Dotknięcie do historii Polski przy okazji zwiedzania jednego z najpiękniejszych polskich miast – Wrocławia, taki był cel wycieczki do stolicy Dolnego Śląska działaczy Związku Polaków na Białorusi z Grodna i okolic oraz Mińska i obwodu mińskiego, wykładających w swoich miejscowościach język polski w różnych formach i ośrodkach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.
Wyprawa odbyła się w dniach 5-8 listopada na zaproszenie Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, a ze strony białoruskiej zorganizowała ją przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys.
Podczas czterodniowego pobytu w stolicy Dolnego Śląska Polacy z Białorusi mieli okazję dokładnie zwiedzić Wrocław i jego najważniejsze zabytki, między innymi relikty piastowskiego zamku książęcego na Ostrowie Tumskim, Panoramę Racławicką, Halę Stulecia, a także główny gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, w którym największe wrażenie na zwiedzających zrobiła barokowa Aula Leopoldina.
W programie pobytu grupy działaczy ZPB we Wrocławiu były też spotkania we wrocławskich instytucjach oświaty, między innymi w Niepublicznej Szkole Podstawowej Leonardo da Vinci, po której polskich pedagogów z Białorusi oprowadziła dyrektor placówki Jadwiga Iwanowska.
Wycieczkowicze spotykali się także z przedstawicielami inicjatyw społecznych, prowadzących działalność na rzecz Polaków na Kresach, w tym na Białorusi. W ramach jednego z takich spotkań – z redaktor Grażyną Orłowską z TVP Wrocław, będącą autorką akcji ratowania polskich nekropolii na Kresach „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” – Polacy z Mińska odebrali znicze, zakupione ze środków, uzbieranych przez uczniów dolnośląskich szkół, i przeznaczone do zapalenia na polskich grobach na cmentarzu w Wilejce pod Mińskiem.
Łarysa Krzywonosowa z Wrocławia, zdjęcia Aleksandra Wasilenki