HomeHistoriaPomnik Nieznanego Żołnierza w Łunnie – odnowiony

Pomnik Nieznanego Żołnierza w Łunnie – odnowiony

Renowacji pomnika na grobie nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, dokonali na cmentarzu w Łunnie członkowie miejscowego oddziału Związku Polaków na Białorusi. Prace renowacyjne wsparł Konsulat Generalny RP w Grodnie.

Lunno_renowacja

Pomnik, pochodzący z okresu międzywojennego, upamiętniający bohaterstwo żołnierzy polskich, którzy stawili czoło bolszewickiej zarazie w 1920 roku, był zawsze pod opieką mieszkających w Łunnie Polaków. Przetrwał dziesięciolecia niszczenia przez Sowietów śladów polskości na ziemi grodzieńskiej, ale nie mógł oprzeć się procesowi niszczenia, powodowanemu przez czas i zjawiska atmosferyczne.

Lunno_renowacja_01

W ostatnim czasie losem pomnika najbardziej martwiły się członkinie Oddziału ZPB w Łunnie Alicja Kuziukiewicz oraz Janina Staslukiewicz. Obie panie robiły co mogły, aby uchronić miejsce polskiej pamięci narodowej przed dalszym niszczeniem.
W tym roku, w sierpniu, podczas objazdu grobów żołnierzy polskich na terenie Grodzieńszczyzny, pani Alicja Kuziukiewicz zgłosiła problem konsulowi generalnemu RP w Grodnie Andrzejowi Chodkiewiczowi. Dyplomata w obecności swoich współpracowników, gości z Polski, biorących udział w objeździe grobów oraz członków ZPB, obiecał, że pomoże w renowacji pomnika.

Lunno_renowacja_02

Już kilka dni później w Łunnie ze sprzętem i materiałami pojawił się, poproszony przez konsula Chodkiewicza, działacz ZPB, mający bogate doświadczenie w renowacji przedwojennych pomników – Henryk Kuźmicki, działający w Komitecie Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej przy ZPB.

Majster przez kilka dni pracował nad doprowadzeniem pomnika do doskonałego stanu – usuwał zacieki, nawarstwienia atmosferyczne, naprawiał uszkodzone miejsca i ubytki.

W trakcie wykonywania przez Henryka Kuźnickiego pracy, wymagającej specjalistycznej wiedzy, sprzętu i umiejętności, Polacy z Łunna pod kierownictwem Alicji Kuziukiewicz porządkowali teren wokół pomnika – płytką chodnikową wyłożyli dojście do niego z jednej z głównych alei, przecinających cmentarz w Łunnie.

Leon Karpowicz, prezes Oddziału ZPB w Łunnie

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content