HomeKulturaMuzeum Podlaskie i Muzeum Narodowe Białorusi będą współpracować

Muzeum Podlaskie i Muzeum Narodowe Białorusi będą współpracować

Pokazanie białostockiej kolekcji malarstwa polskiego na Białorusi będzie m.in. możliwe dzięki podpisanemu w piątek w Białymstoku porozumieniu o współpracy pomiędzy Muzeum Podlaskim a Muzeum Narodowym Republiki Białoruś w Mińsku.

Lechowski_muzeum

Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego

Dokument jest formalnością, bo współpraca placówek ma miejsce od lat, teraz będzie mogła się jeszcze bardziej rozwijać – podkreślali dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski oraz dyrektor Muzeum Narodowego Republiki Białoruś Włodzimierz Prokopcow. Umowę zawarto na pięć lat.

Muzeum Podlaskie jest placówką podległą samorządowi województwa podlaskiego. Andrzej Lechowski mówił, że współpraca z muzeum w Mińsku, które ma status muzeum narodowego to prestiż. Podkreślił, że współpraca z Białorusią ma charakter dwustronny, białoruskie projekty będą pokazywane w Podlaskiem. Konkretów na razie nie podano. Planowane są warsztaty, spotkania.

Dyrektor departamentu kultury w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku Anatol Wap powiedział, że współpraca z Białorusią „jest jak najbardziej naturalna i potrzebna”, bo to kraj sąsiedni. – Mamy wspólną historię i tradycję – dodał Wap. Jak zaznaczył, w Podlaskiem licznie zamieszkuje również mniejszość białoruska, więc taka współpraca jest ważna.

Jednym z efektów współpracy w nowej, formalnej odsłonie ma być wystawa w Mińsku obrazów z kolekcji malarstwa polskiego, którą ma w swoich zbiorach Muzeum Podlaskie. Lechowski podkreślił, że to jedna z największych takich kolekcji. Na Białorusi ma być także w najbliższym czasie pokazana podlaska wystawa na temat ręczników obrzędowych.

Prokopcew_muzeum

Włodzimierz Prokopcow, dyrektor Muzeum Narodowego Republiki Białoruś

Włodzimierz Prokopcow powiedział natomiast, że w ramach współpracy podlascy muzealnicy przyjadą na Białoruś, by wziąć udział w narodowym forum muzealników, które służy wymianie doświadczeń. – To ważne, by nasi sąsiedzi brali w tym udział, by kontakty były podtrzymywane. Spodziewamy się, że forum te kontakty poszerzy – mówił Prokopcow. Dodał, że stronie białoruskiej zależy na podpatrywaniu w Polsce najlepszych rozwiązań, także technologicznych.

Anatol Wap zaznaczył, że zawarte porozumienie obejmuje również takie dziedziny jak konserwacja zabytków czy edukacja kulturalna.

Muzeum Podlaskie posiada swoje oddziały w kilku miastach w regionie. To „sieć” placówek, wśród których są m.in. Muzeum Historyczne, Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego, czy synagoga w Tykocinie, oddział w Bielsku Podlaskim, Białostockie Muzeum Wsi. Muzeum Podlaskie współpracuje już z muzeami m.in. w obwodach grodzieńskim i brzeskim na Białorusi.

Znadniemna.pl za PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content