbawiło publiczność, wprowadzając w świąteczny nastrój, wykonanie przez zespół bałałajek „Zabaulanki” utworu Roberta Schumanna pt. Knecht Ruprecht (pomocnik Świętego Mikołaja).

Wykładowcy szkoły wykonują Polonez "Pożegnanie Ojczyzny" Michała Kleofasa Ogińskiego

Wykładowcy szkoły wykonują Polonez „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego

Wykonanie Poloneza „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego przez wykładowców przypomniało publiczności o tym, że dobiegający końca rok 2015 był ogłoszonym przez UNESCO Rokiem Ogińskiego.

Taisia Rajczonok śpiewa po polsku kolędę „Cicha Noc”

Zespół kameralny pod kierownictwem Natalii Jermolenko akompaniował Taisii Rajczonok

Zespół kameralny pod kierownictwem Natalii Jermolenko akompaniował Taisii Rajczonok

Tego wieczoru w udekorowanej świątecznie sali zabrzmiała muzyka także współczesnych kompozytorów. Wszystkie utwory przypominały o nadchodzącym najpiękniejszym święcie rodzinnym. Atmosfera Świąt Bożego Narodzenia sięgnęła apogeum, kiedy pod akompaniament zespołu kameralnego jedną z najpiękniejszych kolęd – „Cicha Noc” – zaśpiewała po polsku Taisia Rajczonok.

Druga sekretarz Ambasady RP w Mińsku Elżbieta Iniewska składa podziękowanie dyrektorowi Michaiłowi Abrażewiczowi

Druga sekretarz Ambasady RP w Mińsku Elżbieta Iniewska składa podziękowanie dyrektorowi Michaiłowi Abrażewiczowi

Ze słowami wdzięczności i uznania dla uczestników koncertu Bożonarodzeniowego mińskiej Szkoły Muzycznej nr 3 im. Fryderyka Chopina zwróciła się obecna na sali druga sekretarz Ambasady RP w Mińsku ds. dyplomacji publicznej i kulturalnej Elżbieta Iniewska. – Wspieranie talentów jest zaszczytem dla Ambasady RP. Takie wydarzenia, jak dzisiejsze poza walorami kulturalnymi ma także wymiar duchowy i wzbogaca swoim pięknem uczestników tego koncertu i publiczność – mówiła, wręczając Szkole Muzycznej nr 3 im. Fryderyka Chopina w Mińsku piękne wydanie książki o jednym z wybitnych wykonawców i popularyzatorów muzyki patrona szkoły Antonim Rubinsztejnie oraz nagrania genialnego pianisty.

Dyrektor Michaił Abrażewicz dziękuje Elżbiecie Iniewskiej

Dyrektor Michaił Abrażewicz dziękuje Elżbiecie Iniewskiej

Dyrektor Szkoły Muzycznej nr 3 im. Fryderyka Chopina w Mińsku Michaił Abrażewicz serdecznie dziękował za dar i za wspieranie szkoły przez Ambasadę RP oraz Instytut Polski w Mińsku, mówiąc, że jest szczęśliwy z powodu tego, że kierowana przez niego placówka ma tak piękne tradycje, jak doroczny koncert „My i Boże Narodzenie”.

Polina Juckiewicz z Mińska

Najnowsze komentarze

  • Pani Sekretarz jest bardzo otwarta na poczeby Polakow i ma dusze do kultury. Niech Jej Bog blogoslawi!!!

Skomentuj

Skip to content