HomeHistoriaWeronika Sebastianowicz i Józef Porzecki laureatami nagrody „Świadek Historii”

Weronika Sebastianowicz i Józef Porzecki laureatami nagrody „Świadek Historii”

W czwartek, 12 listopada, w warszawskich Łazienkach wręczono nagrody „Świadek Historii”. Są one przeznaczone dla osób i instytucji, które w szczególny sposób upamiętniają historię Polski. Patronat nad nagrodą objął prezydent RP Andrzej Duda.

Odznaka_Honorowa_Swiadek_Historii_str

Organizatorem uroczystości jest Instytut Pamięci Narodowej. W roku ubiegłym rozszerzył on nagrodę „Świadek Historii” o osoby i instytucje, które działają wśród Polaków poza granicami kraju.

Odznaka_Honorowa_Swiadek_Historii_str_w

Odznaka_Honorowa_Swiadek_Historii_str_ww

Wśród pierwszych siedmiu laureatów międzynarodowej edycji nagrody znalazło się dwóch działaczy Związku Polaków na Białorusi: kpt. Weronika Sebastianowicz, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi i członkini Zarządu Głównego ZPB oraz historyk Józef Porzecki, prezes działającego przy ZPB Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej i również członek ZG ZPB.

Weronika_Sebastianowicz

Kpt. Weronika Sebastianowicz

– Po raz pierwszy ta nagroda dociera poza granice Polski, ale docierając tam pozostaje jednocześnie w kraju – trafia bowiem do ludzi, którzy Polskę niosą po całym świecie, w swoich sercach. Ta nagroda jest uhonorowaniem tego wysiłku, naszym podziękowaniem – powiedział dr Paweł Ukielski, zastępca szefa IPN.

Głos ma Józef Porzecki

Józef Porzecki

Poza Polakami z Białorusi nagrodą „Świadek Historii” dla Zagranicy zostali wyróżnieni też: Jacek Kuczmik, który działa w Smoleńsku i pomaga rodzinom katyńskim, Andrzej Romanowicz, który stara się integrować polską społeczność w Republice Południowej Afryki, dwie nauczycielki z Polskiej Sobotniej Szkoły im. Adama Mickiewicza w Minneapolis – Ewa Banasikowska oraz Hanna Stankiewicz. Ponadto nagrodę otrzymał Holender, Henricus J. A. M. van Tilbeurgh, który kolekcjonuje i chroni pamiątki po Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Warto wspomnieć, że robi to od ponad 30. lat, w dodatku na własny koszt.

– Reprezentujemy różne środowiska, mieszkamy w różnych miejscach na ziemi, na różnych kontynentach. Ale Polska jest bliska naszym sercom. To, co nas łączy to miłość do Polski – ona jest motorem naszych działań. Chcemy tę miłość przekazać naszym dzieciom, naszym uczniom oraz ludziom, wśród których żyjemy. Nie można zrozumieć Polski bez historii. Zrozumienie naszego myślenia i postępowania bez znajomości najnowszej historii kraju jest wręcz niemożliwe – powiedziała laureatka nagrody z USA Hanna Stankiewicz.

Nagroda „Świadek Historii” istnieje od 2009 roku. Rok temu IPN postanowił wyróżniać nią także osoby spoza Polski. Jak powiedział dr Paweł Ukielski: „To nagroda szczególna, przyznawana ludziom, którzy byli i są świadkami historii, jej współtwórcami. Są jej wielkimi propagatorami; nie tylko ją współtworzyli, ale także ją opowiadają”.

Znadniemna.pl za Dzieje.pl/PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content