HomeKulturaPolacy z Białorusi na obchodach Dnia Jedności Kresowian w Warszawie

Polacy z Białorusi na obchodach Dnia Jedności Kresowian w Warszawie

Kilkudziesięcioosobowa delegacja Związku Polaków na Białorusi, złożona z członków oddziałów ZPB z Mińska i polskiej społeczności Lidy, w dniach 2-3 października uczestniczyła w warszawskich obchodach Dnia Jedności Kresowian.

DJK

Program obchodzonego po raz pierwszy, w rocznicę Unii w Horodle (1413) – święta Polaków z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, składał się z wielu przedsięwzięć. Jednym z najbardziej zauważalnych stała się zorganizowana w Sejmie RP debata, w której udział wzięli eksperci, politycy i reprezentanci organizacji pozarządowych. ZPB podczas debaty był reprezentowany przez prezesa organizacji Mieczysława Jaśkiewicza.

DJK_1

Mieczysław Jaśkiewicz udziela wywiadu telewizyjnego

Mieczysław Jaśkiewicz udziela wywiadu telewizyjnego

W najbardziej widowiskowej części obchodów, jaką stał się Marsz Godności Rzeczypospolitej uczestniczyli już wszyscy członkowie delegacji Polaków z Białorusi, którym przewodziła prezes Oddziału ZPB w Mińsku i członkini Zarządu Głównego organizacji Helena Marczukiewicz. Pochód uczestników Marszu zaczął się na pl. Zamkowym, a zakończył się na pl. Józefa Piłsudskiego. Tu organizatory i goście obchodów Dnia Jedności Kresowian złożyli w imieniu Polaków z Kresów wieńce i kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, po czym wszyscy obecni na placu odśpiewali Rotę.

Zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Organizatorzy i goście obchodów przygotowali się do złożenia wieńców i kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza

Organizatorzy i goście obchodów przygotowali się do złożenia wieńców i kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza

Przemawia Ewa Szakalicka, współorganizator obchodów Dnia Jedności Kresowian

Przemawia Ewa Szakalicka, współorganizator obchodów Dnia Jedności Kresowian

orkiestra_deta

Wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznej stało się wstępem do oddania artystycznego hołdu patriotom polskim, poległym w obronie Ojczyzny. Tym hołdem stał się koncert „W każdym sercu bije Polska”z udziałem artystów, których twórczość jest ściśle związana z tematyką patriotyczną. Były to między innymi: zespół rockowy Contra Mundum (Warszawa), Zespół Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” (Wilno) oraz znane naszemu Czytelnikowi chóry: „Społem”, „Polonez” i „Tęcza” z Mińska. Przepięknym śpiewem wzruszyła publiczność wschodząca gwiazda polskiego środowiska muzycznego na Białorusi Olga Guczek.

Ostatnia próba przed koncertem chóru "Polonez"

Ostatnia próba przed koncertem chóru „Polonez”

Na scenie zespół Contra Mundum

Na scenie zespół Contra Mundum

Śpiewa chór "Polonez"

Śpiewa chór „Polonez”

Na scenie chór "Społem"

Na scenie chór „Społem”

Chór "Tęcza"

Chór „Tęcza”

Wspólny występ artystów z Mińska

Wspólny występ chórów z Mińska

Śpiewa Olga Guczek

Śpiewa Olga Guczek

Olga_Guczek_1

Olga Guczek

Zespół Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna"

Zespół Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna”

Po zakończeniu koncertu kierowniczka delegacji z Mińska Helena Marczukiewicz złożyła na ręce jednej z organizatorek Dnia Jedności Kresowian Ewy Szakalickiej podziękowanie i przywieziony z Kresów chleb. Bochenek został przekazany publiczności, która z wdzięcznością delektowała się kresowym wypiekiem.

Marczukiewicz_i_chleb

Helena Marczukiewicz sklada podziękowanie organizatorom obchodów i przekazuje bochenek kresowego chleba

Helena Marczukiewicz częstuje chlebem kresowym publiczność

Helena Marczukiewicz częstuje chlebem kresowym publiczność

W warszawskich uroczystościach Dnia Jedności Kresowian Polacy z Białorusi wzięli udział dzięki zaproszeniu między innymi Artura Kondrata, prezesa Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Z nim też zjedli wspólną kolację, podczas której Artur Konrad dziękował gościom i osobiście kierowniczce delegacji pani Helenie Marczukiewicz za pielęgnowanie polskich tradycji i kultury na Białorusi.

Artur Konrad dziękuje Polakom z Białorusi za przybycie na obchody Dnia Jedności Kresowian

Artur Kondrat dziękuje Polakom z Białorusi za przybycie na obchody Dnia Jedności Kresowian

Przy okazji pobytu na warszawskich uroczystościach Dnia Jedności Kresowian artyści z Mińska zawitali do podwarszawskiego miasta Kobyłka, z którym Oddział ZPB w Mińsku wiąże dawna i owocna współpraca. W Kobyłce przyjaciół z Białorusi powitał osobiście burmistrz Robert Rogulski, któremu towarzyszyły jego podwładne z Urzędu Miejskiego Anna Bielińska i Monika Kalicka oraz dyrektor miejscowego Domu Kultury Małgorzata Głębicka. Po wspólnie skonsumowanym posiłku na artystów z Mińska czekała niespodzianka w postaci zorganizowanych specjalnie dla nich przez kierowniczkę miejscowego chóru Alinę Stefaniak ćwiczeń chóralnych.

Podczsas wspólnego posiłku z burmistrzem Kobyłki Robertem Rogulskim (w centrum)

Podczas wspólnego posiłku z burmistrzem Kobyłki Robertem Rogulskim

Doskonała współpraca chórzystów z Mińska i Kobyłki zaowocowała pomysłem zorganizowania w przyszłym roku dla gości z Białorusi dłuższych warsztatów chóralnych. Idea ta spodobała się zarówno kierowniczce mińskiej delegacji Helenie Marczukiewicz, jak i burmistrzowi Kobyłki Robertowi Rogulskiemu, którzy zadeklarowali chęć zrealizowania spontanicznie powstałego pomysłu.

W drodze powrotnej do domu, Polacy z Mińska zatrzymali się w Białymstoku, aby pójść na zorganizowany specjalnie dla członków ZPB koncert zespołu „Lombard” pt. „Solidarni z Białorusią i Polakami na Białorusi”.

Ludmiła Burlewicz z Warszawy, Kobyłki i Białegostoku, zdjęcia Aleksandra Wasilenki i Jerzego Czabana

Najnowsze komentarze

 • WITAM !
  SZUKALEM W STOLICE „FUNDACJA PAMIECI NARODU POLSKIEGO”
  UL.STANISLAWOWSKA 5 LOKAL 5 ,
  I „STOWARZYSZENIE RODZIN KRESY” AL.LECHA KACZYNSKIEGO 30
  UWAGA !!! POD TYMI ADRESAMI YZE NIEMA TYCH ORGANIZACIJ !
  p.s. w internece ktos od moego imie pisze ryzne rszeczy !

Skomentuj

Skip to content