HomeSpołeczeństwoSpotkanie opłatkowe u kombatantów Armii Krajowej w Lidzie

Spotkanie opłatkowe u kombatantów Armii Krajowej w Lidzie

Wręczenie medali pamiątkowych członkom Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Ciechanowskiego, odczytanie listu do Żołnierzy Armii Krajowej od Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy oraz wiele miłych niespodzianek i wzruszających przemówień, adresowanych do gospodarzy spotkania, mieszkających na Białorusi żołnierzy Armii Krajowej – tak wyglądało w tym roku spotkanie opłatkowe, zorganizowane 12 grudnia w Lidzie przez działające przy ZPB Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi.

Przemawia kapitan Weronika Sebastianowicz, prezes Stowarzysznia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi przy ZPB

Przemawia kapitan Weronika Sebastianowicz, prezes działającego przy ZPB Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi

Kapitan Weronika Sebastianowicz z członkami kierowanego przez nią Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi

Kapitan Weronika Sebastianowicz z członkami kierowanego przez nią Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi

Uroczyste spotkanie otworzyła gospodyni przyjęcia, prezes Stowarzyszenia ŻAK na Białorusi kapitan Weronika Sebastianowicz. Samo przedstawienie gości uroczystości zajęło pani kapitan kilkanaście minut, gdyż w celu podzielenia się opłatkiem z mieszkającymi na Białorusi bohaterami walk o wolną i niepodległą Polskę w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu oraz złożenia im życzeń z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przybyli w minioną sobotę do Lidy reprezentanci niemal wszystkich, współpracujących ze Stowarzyszeniem ŻAK na Białorusi, urzędów i organizacji społecznych: minister Jan Ciechanowski na czele delegacji Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UDSKiOR); Chargé d’Affaires a. i. Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Białorusi Michał Chabros wraz z delegacją Ambasady RP w Mińsku; delegacja Konsulatu Generalnego RP w Grodnie na czele z szefem placówki konsulem RP Zbigniewem Pruchniakiem; delegacja Komendy Głównej Straży Granicznej RP na czele z dyrektorem Biura Ochrony Informacji KGSG pułkownikiem Krzysztofem Gawędą; Artur Kondrat, prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej; delegacja wrocławskiego Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN na czele z prezes Iloną Gosiewską; prezes Fundacji Na Rzecz Pomocy Dzieciom Grodzieńszczyzny Rafał Cierniak z delegacją, a także prezes Związku Polaków na Białorusi Mieczysław Jaśkiewicz z delegacją Zarządu Głównego ZPB, którego członkiem jest gospodyni przyjęcia kapitan Weronika Sebastianowicz.

Oplatek_ZAK_Kombatanci_nagrodzeni

Gospodarze spotkania z odznaczeniami

Po powitaniu przez gospodynię gości spotkania głos zabrał minister Jan Ciechanowski. Przypominając zgromadzonym o zasługach bohaterów i gospodarzy spotkania dla cieszącej się dzisiaj wolnością Polski, szef UDSKiOR wręczył każdemu obecnemu na przyjęciu kombatantowi AK pamiątkowy Medal „Obrońcy Ojczyzny 1939 -1945”.

Szef UDSKiOR Jan Ciechanowski wśród gospodarzy i gośści spotkania

Szef UDSKiOR Jan Ciechanowski (po prawej) wśród gospodarzy i gości spotkania

Przemawia minister Jan Ciechanowwski

Przemawia minister Jan Ciechanowski

Niezwykle miłą niespodzianką uroczystości okazał się adresowany do Żołnierzy Armii Krajowej i odczytany przez prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen Ilonę Gosiewską list z okazji Świąt Bożego Narodzenia od Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy. W swoim liście Pierwsza Dama Rzeczypospolitej składa życzenia świąteczne w imieniu swoim i swojego męża – Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Ilona Gosiewska, prezes Stowarzyszenia ODRA-NIEMENczyta list od Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy

Ilona Gosiewska, prezes Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN czyta list od Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy

