HomeKultura„Lombard” solidarny z Białorusią i Polakami na Białorusi

„Lombard” solidarny z Białorusią i Polakami na Białorusi

Ponad trzystu Polaków z Grodna, Lidy, Wołkowyska, Mińska i innych miejscowości, leżących na terenie Białorusi, wymieszało się w sobotę, 3 października, z dwutysięcznym tłumem białostockich miłośników rocka na Rynku Kościuszki w stolicy Podlasia.

Koncert_Lombardu_wspolne_01

Wspólne zdjęcie z zespołem „Lombard”

Powodem, dla którego do Białegostoku przybyło siedem autokarów z mieszkającymi na Białorusi Polakami, był koncert solidarności z nimi i z Białorusią, zagrany przez legendę polskiego rocka zespół „Lombard”.

Koncert_Lombardu_Andzelika_Borys_Tadeusz_Truskolaski_02

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys

Koncert_Lombardu_Andzelika_Borys

Przemawia Andżelika Borys

Koncert_Lombardu_Andzelika_Borys_Tadeusz_Truskolaski

Przemawia Tadeusz Truskolaski

Koncert_Lombardu_publicznosc_05

Poznański zespół na czele z Grzegorzem Stróżniakiem, autorem nieśmiertelnego „Przeżyj to sam” i charyzmatyczną wokalistką Martą Cugier od wielu lat przyjaźni się z Polakami na Białorusi. Miał zagrać dla Polaków Grodna w ich rodzinnym mieście, w lipcu.

Koncert_Lombardu_023

Koncert_Lombardu_022

Koncert_Lombardu_020

Koncert_Lombardu_039

Zespół „Lombard”

Na tydzień przed koncertem władze białoruskie cofnęły jednak zgodę na występ zespołu, choć, jak mówi Grzegorz Stróżniak „chcieliśmy tylko zagrać koncert dla Białorusinów i Polaków na Białorusi, to miał być tylko koncert”.

Koncert_Lombardu_03

Grzegorz Stróżniak

Koncert_Lombardu_02

Koncert_Lombardu_publicznosc_06

– To, że koncert został zabroniony, oznacza, iż ktoś się przestraszył przekazu artystycznego i tego, jak ów przekaz wpłynie na wrażliwość odbiorców. To bardzo niedobrze – ocenił decyzję białoruskich władz artysta.

Koncert_Lombardu_04

Grzegorz Stróżniak

„Lombard”, znany z hołdowania ideałom „Solidarności”, której zawdzięczamy przemiany demokratyczne w Europie Środkowej i Wschodniej, między innymi – wybicie się na niepodległość Białorusi, postanowił, że nie ugnie się przed paranoidalnym zachowaniem panującego na Białorusi reżimu dyktatorskiego i zagra koncert Solidarności z Białorusią i Polakami na Białorusi, na terenie Polski, w miejscu, które Rodacy z Białorusi wskażą. Organizator i pomysłodawca koncertu, przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys, wsparta przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Urząd Miasta Białegostoku i osobiście prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, a także przez Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Białostocki Ośrodek Kultury, poprosiła przyjaciół z Poznania, aby zagrali koncert dla Polaków i Białorusinów w stolicy Podlasia.

Koncert_Lombardu_01

Koncert_Lombardu

Koncert_Lombardu_05

 

 

Koncert_Lombardu_09

Marta Cugier

Koncert_Lombardu_026

Koncert_Lombardu_publicznosc_03

„Lombard” przywiózł do Białegostoku jeden ze swoich najlepiej przyjmowanych w Polsce i poza jej granicami programów – „W hołdzie Solidarności – Drogi do Wolności”.
Okazując solidarność z Białorusią i Polakami na Białorusi legenda polskiego rocka postanowiła wesprzeć początkujący zespół rockowy z Białorusi.

Koncert_Lombardu_010

Grzegorz Stróżniak i Marta Cugier

Koncert_Lombardu_011

Koncert_Lombardu_08

Marta Cugier i Daniel Gola Patalas (gitara)

Koncert_Lombardu_06

Michał Kwapisz GUMA (gitara basowa) i Marta Cugier

Koncert_Lombardu_016

Koncert_Lombardu_041

Koncert_Lombardu_042

Michał Kwapisz GUMA (gitara basowa), Marek Kamiński (perkusista) i Daniel Gola Patalas (gitara)

Zaszczytu „rozgrzania” publiczności przed pojawieniem się na scenie „Lombardu” dostąpił białoruskojęzyczny zespół punk-rockowy z Grodna „Tłusta Łusta”.

