HomeOświataZainspirowani Mickiewiczem

Zainspirowani Mickiewiczem

Kilkanaście polskich ośrodków edukacyjnych z Mińska, obwodów mińskiego, witebskiego i grodzieńskiego oddelegowały swoich reprezentantów do udziału w przeglądzie inscenizacji utworów Adama Mickiewicza, który odbył się w niedzielę, 22 listopada, w pomieszczeniach Czerwonego Kościoła w Mińsku.

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_035

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_036

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane z okazji obchodzonej w tym roku 160. rocznicy śmierci Wieszcza przez przewodniczącą Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys i Oddział ZPB w Mińsku przy wsparciu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_030

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_034

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_033

Uczestnicy i goście przeglądu, zanim zaczął się koncert, złożyli kwiaty przy pomniku Adama Mickiewicza. Niektóre dzieciaki przy okazji tej uroczystej chwili wyraziły chęć zarecytowania fragmentów wierszy patrona przeglądu.

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_029

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_028

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_027

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_026

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_025

Na sali w Czerwonym Kościele licznie przybyłych gości i uczestników koncertu przywitała jego organizator Andżelika Borys. Działaczka ZPB wyraziła wdzięczność wszystkim organizacjom i ośrodkom edukacyjnym, które zgłosiły do przeglądu swoich uczestników.

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_024

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_022

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_019

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_021

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_018

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_020

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_015

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_016

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_017

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_014

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_013

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_011

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_09

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_010

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_08

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_07

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_06

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_05

Wśród artystów, którzy wyszli na scenę tego wieczoru, publiczność mogła podziwiać recytację wierszy Adama Mickiewicza w wykonaniu zarówno sześciolatków, jak i uznanych mistrzów, między innymi – zwyciężczyni białoruskich eliminacji konkursu recytatorskiego „Kresy 2015” Bożeny Worono z Lidy, która z niezwykłym artyzmem wyrecytowała Wielką Improwizację – monolog Konrada w III części dramatu „Dziady”, zdobywając największy aplauz publiczności wśród wszystkich, wchodzących tego wieczoru na scenę, artystów.

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_04

Publiczność świetnie się bawiła także podziwiając, wystawiane przez młodych artystów scenki, oparte na wierszach wielkiego poety.

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_012

Najpopularniejszym inscenizowanym wierszem okazal się wiersz Adama Mickiewicza „Przyjaciele”. Jego interpretację publiczność miała okazję podziwiać w wykonaniu różnych zespołów kilkakrotnie.

Minsk_Przeglad_Inscenizacji

Interpretacje twórczości Wieszcza nie sprowadziła się tylko do rymowanego słowa mówionego, gdyż wiele wierszy poety jest położonych na muzykę, czego udowodnili wychodzący na scenę artyści śpiewający.

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_02

Po zakończeniu koncertu do jego uczestników i publiczności ze słowami wdzięczności za tak przepiękną ucztę poetycką zwrócił się obecny na przeglądzie kierownik Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku, radca Marek Pędzich.

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_03

– Twórczość Adama Mickiewicza jest przesiąknięta miłością do Ojczyzny, czego udowodnili występujący dzisiaj wspaniali artyści. A przecież Wieszcz tworzył w okresie, kiedy Polski nie było na mapie Europy. Polska, jako państwo nie istniała przez 123 lata. 97. rocznicę jej odrodzenia niedawno obchodziliśmy. Polska jednak nigdy nie zniknęła z serc Polaków, była obecna we wszystkich sferach ich aktywnosci, rowniez w kulturze i dzięki temu się odrodziła. Tak się złożyło, że musiałem przyjechać do Mińska, żeby zobaczyć, jak to jest, kiedy Polska jest obecna w ludzkich sercach – podsumował przegląd inscenizacji utworów Adama Mickiewicza w Czerwonym Kościele polski dyplomata.

Minsk_Przeglad_Inscenizacji_01

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Dzień dobry. Bardzo ładnie, że imprezy tego typu mają miejsce. Szkoda, jednak, że nigdy nie ma zapowiedzi lub ogłoszenia o mających się odbyć konkursach i podobnego typu uroczystościach. Z pewnością, wzięłaby w nich udział większa ilość uczestników. Do kogo trzeba się zwracać z taką prośbą? Przecież dzieci uczących się języka polskiego i uważających ten język za ojczysty jest bardzo dużo. Liczę na zrozumienie. Miłej pracy i dobrego dnia.

Skomentuj

Skip to content