HomeHistoriaWyprawa do Ostrowi Mazowieckiej

Wyprawa do Ostrowi Mazowieckiej

Wycieczkę po Ziemi Ostrowskiej, bogatej w miejsca przypominające o ważnych osobach i wydarzeniach w historii Polski, odbyli w listopadzie członkowie Klubu Inteligencji Polskiej, działającego przy Związku Polaków na Białorusi.

Klub_Inteligencji_Polskiej

Wspólne zdjęcie uczestników wycieczki przed kościołem w Zuzeli

Mimo tego, że punktem docelowym wycieczki było centrum powiatu ostrowskiego – Ostrów Mazowiecka i działające w mieście Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej, grupa wycieczkowiczów po drodze zawitała między innymi do wsi Zuzela, w której urodził się jeden z najwybitniejszych hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce – Kardynał Stefan Wyszyński, zwany także Prymasem Tysiąclecia.

Zuzela_pomnik_Kardynala_Wyszynskiego

Ksiądz Jerzy Krysztopa opowiada o historii kościoła

W Zuzeli, w miejscowym kościele parafialnym, Polaków z Białorusi przywitał proboszcz – ksiądz Jerzy Krysztopa. Przypomniał on o znaczeniu postaci Kardynała Wyszyńskiego w historii Kościoła i Polski, w której stał się jednym z symboli przeciwstawienia się komunistycznemu totalitaryzmowi.

Zuzela_kosciol

Uczestnicy wycieczki przy chrzcielnicy, przy której w 19O1 r. został ochrzczony Stefan Wyszyński

Pobyt w Zuzeli stał się okazją do zwiedzenia działającego w tej wioseczce Muzeum Lat Dziecinnych Prymasa Tysiąclecia.

Zuzela_muzeum

Muzeum Lat Dziecinnych Prymasa Tysiąclecia

Kolejnym przystankiem wycieczkowiczów w drodze do Ostrowi Mazowieckiej było Muzeum Walk i Męczeństwa w Treblince. Ta miejscowość funkcjonuje w świadomości społecznej, jako jeden z symboli masowej zagłady ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej.

Treblinka_Pomnik_ofiarom_zagłady

Treblinka II. Cmentarz i Pomnik-Mauzoleum

W obozach niemieckich w Treblince zginęło łącznie około 800 tysięcy ludzi, głównie Żydów, zwożonych tu z całej Europy. To w tym miejscu zginęła prawie cała, zamieszkująca niegdyś Grodzieńszczyznę, ludność żydowska.

Poza obejrzeniem ekspozycji, mieszczącej się w głównej sali muzeum, Polacy z Białorusi mieli okazję zobaczyć makiety obozów zagłady i karnego, a także oddać hołd ofiarom Holokaustu, w znajdujących się tu miejscach ich upamiętnienia, czyli w miejscu byłej żwirowni, miejscu spalania zwłok oraz na tak zwanej Czarnej Drodze, łączącej obozy Treblinka I i Treblinka II.

Muzeum_Banaszka_02

Zbigniew Banaszek

Najwięcej czasu w trakcie jednodniowej wycieczki po Ziemi Ostrowskiej Polacy z Białorusi spędzili w założonym i utrzymywanym przez przyjaciela ZPB Zbigniewa Banaszka – Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej.

Muzeum_Banaszka_03

Muzeum_Banaszka

Muzeum_Banaszka_010

Muzeum_Banaszka_09

Poza ekspozycją, poświęconą Ziemi Ostrowskiej i mieszczącej się tu w okresie międzywojennym Szkole Podchorążych Piechoty, będącej kuźnią kadry dowódczej dla Wojska Polskiego, goście z Białorusi mogli podziwiać ekspozycję, poświęconą miastu Grodno, między innymi bohaterskiej obronie grodu Nad Niemnem przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku.

Muzeum_Banaszka_011

Muzeum_Banaszka_012

Muzeum_Banaszka_013

Muzeum_Banaszka_08

Muzeum_Banaszka_07

Muzeum_Banaszka_06

Muzeum_Banaszka_04

Muzeum_Banaszka_05

Wiele eksponatów w ekspozycji Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej, dotyczących Grodna, pochodzi ze zbiorów śp. Bohdana Horbaczewskiego, który przez całe swoje życie gromadził pamiątki o Grodnie, w którym się urodził, a w 1939 roku stanął do szeregów jego obrońców.

Muzeum_Banaszka_01

W Ostrowi Mazowieckiej wycieczkowicze zdążyli pospacerować po Alei Powstania Listopadowego i Alei Królów, a także nawiedzili pomnik Żołnierzy Wyklętych. Kulminacją pobytu w Ostrowi stało się złożenie przez wycieczkowiczów kwiatów przy pomniku Józefa Piłsudskiego.

Anna Porzecka, prezes Klubu Inteligencji Polskiej przy ZPB

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content