W dniu 25 marca, w przeddzień Światowego Dnia Teatru, w Grodnie po raz drugi odbył się Konkurs Inscenizacji Wiersza. W konkursie wzięło udział ponad 50 dzieci z całej Białorusi: Borysewa, Horodziei, Witebska, Baranowicz, Porzecza oraz Grodna.
Jako pierwsi na scenę wyszli najmłodsi uczestnicy przeglądu – wychowankowie Heleny Żegało z grodzieńskiego przedszkola nr 23, którzy odegrali przedstawienie „Była sobie żabka mała”. Trio milusińskich aktorów swoim świetnym występem rozbawiło publiczność i zadało ton całemu przedsięwzięciu. W najmłodszej kategorii wiekowej wystąpili także uczniowie szkoły w Porzeczu i dzieciaki ze szkoły nr 23 w Grodnie. Wszyscy mali aktorzy wywiązali się ze swojego zadania znakomicie. Świetnie opanowali role, mówili piękną polszczyzną, a ciekawe i barwne stroje dopełniały ich grę aktorską. Aktorskie popisy przeplatały się z quizami i zagadkami, a wszystkim uczestnikom towarzyszył nastrój dobrej zabawy.
Następnie swoje umiejętności teatralne zaprezentowały nieco starsze dzieci: uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie oraz zespoły z Witebska, Horodziei i Porzecza. W tej, najbardziej licznej, kategorii wiekowej uczestnicy w wieku od 10 do 14 lat zainscenizowali bardzo popularne wśród dzieci wiersze: ,,Dziad i baba”, „Miś i księżyc”, Okulary”, „Chory kotek”, „Samochwała”. Wszystkie grupy wykazały się pomysłowością w doborze repertuaru, scenografii i kostiumów. Widać było ogromny wkład dzieci i zaangażowanie ich nauczycieli. Każdy mini-spektakl był bardzo ciekawy i wzbudzał salwy śmiechu i zachwytu wśród widzów. Dziecięce interpretacje pokazały, że poezja może być wspaniałą zabawą zarówno dla małych aktorów jak i dla publiczności.
Na zakończenie swoje inscenizacje wierszy zaprezentowali najstarsi uczestnicy, którzy do odegrania na scenie wybrali bardzo dojrzałe utwory, wymagające bardziej poważnego i ambitnego podejścia. Uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie zaprezentowały inscenizację wiersza Juliana Tuwima „Noc ubogiego człowieka”. „Preludium Deszczowe” – to tytuł inscenizacji wiersza Wandy Chotomskiej, przygotowanego przez dzieci uczące się języka polskiego w Domu Polskim w Borysewie. Ostatnimi wykonawcami tego dnia była grupa uczniów Społecznej Szkoły Polskiej im. T. Reytana w Baranowiczach, którzy na sąd publiczności wystawili fragment II części „Dziadów” Adama Mickiewicza.
Teatralne potyczki bacznie obserwowało konkursowe jury, które wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych: w najmłodszej kategorii wiekowej zwyciężyli wychowankowie przedszkola nr 23 za inscenizację wiersza „Była sobie żabka mała”; w kategorii wiekowej 10-14 lat wygrała Jana Łatysz z Zespołu Artystycznego „Młode Liski” z Witebska za inscenizację wiersz Adama Mickiewicza „Przyjaciele”; w kategorii wiekowej 15-17 lat zwycięzcami zostali uczniowie Społecznej Szkoły Polskiej im. T. Reytana w Baranowiczach za inscenizację fragmentu „Dziadów” Adama Mickiewicza. W tym konkursie inscenizacji wierszy nie było przegranych, bowiem wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz prezenty – książki i słodycze, które wręczyli prezes Rady Naczelnej ZPB Andrzej Poczobut oraz główna organizator i pomysłodawczyni imprezy, wiceprezes ds. kultury ZPB Renata Dziemianczuk. Wszystkie dzieci, które tego dnia uczestniczyły w zabawie w teatr czy na scenie, czy na widowni, opuszczały salę z kolorowym balonem i dobrym humorem.
Jednak największym darem dla dzieci można uznać to, że przygotowując się do „wiosennego spotkania z poezją” uczą się poprawnej wymowy, poznają literaturę polską, sztukę recytacji, różne formy wypowiedzi scenicznej oraz na chwilę mogą poczuć się prawdziwymi aktorami teatralnymi. Wszystko wskazuje na to, że w kalendarium przedsięwzięć ZPB na dobre zagościła jeszcze jedna wspaniała impreza, która na początku swego istnienia skupia przede wszystkim dzieci z aktorskim zacięciem oraz ich wychowawców i rodziców, ale z czasem może stać się popularną również wśród miłośników teatru polskiego w Grodnie.
IE