HomeHistoriaW hołdzie polskim nauczycielom

W hołdzie polskim nauczycielom

Członkowie Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Wołkowysku z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej posprzątali teren wokół pomnika wołkowyskich nauczycieli i przedstawicieli miejscowej inteligencji poległych w 1943 roku z rąk okupantów niemieckich.

Renowacja_Wolkowysk_01

Opieka członków Oddziału ZPB w Wołkowysku nad mogiłą miejscowych nauczycieli i członków ich rodzin to tradycja, która bierze początek w 1995 roku, kiedy to z inicjatywy ówczesnej prezes oddziału Anny Sadowskiej w uroczysku Porochownia na tzw. Mysich Górach – miejscu masowego mordu inteligencji polskiej mieszkającej w Wołkowysku – pochowano szczątki ofiar tragedii z czasów wojny i wzniesiono ku ich czci pomnik.

Renowacja_Wolkowysk_04

Już od dwudziestu lat, w przededniu Dnia Edukacji Narodowej, wołkowyscy Polacy sprzątają w tej, symbolizującej ofiarę nauczycieli polskich, nekropolii, a 14 października przychodzą, aby pomodlić się za dusze ofiar mordu.

Renowacja_Wolkowysk_03

Maria Tiszkowska, prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku

Do masowego mordu mieszkających w Wołkowysku polskich nauczycieli, przedstawicieli polskiej inteligencji i członków polskiego podziemia doszło 15 czerwca 1943 roku. W tym dniu nad ranem, kiedy miasto było pogrążone w sen, samochody Gestapo podjechały do domów, w których mieszkali Polacy wyznaczeni przez władze okupacyjne do likwidacji. Jak pisze w swojej książce „Niemiecka okupacja Wołkowyszczyzny 1941-1944” wołkowyski historyk i krajoznawca Mikołaj Bychowcew, gestapowcy wsadzali do samochodów całe rodziny, włącznie z małymi dziećmi.

Renowacja_Wolkowysk

Nie oszczędzali też przypadkowych gości, którzy nocowali u wyznaczonych do zagłady znajomych. Wszystkie ofiary gestapowskiej łapanki zawieziono do lasu i rozstrzelano. Wśród ofiar zbrodni znaleźli się najbardziej szanowani przedstawiciele polskiej inteligencji Wołkowyska, między innymi Natalia Tomkiewicz, nauczycielka, potajemnie ucząca polskie dzieci, była profesor seminarium dla nauczycieli Jadwiga Tymińska- Chomiczewa z małżonkiem, matką i trzyletnim synkiem oraz dziesiątki innych powszechnie szanowanych obywateli.

Renowacja_Wolkowysk_02

Dzisiaj o tragedii sprzed 72 lat przypomina współczesnym mieszkańcom Wołkowyska pomnik, wzniesiony 20 lat temu w miejscu masowego mordu.

Maria Tiszkowska z Wołkowyska, zdjęcia Jerzego Czuprety

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content