Festyn, prezentujący talenty artystyczne Polaków, mieszkających na ziemi lidzkiej i działających w miejscowym oddziale Związku Polaków na Białorusi, odbył się 18 października w Lidzie.
Festyn zainaugurowała Msza święta, odprawiona w intencji Polaków, mieszkających na ziemi lidzkiej oraz członków ZPB.
Po nabożeństwie goście festynu zostali zaproszeni na wystawę wyrobów rękodzieła, autorstwa miejscowych artystów sztuki ludowej i na koncert przygotowany przez utalentowanych muzycznie i poetycko miejscowych Polaków.
Swoją obecnością święto kultury polskiej zaszczycili między innymi: konsul RP w Grodnie Zbigniew Pruchniak, pełniący obowiązki szefa placówki konsularnej, Mieczysław Jaśkiewicz, prezes ZPB, Weronika Szarejko, kierownik Działu Kultury ZPB oraz Halina Żegzdryń, prezes zaprzyjaźnionego z lidzkim Oddziału ZPB w Raduniu.
Na koncert złożyły się występy dzieci i młodzieży, uczącej się języka polskiego w Lidzie oraz działających przy ZPB artystów dorosłych.
W wykonaniu młodzieży publiczność podziwiała tańce towarzyskie, polskie piosenki, zaśpiewane z uczuciem i niespożytą energią przez dziecięcy zespół „Iskierki”, recytację wierszy Adama Mickiewicza oraz kompozycje instrumentalne w wykonaniu gitarzystki Olgi Kiejko.
Dorośli członkowie miejscowego oddziału ZPB też zaprezentowali publiczności szeroki wachlarz umiejętności wokalnych, poetyckich i gry na instrumentach muzycznych.
Na tę część koncertu złożyły się występy, między innymi: chóru Lidziejka – zespołu niedawno powstałego przy Oddziale ZPB w Lidzie, znanego lidzianom śpiewaka i poety Zenona Bieńko oraz lubianego i zawsze gorąco witanego przez publiczność – Rodzinnego Zespołu Ludowego „Sachoń”.
Festyn kultury polskiej w Lidzie nie mógł się obejść bez degustacji wyrobów kulinarnych i wypieków, przygotowanych wedle receptur, przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez lidzkie gospodynie.
Po festynie jego goście w towarzystwie miejscowych Polaków udali się na cmentarz katolicki przy ul. Engelsa, który w tym samym czasie był nawiedzany przez członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lidzkiej z siedzibą w Gdańsku. Spotkanie lidzkich Polaków z rodakami z Trójmiasta stało się okazją do omówienia planów renowacji cmentarza.
Osiągnięto porozumienie, iż wspólnymi siłami od wiosny przyszłego roku na terenie nekropolii ruszą pracę przygotowawcze do renowacji.
Obecni na cmentarzu konsul Pruchniak i prezes Jaśkiewicz w obecności zgromadzonych rodaków złożyli wieniec i zapalili znicze przy pomniku na Cmentarzu Lotników – wojennej nekropolii, będącej najbardziej znaną częścią cmentarza przy ul. Engelsa w Lidzie.
Irena Biernacka z Lidy, zdjęcia Aleksego Gila