HomeKulturaCzas i jego przemijanie według Jana Rusaczka

Czas i jego przemijanie według Jana Rusaczka

Wystawa pt. „Muszle, książki, ptaki i inne cenne mechanizmy czasu” autorstwa członka działającego przy Związku Polaków na Białorusi Towarzystwa Plastyków Polskich jest dostępna do zwiedzania w grodzieńskiej Galerii Tyzenhauz do Bożego Narodzenia.

Wlaścicielka_galerii_Olga_Babinska_otwiera_wystawę

Właścicielka Galerii Tyzenhauz Olga Babińska otwiera wystawę. Po prawej – autor Jan Rusaczek

Pod osąd publiczności artysta przedstawia oryginalny projekt plastyczny , na który składają się nie tylko obrazy olejne i grafiki, lecz także instalacje przestrzenne, zmuszające widza do refleksji o nieubłaganym biegu czasu i jego wartości.

Wystawę Jana Rusaczka trudno nazwać ucztą dla wielbicieli piękna w jego tradycyjnym rozumieniu. Na pewno jednak pobudzi widza do refleksji, a może nawet do dyskusji na temat estetyki w sztuce, pozwalającej artyście na docieranie do widza ze swoimi pomysłami i sugestiami za pomocą technik plastycznych.

Instalacja "Ogród, klatka,drzwi"

Instalacja „Ogród, klatka,drzwi”

Instalacja "Klucze"

Instalacja „Klucze”

Instalacja "Traktat"

Instalacja „Traktat”

Praca "Czas"

Grafika „Czas”

Koncepcja wystawy „Muszle, książki, ptaki i inne cenne mechanizmy czasu” opiera się na próbie zrozumienia przez artystę pojęcia czasu, które postarał się on utrwalić w skojarzeniach, zawartych na obrazach i w instalacjach przestrzennych. Próbując zdefiniować czas Jan Rusaczek bada liczne „instrumenty” za pomocą których może być mierzony: dźwięk, wodę, książki, historię… Wszystko to w dziełach artysty jest wplecione w świat jego wyobraźni.

Genius_Temporis_(_Duch_czasu_)

Grafika „Genius Temporis” (Duch czasu)

W pracy „Genius Temporis” („Duch czasu”) autor zastanawia się nad tym, w jaki sposób czas funkcjonuje w ludzkim umyśle, posługującym się kategoriami przeszłości i przyszłości. Te dwa pojęcia symbolizują drzwi i okno, natomiast korytarz miedzy nimi jest symbolem teraźniejszości, istniejącej na styku przeszłości i przyszłości.

Praca "History"

Grafika „History”

Ruch czasu ujawnia się widzowi w grafice „History”, w której w charakterze zegarowego mechanizmu występuje historia. Rolę elementów mechanizmu odliczania czasu, między innymi strzałek i cyfr, odgrywają w tej pracy płaskorzeźby, odzwierciedlające najważniejsze wydarzenia w dziejach ludzkości, będące cezurami, oddzielającymi epoki.

Zmysłową kontynuacją serii grafik są obrazy olejne, na których, poprzez określoną sekwencję znaków i symboli, autor rozwija temat.

Praca "Wieża z kości słoniowej" - olej, płótno

Praca „Wieża z kości słoniowej” – olej, płótno

Praca "Biblioteka" - olej, płótno

Praca „Biblioteka” – olej, płótno

Jan Rusaczek jest cenionym artystą plastykiem nie tylko na Białorusi, o czym świadczy poniższy (niepełny) wykaz zdobytychprzez niego wyróżnień:

2007 – I nagroda, VI Biennale Grafiki w Muzeum Druku (Nowy Jork, USA).

2013 – nagroda specjalna Archbishopric of Granada, Exposicion Internacional de Grabado (Grenada, Hiszpania).

2014 – II nagroda, VII International Ex libris and Small Graphic Forms Competition „Secrets of a cold sea” (Gdańsk, Polska).

2014 – III nagroda, Guangzhou International Exlibris and Mini-prints Biennial (Gandżou, Chiny)

Olga Oniśko/Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content