HomeKulturaMuzyczna jesień w Mińsku

Muzyczna jesień w Mińsku

Niezwykle bogaty program koncertowy zafundował tej jesieni mieszkańcom białoruskiej stolicy Instytut Polski w Mińsku.

Dominik_Wania

Dominik Wania

W każdym z trzech jesiennych miesięcy stolica Białorusi gościła u siebie muzyków z Polski, tworzących w różnych stylach i gatunkach muzycznych.

We wrześniu mieszkańcy Mińska mieli okazję poznać twórczość młodego polskiego pianisty jazzowego i klasycznego Dominika Wani, który przy wsparciu kolegów – w specjalnie powołanym do realizacji projektu zespole pt. „Dominik Wania Trio” – zaprezentował mińskiej publiczności program pt. Ravel, będący interpretacją suity na fortepian solo „Miroirs”, rewolucyjnego dzieła z lat 1904 -1905 francuskiego kompozytora Maurice’a Ravela oraz debiutanckim albumem samego Dominika Wani.

Kroke1

Zespół instrumentalny „Kroke”

Kroke

Kroke2

W październiku koneserzy muzyki podziwiali w stolicy Białorusi, grający w gatunku world music, zespół instrumentalny „Kroke” z Krakowa. „Kroke”, założony przez trzech przyjaciół Tomasza Kukurbę, Tomasza Lato i Jerzego Bawoła w 1992 roku, zaczynał jako zespół, czerpiący inspiracje w muzyce klezmerskiej o silnych wpływach bałkańskich. Aktualnie muzycy z Krakowa balansują pomiędzy gatunkami. Zwracają uwagę na muzykę etniczną, brzmienia orientalne i jazzowe, tworząc z tej multikulturowej mieszanki własny styl. „Kroke” jest zespołem cenionym i zapraszanym na najbardziej prestiżowe festiwale muzyczne na całym świecie. W ostatnich latach współtworzył z takimi gwiazdami jak Edytą Geppert, Anna Maria Jopek i innymi.

Lao_Che_013

Zespoły Lao Che i :B:N:

Lao_Che_03

Lao_Che_01

Lao_Che_017

Lao_Che_018

Lao_Che_08

Ostatnim muzycznym prezentem dla mieszkańców Mińska od Instytutu Polskiego stał się polsko-białoruski projekt muzyczny, zrealizowany przez zespoły Lao Che (Polska) oraz :B:N: (Białoruś).

Lao_Che_014

Lao_Che_04

Lao_Che_016

Lao_Che_012

Lao_Che_06

Prezentacja wspólnego projektu polskich i białoruskich muzyków, wspieranego przez Instytut Polski w Mińsku, odbyła się 21 listopada w stołecznym klubie Re:publik.

Lao_Che_09

Lao_Che_02

Lao_Che_07

Lao Che, znany szerokiej publiczności od 2005 roku, kiedy wydał album pt. „Powstanie Warszawskie”, i mający w swoim dorobku aż trzy złote płyty i jedną platynową, zaprezentował w Mińsku najlepsze utwory z albumów „Soundtrack”, „Gospel”, „Prąd stały/Prąd zmienny” oraz z ostatniego krążka pt. „Dzieciom”.

Lao_Che_05

Lao_Che_011

Białoruscy muzycy z zespołu :B:N: (Bez Nazwy), grający w stylu grunge-metal i alternatywy, a śpiewający wyłącznie w języku białoruskim, zaprezentowali z kolei swoje przeboje, między innymi „Żyvie Rock’n’Roll”, „Tylko ja” oraz „Popiół”.

Polina Juckiewicz z Mińska, zdjęcia Wiktora Wiedzienia

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content