HomeOświataZbliżają się centralne eliminacje konkursu „KRESY 2015”

Zbliżają się centralne eliminacje konkursu „KRESY 2015”

Już za tydzień – 15 listopada – w siedzibie Zjednoczenia Społecznego „Polska Macierz Szkolna” w Grodnie odbędą się tak zwane centralne, czyli – ogólnobiałoruskie, eliminacje XXIV Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza „KRESY 2015”.

Kresy_2015_01

Wśród faworytów w najstarszej kategorii wiekowej (młodzież od lat 16 i dorośli), premiowanej możliwością zaprezentowania się w ostatnim etapie jednego z najbardziej popularnych i prestiżowych wśród Polaków, mieszkających poza granicami Polski, konkursów recytatorskich jest Bożena Worono, córka działaczki ZPB z Lidy Swietłany Worono.

Kresy_2015_02

Bożena Worono, fot.: pmsgrodno.org

Zwycięzca eliminacji centralnych w najstarszej kategorii wiekowej wraz ze zdobywcą drugiego miejsca przejdzie do finałowego etapu „KRESÓW 2015”, który nosi nazwę XXIV Spotkania Laureatów „KRESY 2015” i zgromadzi w dniach 7 – 12 grudnia w Białymstoku zwycięzców eliminacji centralnych z kilkunastu krajów: Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Kazachstanu, Uzbekistanu, Rumunii, Bułgarii, Mołdawii, Gruzji, Serbii, Grecji i Czech.

Finał „KRESÓW 2015” w Białymstoku wyłoni zdobywcę Grand Prix i wielu innych prestiżowych wyróżnień, które w poprzednich edycjach konkursu „KRESY” otworzyły drzwi do kariery wielu cenionym obecnie aktorom polskim, urodzonym poza granicami Polski.

Dla młodszych uczestników (I kategoria – dzieci do lat 12 oraz II kategoria – młodzież od 12 do 16 lat) konkursu „KRESY 2015” zmagania zakończą się na etapie eliminacji centralnych. Oznacza to, że najlepszych recytatorów poezji polskiej wśród dzieci i młodzieży szkolnej z Białorusi poznamy już 15 listopada.

Kresy_2015

Elwira Urbanowicz, fot.: pmsgrodno.org

W młodszych kategoriach wiekowych też świetnie sobie radzą reprezentanci Związku Polaków na Białorusi, między innymi uczennica Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie Elwira Urbanowicz – zwyciężczyni grodzieńskich eliminacji regionalnych w kategorii młodzieży do lat 16, które odbyły się 26 października.

W związku z tym, że w tym roku obchodzimy 160. rocznicę śmierci Wieszcza Narodowego Adama Mickiewicza, „KRESY 2015” nie tylko noszą Jego imię – bogata spuścizna poetycka Wieszcza była także zalecana uczestnikom konkursu przy wyborze repertuaru, z którym przystępują do zmagań na kolejnych etapach eliminacji.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content