HomeOświataNajmłodsi Polacy Lidy szykują się do Bożego Narodzenia

Najmłodsi Polacy Lidy szykują się do Bożego Narodzenia

W szkółkach społecznych, działających przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Lidzie trwają przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Już od tygodnia dzieciaki podczas zajęć opowiadają kolegom o świątecznych tradycjach, obowiązujących w ich rodzinach, uczą się śpiewania kolęd i organizują spotkania opłatkowe.

Uczniowie lidzkich szkółek społecznych przy ZPB

Uczniowie lidzkich szkółek społecznych przy ZPB

Jednym z tematów zajęć przedświątecznych był stół wigilijny. Polskie dzieciaki musiały opowiedzieć o daniach, tradycyjnie podawanych w ich domach na stół w Wigilię Narodzin Jezusa Chrystusa. Niektórzy uczniowie dzielili się z kolegami przepisami wigilijnych dań, żeby wspólnie z rodzicami przygotować je na Wigilię. Młodzi lidzianie uczyli się też robienia dekoracji świątecznych, które upiększą ich mieszkania podczas wieczoru wigilijnego. Wielu z uczniów zgłosiło chęć udziału w jasełkach, do wystawienia których próby odbywały także podczas zajęć przedświątecznych.

Podczas zajęć na temat stołu wigilijnego

Podczas zajęć na temat stołu wigilijnego

Ćwiczenia z nakrycia stołu wigilijnego prowadzi Irena Biernacka, prezes Oddziału ZPB w Lidzie

Ćwiczenia z nakrycia stołu wigilijnego prowadzi Irena Biernacka, prezes Oddziału ZPB w Lidzie

Aktorzy jasełek przed próbą

Aktorzy jasełek przed próbą

Pakowanie prezentów

Pakowanie prezentów

W ramach tygodnia przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia w kaplicy szpitala rejonowego odbyło się spotkanie opłatkowe z udziałem dzieci specjalnej troski. W tym spotkaniu brali udział także rodzice dzieciaków pokrzywdzonych przez los, a poprowadzili je kapelan szpitala rejonowego ks. Jerzy Biegański i katechetka – siostra Alicja.

Podczas spotkania opłatkowego

Podczas spotkania opłatkowego

spotkanie_oplatkowe

Ksiądz kapelan wraz z siostrą opowiedzieli uczestnikom spotkania o znaczeniu i tradycji obchodów Świąt Bożego Narodzenia, po czym dzieciaki śpiewały polskie kolędy i recytowały bożonarodzeniowe wiersze. Po improwizowanym koncercie ks. Jerzy Biegański zainicjował wspólną modlitwę, po której wszyscy zgromadzeni dzielili się opłatkiem i składali życzenia z okazji nadchodzących świąt.

Spotkanie opłatkowe z udziałem dzieci specjalnej troski

Wręczenie prezentów podczas spotkania opłatkowego z udziałem dzieci specjalnej troski

Zakończyło się spotkanie opłatkowe wręczeniem jego młodym uczestnikom prezentów, ufundowanych przez zarząd Oddziału ZPB w Lidzie.

Irena Biernacka z Lidy, zdjęcia Aleksego Gila

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content