HomeKulturaObchody jubileuszu Michała Kleofasa Ogińskiego na Białorusi

Obchody jubileuszu Michała Kleofasa Ogińskiego na Białorusi

Na Białorusi rozpoczęły się zakrojone na szeroką skalę obchody jubileuszu Michała Kleofasa Ogińskiego. 25 września, w piątek, przypada 250. rocznica urodzin polskiego kompozytora, podskarbiego wielkiego litewskiego, który znaczną część życia spędził w majątku Zalesie na terenie obecnej Białorusi.

Oginski_str

Michał Kleofas Ogiński

Decyzją UNESCO rok 2015 został ogłoszony Rokiem Ogińskiego.

W Zalesiu na północy Białorusi w piątek został oficjalnie otwarty odrestaurowany pałac, w którym Michał Kleofas Ogiński spędził 20 lat życia. W środę 23 września rozpoczęła się tam dwudniowa konferencja naukowa, poświęcona wybitnemu kompozytorowi.

Oginski_palac_str

Zalesie. Zespół pałacowo-parkowy Ogińskich, fot.: belkraj.by

W mińskiej Galerii Związku Malarzy Białoruskich została otwarta wystawa zatytułowana „Polonez”. Ponad 60 białoruskich malarzy prezentuje na niej 250 prac poświęconych autorowi słynnego poloneza „Pożegnanie Ojczyzny”.

Z kolei białoruska artystka Marharyta Wiermiejczyk stworzyła kolekcję lalek przedstawiających Ogińskiego i jego najbliższą rodzinę.

Jak napisała w okolicznościowym artykule białoruska państwowa agencja prasowa Biełta, nie zważając na fakt, że Michał Kleofas Ogiński urodził się w Guzowie niedaleko Warszawy, „książęcy ród Ogińskich pochodzi z zachodnich Rusinów, przodków Białorusinów, którzy przyjęli katolicyzm”.

Znadniemna.pl za IAR/agkm

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content