HomeKultura„Rozśpiewana Rodzinka” w Grodnie

„Rozśpiewana Rodzinka” w Grodnie

Przegląd rodzin muzykujących „Rozśpiewana rodzinka” odbył się w Grodnie w sobotę, 21 listopada. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Dział Kultury ZPB dla członków Oddziału Miejskiego ZPB w Grodnie.

Przeglad_Rodzin_01

Rodzinny Zespół Ludowy „Sachoń”

Na godzinny koncert, złożyły się występy pięciu rodzin muzykujących z różnych oddziałów ZPB: Sachoń, Piuto i Szumskich z Lidy, Wileńskich z Grodna oraz rodziny Korszun z Mińska.

Przeglad_Rodzin_03

Przeglad_Rodzin_04

Przeglad_Rodzin_05

Jak tłumaczyła prowadząca koncert kierowniczka Działu Kultury ZPB Weronika Szarejko przeprowadzenie przeglądu rodzin muzykujących „Rozśpiewana rodzinka” miało na celu nie tylko prezentację dorobku artystycznego już istniejacych rodzinnych zespołów muzycznych, lecz przede wszystkim zachęcenie środowiska Polaków z Grodna do ujawnienia ukrywanych, być może z przyczyny niepotrzebnej skromności, swoich muzycznych talentow.

Przeglad_Rodzin_Szarejko

Przemawia Weronika Szarejko, szefowa Działu Kultury przy ZPB

Rodziny muzykujące to, wbrew obiegowemu wyobrażeniu, nie tylko takie rodziny, które wykonują utwory biesiadne, czy ludowe, czyli takie, jakie się śpiewa w gronie najbliższych podczas spotkań rodzinnych. Jak pokazał przegląd – prezentują także utwory z innych gatunków muzycznych.

Przeglad_Rodzin_014

Rodzina Piuto z Lidy

Przeglad_Rodzin_013

Przeglad_Rodzin_07

Zespół rodziny Szumskich z Lidy

Przeglad_Rodzin_06

Przeglad_Rodzin_08

Rodzina Wileńskich z Grodna

Przeglad_Rodzin_09

Przeglad_Rodzin_011

Rodzina Korszun z Mińska

Przeglad_Rodzin_010

Przeglad_Rodzin_012

Owszem, znany w środowisku Polaków Białorusi, składający się z trzech pokoleń, Rodzinny Zespół Ludowy „Sachoń”, w swoim repertuarze ma głównie piosenki ludowe. Państwo Sachoń potrafią jednak wykonać najprostszy utwor z tak niezwykłym urokiem i perfekcją, że nucona niegdyś przez babcię piosenka brzmi jak utwór, należący do klasyki gatunku.

Przeglad_Rodzin_015

W koncercie oprócz ludowych brzmiały też popularne polskie piosenki estradowe, a nawet wykonywane w estetyce z pogranicza muzyki klasycznej.

Przeglad_Rodzin_016

Przeglad_Rodzin_prezenty

Przeglad_Rodzin_prezenty_Szarejko

Wszystkie zespoły rodzinne, które zgłosiły się do udziału w koncercie, otrzymały z rąk obecnego na przeglądzie prezesa ZPB Mieczysława Jaśkiewicza pamiątkowe Dyplomy oraz prezenty.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content