HomeKulturaZabawa w teatr

Zabawa w teatr

W dniu 25 marca, w przeddzień Światowego Dnia Teatru, w Grodnie po raz drugi odbył się Konkurs Inscenizacji Wiersza. W konkursie wzięło udział ponad 50 dzieci z całej Białorusi: Borysewa, Horodziei, Witebska, Baranowicz, Porzecza oraz Grodna.

W tym roku Konkurs Inscenizacji Wiersza odbył się po raz drugi

W tym roku Konkurs Inscenizacji Wiersza odbył się po raz drugi

Jako pierwsi na scenę wyszli najmłodsi uczestnicy przeglądu – wychowankowie Heleny Żegało z grodzieńskiego przedszkola nr 23, którzy odegrali przedstawienie „Była sobie żabka mała”. Trio milusińskich aktorów swoim świetnym występem rozbawiło publiczność i zadało ton całemu przedsięwzięciu. W najmłodszej kategorii wiekowej wystąpili także uczniowie szkoły w Porzeczu i dzieciaki ze szkoły nr 23 w Grodnie. Wszyscy mali aktorzy wywiązali się ze swojego zadania znakomicie. Świetnie opanowali role, mówili piękną polszczyzną, a ciekawe i barwne stroje dopełniały ich grę aktorską. Aktorskie popisy przeplatały się z quizami i zagadkami, a wszystkim uczestnikom towarzyszył nastrój dobrej zabawy.

Grodzieńscy przedszkolacy wykonują wiersz „Była sobie żabka mała”

Grodzieńscy przedszkolacy wykonują wiersz „Była sobie żabka mała”

Następnie swoje umiejętności teatralne zaprezentowały nieco starsze dzieci: uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie oraz zespoły z Witebska, Horodziei i Porzecza. W tej, najbardziej licznej, kategorii wiekowej uczestnicy w wieku od 10 do 14 lat zainscenizowali bardzo popularne wśród dzieci wiersze: ,,Dziad i baba”, „Miś i księżyc”, Okulary”, „Chory kotek”, „Samochwała”. Wszystkie grupy wykazały się pomysłowością w doborze repertuaru, scenografii i kostiumów. Widać było ogromny wkład dzieci i zaangażowanie ich nauczycieli. Każdy mini-spektakl był bardzo ciekawy i wzbudzał salwy śmiechu i zachwytu wśród widzów. Dziecięce interpretacje pokazały, że poezja może być wspaniałą zabawą zarówno dla małych aktorów jak i dla publiczności.

Kostiumy, scenografia - niektóre występy oscylowały na pograniczu z teatrem

Kostiumy, scenografia – niektóre występy oscylowały na pograniczu z teatrem

Na zakończenie swoje inscenizacje wierszy zaprezentowali najstarsi uczestnicy, którzy do odegrania na scenie wybrali bardzo dojrzałe utwory, wymagające bardziej poważnego i ambitnego podejścia. Uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie zaprezentowały inscenizację wiersza Juliana Tuwima „Noc ubogiego człowieka”. „Preludium Deszczowe” – to tytuł inscenizacji wiersza Wandy Chotomskiej, przygotowanego przez dzieci uczące się języka polskiego w Domu Polskim w Borysewie. Ostatnimi wykonawcami tego dnia była grupa uczniów Społecznej Szkoły Polskiej im. T. Reytana w Baranowiczach, którzy na sąd publiczności wystawili fragment II części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Fragment „Dziadów” A.Mickiewicza w wykonaniu młodzieży z Baranowicz

Fragment „Dziadów” A.Mickiewicza w wykonaniu młodzieży z Baranowicz

Teatralne potyczki bacznie obserwowało konkursowe jury, które wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych: w najmłodszej kategorii wiekowej zwyciężyli wychowankowie przedszkola nr 23 za inscenizację wiersza „Była sobie żabka mała”; w kategorii wiekowej 10-14 lat wygrała Jana Łatysz z Zespołu Artystycznego „Młode Liski” z Witebska za inscenizację wiersz Adama Mickiewicza „Przyjaciele”; w kategorii wiekowej 15-17 lat zwycięzcami zostali uczniowie Społecznej Szkoły Polskiej im. T. Reytana w Baranowiczach za inscenizację fragmentu „Dziadów” Adama Mickiewicza. W tym konkursie inscenizacji wierszy nie było przegranych, bowiem wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz prezenty – książki i słodycze, które wręczyli prezes Rady Naczelnej ZPB Andrzej Poczobut oraz główna organizator i pomysłodawczyni imprezy, wiceprezes ds. kultury ZPB Renata Dziemianczuk. Wszystkie dzieci, które tego dnia uczestniczyły w zabawie w teatr czy na scenie, czy na widowni, opuszczały salę z kolorowym balonem i dobrym humorem.

Wszyscy uczestnicy byli obficie nagradzani brawami przez publiczność

Wszyscy uczestnicy byli obficie nagradzani brawami przez publiczność

Jednak największym darem dla dzieci można uznać to, że przygotowując się do „wiosennego spotkania z poezją” uczą się poprawnej wymowy, poznają literaturę polską, sztukę recytacji, różne formy wypowiedzi scenicznej oraz na chwilę mogą poczuć się prawdziwymi aktorami teatralnymi. Wszystko wskazuje na to, że w kalendarium przedsięwzięć ZPB na dobre zagościła jeszcze jedna wspaniała impreza, która na początku swego istnienia skupia przede wszystkim dzieci z aktorskim zacięciem oraz ich wychowawców i rodziców, ale z czasem może stać się popularną również wśród miłośników teatru polskiego w Grodnie.

IE

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content