HomeReligiaRadio Maryja zacznie nadawać na Białorusi

Radio Maryja zacznie nadawać na Białorusi

W kwietniu 2016 roku „Światowa rodzina Radia Maryja” powiększy się o jednego członka – „Radio Maryja Białoruś”. Na początku transmisja będzie się odbywała za pośrednictwem Internetu, ale w perspektywie planowane jest nadawanie na falach radiowych.

LOGO-RADIA

Jak powiedział białoruskiej rozgłośni Radia Watykańskiego Wiaczesław Gulewicz – świecki kierownik tworzonego Radia Maryja Białoruś, na chwilę obecną trwają prace organizacyjne i sukcesywnie rozwiązywane są kwestie prawne. Żeby udostępnić szerzej słuchaczom dostęp do „Radia Maryja” zostanie stworzona aplikacja na smartfony, planuje się udostępnienie modemów 3G, żeby za pomocą jednego przycisku można było włączyć stację. Ponadto jest też pomysł włączenie RMB do pakietów operatorów kablowych, aby móc słuchać radia za pośrednictwem telewizorów.

Duchowej opieki nad tworznym radiem podjął się na prośbę metropolity Tadeusza Kondrusiewicza ksiądz Aleksander Tarasewicz, który na razie jest proboszcem parafii pw. Świętych apostołów Piotra i Pawła w Kopyli.

– Oczywiście, chcielibyśmy dotrzeć do jak najszerszej rzeszy słuchaczy, którzy w rzeczywistości są priorytetem dla „Radia Maryja” w każdym kraju – to są ludzie w podeszłym wieku. Chcemy, żeby mogli wysłuchać modlitw i Mszy Świętej nie tylko raz w tygodniu. W naszym kraju, istnieje taka możliwość – w każdą niedzielę w radiu państwowym transmitowana jest Msza Święta. A dzięki „Radiu Maryja” taka możliwość byłaby codziennie, nawet dwa razy dziennie – takie mamy plany. Drugim celem, nie mniej ważnym, którego osiągnięcie nie będzie łatwe – jest podniesienie świadomości na temat Kościoła katolickiego, duchowości katolickiej, chrześcijańskiej. I, oczywiście, wiele osób niewierzących miałaby okazję spotkać się z Kościołem katolickim w ten sposób”- wyraził nadzieję ksiądz Tarasewicz.

Rozgłośnia będzie transmitować nabożeństwa z różnych kościołów w całym kraju. Na jego falach można też będzie posłuchać audycji kulturalnych, społecznych, religijnych, muzyki, a także reportaży o ważnych wydarzeniach w życiu Kościoła i świata.

Pierwsza rozgłośnia Radia Maryja powstała w 1987 r. we Włoszech, jako stowarzyszenie księży katolickich i osób świeckich. Po 11 latach włoskie stowarzyszenie „Radio Maryja” założyło Międzynarodowe Stowarzyszenie „Światowa Rodzina Radia Maryja”. Teraz „Radio Maryja” działa na pięciu kontynentach, w 75 krajach, w tym w Rosji i na Ukrainie. „Radio Maryja” jest na całym świecie medium niekomercyjnym, transmisje możliwe są dzięki pracy wolontariuszy i darowizn finansowych od słuchaczy. Format programów stacji radiowej „Radio Maryja Białorusi” skierowany będzie nie tylko dla wierzących, ale także dla szerszej publiczności.

Według szacunków metropolity mińsko-mohylewskiego arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza katolicy stanowią około 15 proc. spośród około 9,5 mln mieszkańców Białorusi.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl/katolik-gomel.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content