HomeHistoriaDziałacze społeczności „Polacy na Kresach Wschodnich” odznaczeni!

Działacze społeczności „Polacy na Kresach Wschodnich” odznaczeni!

Czterech Polaków, obywateli Białorusi – działaczy społeczności „Polacy na Kresach Wschodnich”, zostało dziś odznaczonych medalami Pro Memoria przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, ministra Jana Ciechanowskiego podczas uroczystości w polskiej ambasadzie.

Swieto_Niepodleglosci_Ambasada_Minsk

Działacze społeczności „Polacy na Kresach Wschodnich”: Denis Krawczenko, Czesław Remizowicz, Stefan Łopacki

Jan i Stefan Łopaccy, Denis Krawczenko i Czesław Remizowicz uhonorowani zostali za opiekę nad polskimi miejscami pamięci narodowej, pielęgnowanie polskich tradycji oraz popularyzację wiedzy o historii Polski. Piąty odznaczony medalem Pro Memoria, ksiądz Jerzy Borowinow, był nieobecny na uroczystości.

– Przez ostatnie 20 lat wiele zrobiono, żeby polskie ślady na Białorusi zabezpieczyć, ale jeszcze na pewno wiele jest przed nami. Dzisiejsza uroczystość służy właśnie temu, żeby osobom, które poświęcają własny czas, Polakom mieszkającym tu na Białorusi, którzy dbają o polskie miejsca pamięci, podziękować w sposób symboliczny, za pomocą medali Pro Memoria – powiedział Ciechanowski.

Hermaniszki_Ciereszki_czyszczenie_krzyzy

Jan i Stefan Łopaccy oraz Czesław Remizowicz podczas prac renowacyjnych na cmentarzu w Ciereszkach, parafia Hermanowicze

W imieniu nagrodzonych za wyróżnienie podziękował wyraźnie wzruszony Stefan Łopacki. – Ta nagroda jest dla nas wielkim zaszczytem. Chcę powiedzieć, że zachowanie pamięci narodowej przez renowację grobów żołnierzy polskich poległych za odrodzenie Rzeczypospolitej to nasz wkład w zachowanie polskości w tych miejscach – podkreślił.

Jego brat, Jan Łopacki, powiedział, że odznaczeni natrafili na siebie w Internecie i umówili się, że odnowią cmentarz żołnierzy polskich z wojny 1920 r. w Hermanowiczach, gdzie Łopaccy się urodzili.

– Cały czas chciałem coś zrobić dla Polski. Jestem Polakiem, ale to mało być Polakiem. Trzeba dla Polski coś zrobić. To był taki cud, że znalazłem podobnie myślących – powiedział Remizowicz.

Na cmentarzu w Hermanowiczach, gdzie znajduje się 58 grobów żołnierzy polskich, uporządkowali mogiły i pomalowali krzyże. Według Remizowicza „to jeszcze za mało, to tylko początek”. – Czeka nas jeszcze dużo pracy – powiedział.

Hermaniszki_Ciereszki_praca_wstazki_03

Denis Krawczenko i Jan Łopacki w trakcie prac renowacyjnych

Czwarty odznaczony, Denis Krawczenko, zaznaczył: – Chcemy pamiętać i przekazać to naszym dzieciom, żeby one też pamiętały. Dlatego będziemy to kontynuować, ile będziemy mieć sił i czasu. Będziemy jeździć i remontować – oświadczył.

Spotkanie_delegacji_z_Grodna_z_Denisem_Krawczenko

Denis Krawczenko, Czesław Remizowicz, przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys, Stefan Łopacki i Andrzej Pisalnik, redaktor portalu Znadniemna.pl

Po ceremonii wręczenia medali Ciechanowicz udał się na uroczysko Kuropaty pod Mińskiem, gdzie spoczywają tysiące ofiar stalinowskich represji. Polska delegacja złożyła tam wieńce pod krzyżem upamiętniającym pomordowanych Polaków, a następnie pod trzema krzyżami poświęconymi wszystkim ofiarom stalinowskich represji, spoczywającym w tym miejscu.

Historycy szacują, że w Kuropatach spoczywa od 30 tys. do 250 tys. ofiar sowieckich represji z lat 1937-41, w tym Polacy. Do tej pory przeprowadzono tam bardzo nieliczne ekshumacje.

Według polskich oraz niezależnych białoruskich historyków Kuropaty są najprawdopodobniej jednym z miejsc pochówku ofiar zbrodni katyńskiej, i to właśnie tam należałoby zbudować ostatni, brakujący cmentarz katyński.

Znadniemna.pl za PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content