HomeHistoriaPolacy z Brześcia oddali hołd poległym żołnierzom polskim

Polacy z Brześcia oddali hołd poległym żołnierzom polskim

Mszą Świętą w intencji żołnierzy poległych za Ojczyznę w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny rozpoczęły się w Brześciu uroczystości z okazji Dnia Wojska Polskiego. Po wspólnej modlitwie Polacy oddali hołd bohaterom, składając kwiaty i zapalając znicze na grobach w Brześciu, Mokranach, Kobryniu, Buchowiczach i Żabince.

Brzesc_cmentarz przy Puszkinskiej

W uroczystościach udział wzięli działacze Oddziału Miejskiego ZPB w Brześciu, Polskiej Macierzy Szkolnej, a także przedstawiciele polskiej dyplomacji z Konsulatu Generalnego RP w Brześciu.

Podczas nabożeństwa proboszcz parafii pw. NMP, dziekan brzeski ks. Tadeusz Olszewski przypominał o znaczeniu  Bitwy Warszawskiej , w rocznicę której Polacy obchodzą Święto Wojska Polskiego, dla losów Europy.

Brzesc_cmentarz przy Puszkinskiej+

Po nabożeństwie Polacy udali się na cmentarz przy ul. Puszkińskiej, gdzie znajduje się kwatera żołnierzy polskich, poległych w wojnie polsko-bolszewickiej.

Garnizonowy_Brzesc_small

Garnizonowy_Brzesc_small+

Kolejnym punktem uroczystości był Cmentarz Garnizonowy przy Twierdzy Brzeskiej. Pochowani tu są żołnierze, odbywający służbę w twierdzy w okresie międzywojennym, a także obrońcy twierdzy we wrześniu 1939 roku.

Cm_wojenny_1920_ Brzesc_small

Na Cmentarzu Wojennym z 1920 roku Polacy modlili się za dusze pochowanych tutaj żołnierzy polskich z formacji białoruskich, walczących pod dowództwem generała Bułak-Bałachowicza.

Mokrany_pomnik flotylii

Po zwiedzeniu miejsc pamięci w Brześciu Polacy odwiedzili pomnik marynarzy Flotylii Pińskiej, zamordowanych przez Sowietów w 1939 roku w lesie koło miejscowości Mokrany. O ofierze złożonej w imię Ojczyzny przez jej obrońców przypomina wyryty na pomniku napis: „Oficerom i podoficerom Wojska Polskiego Flotylii Rzecznej Marynarki Wojennej i 135 Pułku Piechoty, poległym w Mokranach 26.09.1939 r.”

Kobryn _pomnik1920

W Kobryniu Polacy modlili się z proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. Czesławem Jojko przy, leżącej obok cerkwi prawosławnej, kwaterze żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej, poległych w walkach pod Berezą w 1920 roku. Przypomina o tym kamienny obelisk z wizerunkiem krzyża Virtuti Militari i napisem „Bohaterom/ Obrońcom Kresów/ Poległym w walce pod Berezą w dniach 15-16-17 IX 1920”.

Kobryn_kwatera 1939_odnowiona

Kobryn_kwatera 1939_odnowiona+

Delegacje ZPB, PMS i przedstawicieli dyplomacji polskiej modliły się  w Kobryniu także przy kwaterze zamordowanych przez Sowietów we wrześniu 1939 roku żołnierzy, policjantów i osób cywilnych. Kwatera ta leży przy kościele katolickim i w 1962 była zniszczona przez władzę sowiecką. Pod osłoną nocy pomnik i nagrobki zostały wówczas zrzucone spychaczem do pobliskiego stawu . Dopiero w roku 2000 kwaterę udało się odnowić. W miejscu tym spoczywają także bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej,  żołnierze Pułków Poznańskich, wchodzących w skład 4 Armii Wojska Polskiego pod dowództwem generała Leonarda Skierskiego.

Buchowicze_krzyz

Modlitwę „Anioł Pański” w intencji poległych, Polacy odmówili przy symbolicznym krzyżu w pobliżu wsi Buchowicze, gdzie spoczywają patrioci polscy z 1939 roku.

Zabinka_small

W Żabince Polacy z Brześcia oddali hołd dziewięciu spoczywającym tu, poległym w walce z Niemcami 27 października 1943 roku w pobliskich Siechnowiczach Małych, żołnierzom Armii Krajowej z oddziału „Warta” I Okręgu Poleskiego AK, dowodzonego przez poruczinka Wojciecha Zbiluta ps. „Jur”.

Anna Adamczyk z Brześcia

Najnowsze komentarze

  • W Żabince Polacy z Brześcia oddali hołd dziewięciu spoczywającym tu, poległym w walce z Niemcami 27 października 1934 roku w pobliskich Siechnowiczach Małych, żołnierzom Armii Krajowej z oddziału „Warta” I Okręgu Poleskiego AK, dowodzonego przez poruczinka Wojciecha Zbiluta ps. „Jur”.

    w 1934 nie bylo wojny prosze skorygowac

Skomentuj

Skip to content