HomeKulturaKoncert i warsztaty muzyki organowej w Mińsku

Koncert i warsztaty muzyki organowej w Mińsku

Dariusz Przybylski, jeden z najbardziej cenionych kompozytorów i wykonawców muzyki organowej w Polsce na zaproszenie Białoruskiej Państwowej Akademii Muzyki i Instytutu Polskiego w Mińsku odwiedził 28 października stolicę Białorusi.

Koncert_Dariusza_Przybylskiego_w_Minsku_02

Dariusz Przybylski

Podczas krótkiego pobytu w Mińsku artysta przeprowadził warsztaty dla studentów Białoruskiej Państwowej Akademii Muzyki, a wieczorem dał koncert w Archikatedrze Imienia Najświętszej Marii Panny.

Koncert_Dariusza_Przybylskiego_w_Minsku_01

Uczestnicy warsztatów poprowadzonych przez Dariusza Przybylskiego zapoznali się z nowymi formami i sposobami komponowania muzyki współczesnej, a także poznali metody twórcze, wykorzystywane przez maestro.

Koncert_Dariusza_Przybylskiego_w_Minsku

Podczas koncertu w Archikatedrze Dariusz Przybylski zaprezentował mińskiej publiczności własną twórczość, wykonując utwory z cyklu „Requiem. Improwizacje organowe”.

Olga Podgajska z Mińska

Koncert_Dariusza_Przybylskiego_w_Minsku_03

Dariusz Przybylski – polski organista i kompozytor; ur. 28 lipca 1984 w Koninie. Jest absolwentem Szkoły Muzycznej II st. w Koninie w klasie organów Hanny Buczkowskiej (dyplom w 2003). W roku 2008 ukończył z wyróżnieniem oraz medalem Magna cum Laude Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasach kompozycji Marcina Błażewicza i organów Andrzeja Chorosińskiego. 2006-07 studiował w Hochschule für Musik w Kolonii, kompozycję u Yorka Höllera, kompozycję elektroniczną uHansa Ulricha Humperta, instrumentację u Krzysztofa Meyera i organy u Johannesa Gefferta, jako stypendysta programu Socrates/Erasmus.

W roku 2010 uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz ukończył z wyróżnieniem studia podyplomowe (Konzertexam) w klasie kompozycji Wolfganga Rihma w Hochschule für Musik Karlsruhe.

W roku akademickim 2012/13 w ramach stypendium Internationale Ensemble Modern Akademie odbył studia na kierunku „muzyka współczesna” w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Frankfurt am Main pracując pod kierunkiem członków zespołu Ensemble Modern.

Od 2008 wykłada w macierzystej uczelni kompozycję, instrumentację oraz współczesne techniki kompozytorskie. Wykładał gościnnie w Nowym Jorku, Hamburgu, Stambule, Rzymie i Moskwie, a w roku akademickim 2010/11 prowadził klasę kompozycji w Keimyung University w Daegu, Korea Południowa.

Dariusz Przybylski był objęty 4-letnim programem promocyjnym „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi” Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego (2007-10)

W roku 2012 wziął udział w kursach kompozytorskich matrix12zorganizowanych przez Studio Muzyki Eksperymantalnej z Freiburga, gdzie wykładowcami byli Mark Andre, Chaya Czernowin i Uros Rojko. W roku 2013 wziął udział w kursach interpretacji muzyki Stockhausena w Kuerten. Ponadto uczestniczył w kursach kompozycji prowadzonych przez Olgę Neuwirth, Paula Edlina, Dominica Muldowney’a, Kurta Schwertsika, Rodericka Watkinsa i Philipa Wilby’ego, kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych przez Karola Gołębiowskiego, Edgara Krappa, Thierrego Mechlera, Gerharda Weinbergera, Gary’ego Verkade, Wolfganga Zerera, kursach improwizacji organowej prowadzonych przez Tomasza Adama Nowaka, Daniela Rotha.

Stypendia m. in. DAAD 2009/10, Fundacji Deutsche Bank w programie Akademie Musiktheater heute (2011-13), Internationale Ensemble Modern Akademie 2012/13, Kunststiftung NRW (2013).

Dariusz Przybylski jako organista koncertuje w wielu miastach Polski oraz za granicą. W jego repertuarze szczególne miejsce zajmuje muzyka nowa, na swoim koncie posiada kilkadziesiąt prawykonań utworów polskich, białoruskich, niemieckich, angielskich, ukraińskich, argentyńskich, chińskich i koreańskich kompozytorów.

Dotychczas ukazały się dwa monograficzne albumy Dariusza Przybylskiego zawierające utwory orkiestrowe i koncerty Works for Orchestra oraz utwory wokalne Passio for 12 voices w wydawnictwie DUX, ponadto utwory Przybylskiego dostępne są na kilkudziesięciu wydanych płytach CD (wyd. DUX, Fortune, Polmic, Sarton). Płyta z nagraniem utworu Bogurodzica na organy solo (2003) w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego na organach Bazyliki w Licheniu otrzymała status Podwójnej Platynowej Płyty, zaś płyty 20 lat Conversatorium Organowego w Legnicy (DUX) oraz Młodzi Kompozytorzy w Hołdzie Chopinowi(DUX) zostały nominowane do nagrody Fryderyk. Album saksofonisty Pawła Gusnara Saxophone Variee zawierający kompozycję Przybylskiego (wyd. DUX) otrzymał nagrodę Fryderyk 2013.

W roku 2009 został zaproszony w charakterze composer in residence do Mittersill (Austria) – Komponisten Forum Mittersill kofomi, w roku 2010 do Bad Ischl (Austria) – International Composers’ Academy, a w roku 2012 do Niżnego Nowgorodu (Rosja) – Scratch-Cantatas Festival. W sezonie 2012/13 Dariusz Przybylski był kompozytorem-rezydentem berlińskiego zespołu wokalnego Phønix16.

W latach 2008-12 pełnił funkcję przewodniczącego Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (członek Zarządu 2013-15), ZAiKS (wiceprzewodniczący Sekcji Autorów Dzieł Muzyki Poważnej 2013-17) oraz Związku Kompozytorów Polskich (członek Zarządu 2013-15).

W roku 2008 był dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego w Warszawie, a od roku 2012 jest dyrektorem Konkursu Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach.

W roku 2012 dr Dariusz Przybylski został wybrany na stanowisko prodziekana Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (kadencja 2012–2016).

Wydawcą utworów Dariusza Przybylskiego jest Verlag Neue Musik w Berlinie. www.verlag-neue-musik.de

Biografia ze strony twórcy: www.dariuszprzybylski.eu

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content