HomeSpołeczeństwoPolacy Wołkowyska w hołdzie poległym Bohaterom

Polacy Wołkowyska w hołdzie poległym Bohaterom

W wigilię dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek członkowie Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Wołkowysku w towarzystwie delegacji Konsulatu Generalnego RP w Grodnie na czele z szefem placówki konsulem Zbigniewem Pruchniakiem i delegacji centrali ZPB na czele z prezesem Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej Józefem Porzeckim nawiedzili znajdujące się w Wołkowysku miejsca wiecznego spoczynku poległych za Ojczyznę polskich Bohaterów.

Wolkowysk_Dzien_Zaduszny_02

Kwatera żołnierzy polskich poległych w latach 1918 – 1920 w Wołkowysku

Największą nekropolią wojskową w Wołkowysku jest cmentarz garnizonowy. Spoczywa tu blisko 200 polskich żołnierzy, poległych w latach 1918-1920.

Wolkowysk_Dzien_Zaduszny_03

Znajdujące się na cmentarzu groby i okazały pomnik, ufundowany przez obywateli Wołkowyska w pierwszej połowie minionego stulecia, jeszcze rok temu przebywały w awaryjnym stanie. Niszczone przez czas i zjawiska atmosferyczne wymagały pilnej renowacji. Decyzję o jej przeprowadzeniu podjął Zarząd Oddziału ZPB w Wołkowysku.

Wolkowysk_Dzien_Zaduszny_09

W środkowej części pomnika umieszczony napis o treści: BOHATEROM POLEGŁYM ZA OJCZYZNĘ W LATACH 1918 – 1920 OBYWATELE MIASTA WOŁKOWYSKA

Jeszcze w roku ubiegłym działaczom polskim udało się odnowić schody, prowadzące do głównego wejścia na cmentarz. W tym roku – przystąpili do renowacji głównego pomnika.

Wolkowysk_Dzien_Zaduszny_07

Do prac, wymagających czasu, wysiłku, umiejętności i kosztownych materiałów budowlanych zaproszeni zostali wszyscy chętni.

Wolkowysk_Dzien_Zaduszny_08

W wyznaczonych dniach przez Zarząd Oddziału miejscowi Polacy przychodzili na cmentarz ze swoim sprzętem i materiałami całymi rodzinami.

Wolkowysk_Dzien_Zaduszny_06

Do pomocy zgłosiła się też wołkowyska młodzież szkolna, zwłaszcza uczniowie 11 klasy miejscowej Szkoły Polskiej, którzy zaangażowali w prace renowacyjne swoich rodziców.

Po renowacji głównego pomnika, którą, zgodnie z założeniem inicjatorów prac, zakończono przed dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami, przyszła kolej na renowację nagrobków i krzyży na grobach spoczywających na cmentarzu żołnierzy. Te prace wciąż trwają, i planuje się je zakończyć na wiosnę przyszłego roku.

Tym, co udało się już zrobić własnymi silami, działacze Oddziału ZPB w Wołkowysku mieli okazję pochwalić się 31 października, kiedy w wigilię dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek na cmentarz przybyły delegacje Konsulatu Generalnego RP w Grodnie i centrali ZPB, aby wspólnie z miejscowymi Polakami oddać hołd poległym Bohaterom, pomodlić się za ich dusze i zapalić znicze.

Wolkowysk_Dzien_Zaduszny_01

Józef Porzecki i Zbigniew Pruchniak

Wolkowysk_Dzien_Zaduszny

Modlitwa przy zbiorowej mogile ofiar terroru w Wołkowysku

Przy okazji tej wizyty dyplomaci polscy i działacze ZPB z Grodna, w towarzystwie wołkowyskich Polaków nawiedzili też inne nekropolie polskie, którymi się opiekuje miejscowy oddział ZPB – pomnik żołnierzy Armii Krajowej, stojący na grobie poległych w 1945 roku z rąk oprawców z NKWD harcerzy, walczących w szeregach AK oraz pomnik, stojący w miejscu masowego mordu przedstawicieli polskiej inteligencji Wołkowyska, rozstrzelanych przez Gestapo w 1943 roku.

Wolkowysk_Dzien_Zaduszny_04

Wolkowysk_Dzien_Zaduszny_05

Zbiorowa mogiła czterech żołnierzy Armii Krakowej w Wołkowysku. Według byłej prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Anny Sadowskiej w zbiorowej mogile pochowanych zostało czterech harcerzy, należących do placówki konspiracyjnej AK. Trzech chłopaków i jedna dziewczyna. Zostali rozstrzelani przez NKWD w marcu 1945 r.

Maria Tiszkowska z Wołkowyska

Najnowsze komentarze

  • BRAWO POLACY!!DZIĘKUJEMY

  • Bo tam po prostu, mieszkają Najprawdziwsi POLACY !!!

    • Dziekujemy!

  • Dziękujemy za komentarze w imieniu mieszkańców miasta Wołkowysk.
    Jerzy

Skomentuj

Skip to content