Ilona Gosiewska

Ilona Gosiewska

Delegacja Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN: Małgorzata Suszyńska (członek Zarządu), Ilona Gosiewska (prezes Zarządu), Eugeniusz Gosiewski (sekretarz Zarządu)

Delegacja Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN, od prawej Eugeniusz Gosiewski (sekretarz Zarządu), Ilona Gosiewska (prezes Zarządu), Małgorzata Suszyńska (członek Zarządu)

List Pani Prezydentowej do Żołnierzy Armii Krajowej

List Pani Prezydentowej do Żołnierzy Armii Krajowej

„Pragnę też wyrazić słowa najwyższego uznania i szacunku za trudne, pełne poświęceń życie, za odwagę i walkę o niepodległą Polskę. Nasze święto wolności trwa już od ćwierćwiecza. Z tej okazji co roku przywołujemy w pamięci bohaterstwo wojenne i niezłomną postawę godnego polskiego żołnierza czasu II wojny światowej. Proszę wierzyć, że są Państwo zawsze w naszej życzliwej pamięci, nie tylko przy okazji świąt i ważnych historycznie rocznic ” – napisała Agata Kornhauser-Duda do żołnierzy AK.

Oplatek_ZAK_Arkadiusz_Szwec

Pułkownik Arkadiusz Szwec, Attache Obrony RP na Białorusi

Do wielkości czynu, dokonanego przez bohaterów spotkania w imię Polski nawiązał w swoim przemówieniu attache obrony RP na Białorusi pułkownik Arkadiusz Szwec. Zwracając się do kombatantów wojskowy dyplomata zaznaczył: – Jako żołnierz służby czynnej, mający dosyć wysoką rangę, przed Wami czuje się jednak bardzo mały.

Oplatek_ZAK_Granica_01

Przemawia pułkownik Krzysztof Gawęda z Komendy Głównej Straży Granicznej RP

Oplatek_ZAK_Granica

Podczas wręczenia Daru Straży Granicznej RP Stowarzyszeniu ŻAK na Białorusi – repliki znaku granicznego z godłem Rzeczypospolitej Polskiej z granicy polsko-sowieckiej z lat 20. XX wieku

Kapitan Weronika Sebastianowicz odbiera Dar Straży Granicznej RP

Kapitan Weronika Sebastianowicz odbiera Dar Straży Granicznej RP

Prezes Stowarzyszenia ŻAK z Darem Straży Granicznej RP

Prezes Stowarzyszenia ŻAK z Darem Straży Granicznej RP

Niezwykle miłą pamiątką obdarowali tego dnia Stowarzyszenie ŻAK na Białorusi przyjaciele, mieszkających na Białorusi weteranów AK z Komendy Głównej Straży Granicznej RP. Szef delegacji KGSG RP pułkownik Krzysztof Gawęda wręczył na ręce prezes Stowarzyszenia ŻAK na Białorusi kapitan Weroniki Sebastianowicz replikę znaku granicznego z godłem Rzeczypospolitej Polskiej z granicy polsko-sowieckiej z lat 20. XX wieku.

Por. Anna Surowicz dziękuje za pamięć o kombatantach AK na Białorusi

Por. Anna Surowicz dziękuje za pamięć o kombatantach AK na Białorusi

Por. Anna Surowicz, członkini Stowarzyszenia ŻAK na Białorusi

Por. Anna Surowicz, członkini Stowarzyszenia ŻAK na Białorusi

Same, pełne ciepłych słów i wzruszających refleksji, przemówienia gości spotkania opłatkowego u kombatantów AK na Białorusi zajęły ponad godzinę, po czym do podzielenia się opłatkiem i złożenia sobie życzeń świątecznych zaprosił zgromadzonych proboszcz lidzkiej parafii Świętej Rodziny ks. Józef Hańczyc.

Oplatek_ZAK_dzielenie_sie_ks_Hanczyc_str

Ksiądz Józef Hańczyc, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Lidzie

Oplatek_ZAK_dzielenie_sie

Ks. Józef Hańczyc rozdaje opłatki

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content