HomeOświataWycieczka do Wrocławia

Wycieczka do Wrocławia

Dotknięcie do historii Polski przy okazji zwiedzania jednego z najpiękniejszych polskich miast – Wrocławia, taki był cel wycieczki do stolicy Dolnego Śląska działaczy Związku Polaków na Białorusi z Grodna i okolic oraz Mińska i obwodu mińskiego, wykładających w swoich miejscowościach język polski w różnych formach i ośrodkach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Wroclaw_wycieczka_04

Wyprawa odbyła się w dniach 5-8 listopada na zaproszenie Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, a ze strony białoruskiej zorganizowała ją przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys.

Wroclaw_wycieczka_panorama_016

Wroclaw_wycieczka_panorama_015

Wroclaw_wycieczka_panorama_014

Wroclaw_wycieczka_panorama_012

Wroclaw_wycieczka_panorama_010

Wroclaw_wycieczka_panorama_09

Wroclaw_wycieczka_panorama_08

Podczas czterodniowego pobytu w stolicy Dolnego Śląska Polacy z Białorusi mieli okazję dokładnie zwiedzić Wrocław i jego najważniejsze zabytki, między innymi relikty piastowskiego zamku książęcego na Ostrowie Tumskim, Panoramę Racławicką, Halę Stulecia, a także główny gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, w którym największe wrażenie na zwiedzających zrobiła barokowa Aula Leopoldina.

Wroclaw_wycieczka_panorama_04

Wroclaw_wycieczka_panorama_02

Wroclaw_wycieczka_panorama_01

Wroclaw_wycieczka_panorama

Wroclaw_wycieczka_panorama_07

Wroclaw_wycieczka_03

Wroclaw_wycieczka_01

Wroclaw_wycieczka_02

Wroclaw_wycieczka

W programie pobytu grupy działaczy ZPB we Wrocławiu były też spotkania we wrocławskich instytucjach oświaty, między innymi w Niepublicznej Szkole Podstawowej Leonardo da Vinci, po której polskich pedagogów z Białorusi oprowadziła dyrektor placówki Jadwiga Iwanowska.

Wroclaw_wycieczka_przedszkole_03

Wroclaw_wycieczka_przedszkole_04

Wroclaw_wycieczka_przedszkole_02

Wroclaw_wycieczka_przedszkole

Wroclaw_wycieczka_przedszkole_01

Wycieczkowicze spotykali się także z przedstawicielami inicjatyw społecznych, prowadzących działalność na rzecz Polaków na Kresach, w tym na Białorusi. W ramach jednego z takich spotkań – z redaktor Grażyną Orłowską z TVP Wrocław, będącą autorką akcji ratowania polskich nekropolii na Kresach „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” – Polacy z Mińska odebrali znicze, zakupione ze środków, uzbieranych przez uczniów dolnośląskich szkół, i przeznaczone do zapalenia na polskich grobach na cmentarzu w Wilejce pod Mińskiem.

Wroclaw_wycieczka_panorama_05

Wroclaw_wycieczka_panorama_06

Łarysa Krzywonosowa z Wrocławia, zdjęcia Aleksandra Wasilenki

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content