HomeSpołeczeństwoMiejski Oddział ZPB w Grodnie ma nowego prezesa i zarząd!

Miejski Oddział ZPB w Grodnie ma nowego prezesa i zarząd!

Paweł Kmiecik, wieloletni działacz Związku Polaków na Białorusi, kierownik działającej przy ZPB Grodzieńskiej Orkiestry Dętej oraz reprezentacyjnego chóru ZPB „Głos znad Niemna”, dnia 1 grudnia został wybrany na prezesa największego oddziału organizacji, jakim jest Miejski Oddział ZPB w Grodnie.

Wybory_prezesa_miejskiego_07

Przemawia Paweł Kmiecik

Przez okres ostatnich dwóch lat obowiązki prezesa Miejskiego Oddziału ZPB w Grodnie, po rezygnacji ze stanowiska Henryka Sajkowskiego, pełniła Janina Sołowicz.

Wybory_prezesa_miejskiego

Prezes Związku Polaków na Białorusi Mieczysław Jaśkiewicz otwiera zebranie

Działaczka, nie mogła być obecna na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym ze względów zdrowotnych. Decyzją większości uczestników zebrania jej nazwisko figurowało jednak wśród nazwisk kandydatów, ubiegających się o kierownictwo oddziałem.

Wybory_prezesa_miejskiego_04

Przemawia Tadeusz Malewicz

W imieniu Janiny Sołowicz sprawozdanie z działalności oddziału za okres ostatnich lat wygłosił wieloletni działacz ZPB Tadeusz Malewicz, prowadzący zebranie. Przez uczestników zebrania on także został zgłoszony do kandydowania na stanowisko prezesa.

Wybory_prezesa_miejskiego_02

W momencie, kiedy kandydaci musieli potwierdzić swoją zgodę na kandydowanie, Tadeusz Malewicz wycofał się jednak z rywalizacji.

Wybory_prezesa_miejskiego_01

W ten sposób o przywództwo w oddziale ostatecznie rywalizowali Janina Sołowicz (zaocznie) i Paweł Kmiecik.

Wybory_prezesa_miejskiego_15

Głos zabrała Zofia Kaśko

Przed głosowaniem, które postanowiono zrobić jawnym (poprzez podniesienie ręki), zalety swoich kandydatów przedstawili reprezentanci ich grup poparcia. Za głosowaniem na Janinę Sołowicz agitowała między innymi wieloletnia działaczka organizacji, członkini zarządu Miejskiego Oddziału ZPB w Grodnie Zofia Kaśko. – Pani Janina jest osobą zaangażowaną w sprawę polską, niezwykle uczciwą i odpowiedzialną. Rekomenduję ją na prezesa oddziału – podsumowała swoje wystąpienie pani Kaśko.

Wybory_prezesa_miejskiego_14

Przemawia Henryka Tawrel

O zaletach Pawła Kmiecika wypowiadali się z kolei doskonale znające swojego kierownika członkinie chóru „Głos znad Niemna” Henryka Tawrel i Krystyna Żulego. Zdaniem obu pań to ich kandydat najlepiej się nadawał na prezesa, gdyż jako były wojskowy posiada zdolności organizacyjne, jest zdyscyplinowany, odpowiedzialny i potrafi kierować zespołami ludzkimi, czego udowodnił jako kierownik chóru i orkiestry dętej.

Wybory_prezesa_miejskiego_13

Krystyna Żulego

– Powinniśmy podziękować pani Janinie za okres pełnienia przez nią obowiązków prezes naszego oddziału, ale to Paweł Kmiecik w tym momencie najlepiej się nadaje do tej funkcji – mówiła Krystyna Żulego.

Wybory_prezesa_miejskiego_11

Podczas głosowania

Wybory_prezesa_miejskiego_12

W głosowaniu na kandydatów, jak policzyła komisja skrutacyjna, udział wzięło 275 osób. Zaledwie dwadzieścia z nich uzyskała nieobecna na zebraniu Janina Sołowicz. Paweł Kmiecik zwyciężył z poparciem aż 255 głosów.

Wybory_prezesa_miejskiego_10

Wybory_prezesa_miejskiego_09

Dziękując członkom Miejskiego Oddziału ZPB w Grodnie nowo wybrany prezes oznajmił, iż będzie wspierał każdą wartościową inicjatywę, którą mu zgłoszą. – Zachęcam was do aktywności, a ze swojej strony obiecuję, że zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby żadnego dobrego pomysłu nie zmarnować – mówił Paweł Kmiecik.

Wybory_prezesa_miejskiego_08

Paweł Kmiecik, jako nowo wybrany prezes Miejskiego Oddziału ZPB w Grodnie

Po wyborach prezesa uczestnicy zebrania sprawozdawczo-wyborczego wybrali siedmioosobowy zarząd Miejskiego Oddziału ZPB w Grodnie. W jego skład obok nowo wybranego prezesa weszli: Halina Gawrus, Tadeusz Malewicz, Janina Sołowicz, Zofia Kaśko, Henryk Czurek oraz Stanisław Mickiewicz.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content