HomeOświataDziesięć dni w stolicy polskiej piosenki i na Śląsku

Dziesięć dni w stolicy polskiej piosenki i na Śląsku

Po raz pierwszy grupa dzieci uczących się języka polskiego z Mińska wraz z opiekunami spędziła dziesięć dni na Śląsku Opolskim, goszcząc w stolicy regionu na zaproszenie Urzędu Miasta, Prezydenta Miasta Opole Arkadiusza Wiśniewskiego oraz miejscowego Młodzieżowego Domu Kultury.

Minsk_Opole_Muzeum_Uniwersyteckie

W Muzeum Uniwersyteckim w Opolu

Bezpośrednim organizatorem pobytu młodych Polaków z Mińska był Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. Jest to niezwykle ciekawe miejsce twórczości i edukacji miejscowej młodzieży, w którym kadra pedagogiczna w pracy z podopiecznymi wykorzystuje nowoczesne metody wychowania i nauczania, tworząc rodzinną atmosferę i rozwijając twórcze pasje, zainteresowania i zdolności młodych ludzi.

Minsk_Opole_warsztaty_MDK

Podczas warsztatów w Młodzieżowym Domu Kultury

W ośrodku funkcjonuje kilkanaście zespołów pieśni i tańca, chór i aż dziesięć trup teatralnych. W Młodzieżowym Domu Kultury można nauczyć się robić zdjęcia, kręcić filmy, rysować i modelować. Na wysoki poziom wychowania i edukacji twórczej w MDK składają się 60 lat doświadczeń pracy ośrodka, który tradycyjnie proponuje młodym pokoleniom opolan różnorodną i bogatą ofertę nauczania i wychowania twórczego, zapewnianego przez profesjonalną i posiadającą dużo nowatorskich pomysłów grupę pedagogów, kierowaną przez dyrektor MDK w Opolu Elżbietę Marciniszyn.

Minsk_Opole_MDK

Naszymi troskliwymi opiekunami podczas pobytu w Opolu byli współpracownicy MDK – Daria Pakosz i Łukasz Szuba. Towarzyszyli nam od rana do wieczora, zawsze gotowi pomóc i zapewniając nam wspaniały program pobytu – bogatszy, niż było wcześniej planowane.

Jednym z nieplanowanych, lecz zrealizowanych punktów programu naszego pobytu w Opolu stała się wizyta na Uniwersytecie Opolskim, gdzie mieliśmy okazję poznać historię powstania opolskiego środowiska akademickiego, w której dużą rolę odegrali wybitni intelektualiści z Kresów Wschodnich, którym udało się repatriować na Śląsk Opolski po II wojnie światowej. Pamięć o ludziach, którzy przyczynili się do powstania Uniwersytetu Opolskiego jest pieczołowicie pielęgnowana przez współczesne kierownictwo uczelni i jej pracowników, których mieliśmy okazję poznać, zwiedzając, mieszczące się w budynku Collegium Maius (dawnym barokowym klasztorze dominikańskim) Muzeum Uniwersyteckie i gabinet rektora uczelni. Na Wzgórzu Uniwersyteckim mogliśmy podziwiać pomniki postaci ze świata kultury, których biografie były związane z Opolem, między innymi pomnik naszego ziomka z Grodzieńszczyzny – Czesława Niemena.

Podczas naszego pobytu w Opolu odbywały się tu wielkie międzynarodowe zawody młodzieżowych drużyn strażackich. Obserwowanie zmagań młodych strażaków z ponad 20 krajów stało się dla naszej grupy niezapomnianym przeżyciem, tak samo, jak udział w odbywających się w ramach imprezy wydarzeniach kulturalnych. Pod Wieżą Piastowską w Amfiteatrze Tysiąclecia, będącym główną placówką Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, podziwialiśmy „Prezentację Narodów”, czyli koncert, przygotowany w ramach międzynarodowych zawodów przez młodych strażaków.