Koncert_Lombardu_Tlusta_Lusta_02

Zespół punk-rockowy z Grodna „Tłusta Łusta”

Koncert_Lombardu_Tlusta_Lusta_01

Kirył Bogusz, lider zespołu „Tłusta Łusta”

Koncert_Lombardu_Tlusta_Lusta

Młodzi białoruscy rockandrollowcy, wyrażając wdzięczność swoim bardziej doświadczonym polskim kolegom za zaproszenie do występu w jednym koncercie, oświadczyli, iż jest dla nich zaszczytem zagrać w Polsce na znak solidarności z krajem, z którego pochodzą i z mieszkającymi w nim Polakami. Okazując wdzięczność „Lombardowi”, białoruscy muzycy zaprezentowali publiczności własną białoruskojęzyczną interpretację przeboju polskich kolegów – piosenki „Kryształowa”. – Wiemy, że solidarność z walczącymi o wolność Polakami okazywał w swoim czasie cały wolny świat. Jesteśmy wdzięczni Polsce i Polakom za okazywaną obecnie solidarność z Białorusią, która przeżywa nie najlepsze czasy – mówił ze sceny lider zespołu „Tłusta Łusta” Kirył Bogusz.

Koncert_Lombardu_i_Tlusta_Lusta

Zespół „Lombard” i zespół „Tłusta Łusta”

Koncert_Lombardu_i_Tlusta_Lusta_01

Koncert_Lombardu_i_Tlusta_Lusta_02

Podczas występu „Lombardu” Kirył Bogusz wraz z kolegami został zaproszony przez Grzegorza Stróżniaka na scenę do wspólnego wykonania utworu „Road to Freedom”.

Koncert_Lombardu_i_Tlusta_Lusta_03

Koncert_Lombardu_i_Tlusta_Lusta_04

Koncert_Lombardu_i_Tlusta_Lusta_05

Koncert_Lombardu_i_Tlusta_Lusta_06

Koncert_Lombardu_i_Tlusta_Lusta_07

Spontanicznie zorganizowany wspólny występ ujawnił, że w białoruskim zespole „potrafi zaśpiewać nawet perkusista”. – Zawsze myślałem, że perkusiści nie śpiewają! – żartował Grzegorz Stróżniak. – Przecież nasz Mirek też śpiewa! – zareagowała z udawanym oburzeniem Marta Cugier, prosząc Mirosława Kamińskiego – perkusistę „Lombardu” – aby zawstydził lidera zespołu. – Road, road to freedom… – doniosło się zza zestawu perkusyjnego, wywołując owację wśród publiczności, która świetnie się bawiła, prosząc „Lombard” o wykonanie kolejnych, lubianych po obie strony granicy od dziesięcioleci, przebojów.

Koncert_Lombardu_038

Koncert_Lombardu_037

Grzegorz Stróżniak i Daniel Gola Patalas

Koncert_Lombardu_032

Grzegorz Stróżniak i Marta Cugier

Koncert_Lombardu_031

Koncert_Lombardu_028

Koncert_Lombardu_027

Koncert_Lombardu_07

Marta Cugier i Daniel Gola Patalas

Koncert_Lombardu_014

Marta Cugier

Koncert_Lombardu_018

Zdobywająca szczyty list przebojów w Polsce w latach 80. ubiegłego stulecia „Szklana pogoda” i kultowy „Przeżyj to sam” zabrzmiały na końcu koncertu, wprawiając w nostalgicznie-refleksyjny nastrój wszystkich obecnych na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

Koncert_Lombardu_024

Grzegorz Stróżniak i Marta Cugier

Koncert_Lombardu_Grzegorz_Strozniak

Grzegorz Stróżniak

Koncert_Lombardu_029

Legenda polskiego rocka zespół „Lombard” żegna się z publicznością

Koncert_Lombardu_publicznosc

Zakończyło się spotkanie „Lombardu” z białostoczanami i przyjaciółmi z Białorusi wspólnym zdjęciem pamiątkowym, o którego zrobienie Grzegorz Stróżniak poprosił naszą redakcyjną koleżankę – Iness Todryk-Pisalnik.

Koncert_Lombardu_wspolne_01

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content