HomeOświataOdbyły się centralne eliminacje XXIV Konkursu Recytatorskiego „Kresy 2015”

Odbyły się centralne eliminacje XXIV Konkursu Recytatorskiego „Kresy 2015”

Bożena Worono z Lidy oraz Anna Szantarowicz z Mińska będą reprezentować Białoruś na XXIV Spotkaniach Laureatów „Kresy 2015”, które się odbędą w pierwszym tygodniu grudnia w Białymstoku.

Kresy_2015_wspolne

Na wszystkich etapach eliminacji tegorocznego Konkursu Recytatorskiego „Kresy” na Białorusi wzięło udział aż 431 recytatorów we wszystkich kategoriach wiekowych. Najlepsi z najlepszych spotkali się dnia 15 listopada w Grodnie, w siedzibie Zjednoczenia Społecznego „Polska Macierz Szkolna”.

Kresy_2015_publicznosc

Eliminacje centralne w Grodnie stały się finałem konkursu „Kresy 2015” dla młodszych kategorii wiekowych, czyli dla dzieciaków do 12 roku życia oraz dla młodzieży od lat 12 do 16.

Kresy_2015_Wladyslaw_Lisowski_rec

Władysław Lisowski

Wśród najmłodszych zwycięzcą „Kresów 2015” na Białorusi został Władysław Lisowski z Sopoćkiń, przygotowany do konkursu przez swojego nauczyciela, wieloletniego działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Janulewicza.

Kresy_2015_Wladyslaw_Lisowski_wreczenie

Najmłodszy zwycięzca eliminacji centralnych konkursu „Kresy 2015” przyjmuje nagrody z rąk konsula Krzysztofa Adama Zielińskiego i aktora Krzysztofa Ziemło

Jana Lasota z Mohylewa, będąca uczennicą Anastazji Tkaczowej ze Szkoły Średniej nr2 w Mohylewie, zdaniem jury była najlepsza w kategorii recytatorów z kategorii wiekowej od 12 do 16 lat.

Kresy_2015_Mohylew_1_rec

Jana Lasota

Największą intrygą eliminacji centralnych „Kresów 2015” na Białorusi były zmagania w kategorii szesnastolatków i dorosłych.

Kresy_2015_Danuta_Karpowicz_uczniowie

Reprezentantki Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie: Jana Dzienisiewicz i Elwira Urbanowicz ze swoją nauczycielką Danutą Karpowicz

Zajęcie pierwszych dwóch miejsc wśród najstarszych recytatorów daje ich zdobywcom prawo stanąć do rywalizacji z najlepszymi recytatorami z 16 krajów, biorących udział w tegorocznych „Kresach”, podczas XXIV Spotkań Laureatów „Kresy 2015” w Białymstoku.

O prawo udowodnienia, że jest się najlepszym recytatorem wśród około pięciu tysięcy uczestników tegorocznych „Kresów” we wszystkich 16 krajach.

Kresy_2015_Bozena_Worono_rec

Bożena Worono

Tego zaszczytu, zdaniem jury, bezwzględnie powinna dostąpić Bożena Worono, będąca córką działaczy ZPB z Lidy – Swietłany i Wiktora Worono.

Kresy_2015_Bozena_Worono_dyplom

Kresy_2015_Bozena_Worono_wreczenie

Zwyciężczyni konkursu „Kresy 2015” w kategorii dorosłych Bożena Worono otrzymuje dyplom i nagrodę z rąk Anny Kietlińskiej i konsula Krzysztofa Adama Zielińskiego

Do Białegostoku zwyciężczyni centralnych eliminacji „Kresów 2015” na Białorusi pojedzie w towarzystwie Anny Szantorowicz z Mińska, która zajęła drugie miejsce wśród dorosłych recytatorów.

Kresy_2015_Anna_Szantarowicz_rec

Anna Szantorowicz

Kresy_2015_Anna_Szantarowicz_wreczenie

Anna Szantarowicz, Teresa Kryszyń, Krzysztof Adam Zieliński i Anna Kietlińska

Trzecie miejsce (tak zwane rezerwowe, premiowane udziałem w białostockim finale w przypadku niemożności udziału w nim zdobywcy pierwszego bądź drugiego miejsca – red.) w najstarszej kategorii recytatorów przypadło Wioletcie Nowickiej z Grodna.

Kresy_2015_Wioletta_Nowicka_rec

Wioletta Nowicka

Kresy_2015_Wioletta_Nowicka_wreczenie

Wioletta Nowicka, Teresa Kryszyń, Krzysztof Adam Zieliński i Anna Kietlińska

Wśród honorowych gości eliminacji centralnych XXIV Konkursu Recytatorskiego „Kresy 2015” w Grodnie byli: Anna Kietlińska, prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, będącego głównym organizatorem konkursu, Krzysztof Adam Zieliński, konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie oraz Krzysztof Ziemło, aktor i organizator licznych akcji i warsztatów teatralnych zarówno w Polsce jak i za granicą.

Kresy_2015_Anna_Kietlinska

Anna Kietlińska, prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Kresy_2015_konsul_Zielinski

Krzysztof Adam Zieliński, konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie

Honorowi goście weszli w skład jury, które wyłoniło zwycięzców i laureatów centralnych eliminacji XXIV Konkursu Recytatorskiego „Kresy 2015” na Białorusi.

Kresy_2015_publicznosc_wreczenie

Kresy_2015_Janulewicz_Worono

Andrzej Janulewicz ze swoim uczniem Władysławem Lisowskim i Wiktor Worono ze swoją córką Bożeną

Kresy_2015_slider

Pamiątkowe zdjęcie uczestników eliminacji centralnych

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content