Gwiazdą koncertu stał się jeden z najbardziej znanych w Polsce zespół Soul City, którego uczestnikiem ku naszemu zaskoczeniu okazał się nasz opiekun Łukasz Szuba.

Minsk_Opole_Koncert_Soul

Zespół Soul City

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji i miłych niespodzianek, które zapewniły nam podczas pobytu w Opolu niezwykle gościnni i życzliwi gospodarze. Były to między innymi: zwiedzanie JuraParku w leżącym niedaleko Opola Krasiejowie, podróż statkiem po Odrze oraz nawiedzenie kościoła katedralnego pw. Świętego Krzyża, w którym mieści się Sanktuarium Matki Bożej Opolskiej z Jej cudownym wizerunkiem.

Minsk_Opole_JuraPark

JuraPark w w Krasiejowie

Minsk_Opole_Park_Nauki_Krasiejów

Park Nauki w Krasiejowie

Minsk_Opole_Rejs_statkiem_Odra

Na statku

Będąc na Śląsku nie sposób było nie zwiedzić stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia, będącego miastem podobnie jak Opole, mocno związanym z historią powojennej repatriacji Polaków z Kresów Wschodnich. Wycieczkę po Wrocławiu poprowadziła pedagog z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu Małgorzata Marciniszyn-Szuba.

Minsk_Opole_Wroclaw

Podczas wycieczki po Wrocławiu

W kolejnych dniach udało nam się zwiedzić wiele innych miejsc, między innymi kopalnię złota Złoty Stok w Sudetach oraz zabytkową rezydencję śląskiego rodu Tiele-Wincklerów w Mosznej.

Minsk_Opole_Zloty_Stok

Minsk_Opole_Zloty_Stok_1

Kopalnia złota Złoty Stok w Sudetach

Minsk_Opole_Zloty_Stok_01

Minsk_Opole_Zloty_Stok_2

Poza zwiedzaniem zabytków nie zabrakło aktywnego odpoczynku, na który złożyły się wesołe godziny, spędzone w parku wodnym, na kręgielni oraz w parku linowym.

Minsk_Opole_Park_Linowy_01

W parku linowym

Minsk_Opole_Park_Linowy

Grupa młodych Polaków z Mińska wraz z opiekunami skorzystała z okazji, aby wziąć udział w warsztatach z emisji głosu, poprowadzonych przez Darię Pakosz. Byliśmy także w ZOO, na koncercie piosenki Agnieszki Osieckiej i otrzymaliśmy od gospodarzy masę prezentów, z których najcenniejszym był nakręcony przez nich film o naszym pobycie. Mimo nieznośnego upału, który panował w Opolu w dniach naszego pobytu, bardzo trudno było nam rozstawać się z tym niezwykle ciekawym miastem i naszymi gościnnymi gospodarzami.

Minsk_Opole_Zoo

Zoo

W imieniu uczestników pobytu w Opolu składam serdeczne podziękowania organizatorom naszego wyjazdu, po stronie białoruskiej – Związkowi Polaków na Białorusi, oraz gospodarzom – Urzędowi i Prezydentowi Miasta Opola Arkadiuszowi Wiśniewskiemu, Młodzieżowemu Domowi Kultury w Opolu, za niezapomniane dziesięć dni spędzone przez grupę dzieci z Mińska w stolicy polskiej piosenki i na Śląsku!

Minsk_Opole_na_Gorze_sw_Anny

Góra Św. Anny

Minsk_Opole_na_Gorze_sw_Anny_01

Mam nadzieję, że nasza współpraca z przyjaciółmi w Polsce zrobi wizyty dzieci z Mińska na Śląsku i w Opolu tradycyjnymi!

Z Opola Polina Juckiewicz, dyrektor Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy Oddziale ZPB w Mińsku

Najnowsze komentarze

  • Badzcie dzielni jak do tej pory i dumni, ze jestescie Polakami.Szczesc Boze.
    Andrzej P.

Skomentuj

Skip to content