HomeSpołeczeństwoAndżelika Borys o wsparciu Polaków ze Wschodu dla Wpolityce.pl: „Cieszy, że za deklaracjami idą konkrety”

Andżelika Borys o wsparciu Polaków ze Wschodu dla Wpolityce.pl: „Cieszy, że za deklaracjami idą konkrety”

Andzelika_Borys

Wpolityce.pl: Rozmawiamy podczas sejmowej konferencji poświęconej podsumowaniu Karty Polaka. Był szef MON, był wiceszef MSZ, padły liczne deklaracje o współpracy. Czy jest tak, że dla Polaków ze Wschodu zaczął się lepszy czas czy za wcześnie na tego typu tezy?

Andżelika Borys: Ustawa o Karcie Polaka weszła w życie jeszcze za czasów rządów PiS. Dzisiejsze spotkanie to naturalna kontynuacja tego, co działo się wtedy – to bardzo ważne, bo sytuacja Polaków na wschodzie jest trudna, musimy stawiać czoło rusyfikacji. Dzisiejsze poparcie jest bardzo ważne – liczymy, że będziemy bardzo ważni. Potrzebujemy pomocy polskiego państwa, by oprzeć się tej rusyfikacji, szczególnie w zakresie szkolnictwa polskiego na Litwie czy na Białorusi. Tu muszą iść jasne sygnały.

Ale czy idą?

Dzisiaj padły bardzo ważne deklaracje – i to że trwa konferencja podsumowująca ustawę o Karcie, i to, że pada propozycja nowelizacji ustawy, to nadzieja, że polskie państwo upomina się o ich los.

Jakie konkretne rozwiązania powinny znaleźć się w tej nowelizacji?

Mówi się o ułatwieniach w przyznawaniu polskiego obywatelstwa czy wręcz o pomyśle na przywrócenie polskiego obywatelstwa. Przecież do 1939 roku na terenach Kresów Polskich mieszkali Polacy. Chodzi też o szereg innych ulg – sama koncentruję się na tym, by ruchy polskich władz przyczyniły się do tego, że na Białorusi zwiększyła się liczby uczniów języka polskiego w systemach komercyjnych. To ważne, bo mamy alternatywną możliwość do nauki polskiego.
Dodatkowo wykorzystywany jest jako kontakt z krajem, możliwość studiów, pracy. Pojawia się tzw. emigracja Polaków z Kresów do Polski. Jeśli mamy problemy z niżem demograficznym, to warto najpierw wesprzeć Polaków.

Zmiana władzy cokolwiek w tej kwestii zmieniła?

Pojawiły się konkrety. Jak potrzebna jest pomoc, jak na przykład dla Polaków z Mariupola, to otrzymali ją natychmiast. To cieszy, że za deklaracjami idą konkrety. Ciężko mi wchodzić w kwestie polityczne, ale to ważne, że istnieje realna pomoc – wierzymy, że za deklaracjami pójdą kolejne kroki i wsparcie.

Znadniemna.pl za Wpolityce.pl

Najnowsze komentarze

  • Dziekuje PISu polak z Grodna

  • To ze jest projekt nowolizacji ustawy o karcie Polaka to bardzo dobz!Czekamy na pszyjecie projektu, na jego utwierdzenie.

Skomentuj

Skip to content