HomeKulturaWystawa grafików z TPP przy ZPB w Krakowie

Wystawa grafików z TPP przy ZPB w Krakowie

Do końca sierpnia można podziwiać w siedzibie Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – w galerii krakowskiego Domu Polonii, wystawę grafiki, autorstwa twórców, należących do Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi.

Wystawa_grafikow_Krakow_02

Natalia Klimowicz, Kazimierz Dobrzański i Jegor Szokoładow

Otwarta 12 sierpnia wystawa dzieł polskich artystów z Białorusi tradycyjnie budzi duże zainteresowanie krakowskich miłośników sztuki plastycznej. Mówił o tym już podczas wernisażu wystawy dyrektor Domu Polonii w Krakowie Kazimierz Dobrzański. Przypomniał on, że wcześniej w zarządzanej przez niego galerii członkowie TPP przy ZPB wystawiali obrazy olejne, akwarelowe i inne. Grafika z Białorusi gości w murach Domu Polonii po raz pierwszy.

Wystawa_grafikow_Krakow_03

Dyrektor Domu Polonii w Krakowie Kazimierz Dobrzański otwiera wystawę

Na trwającą wystawę złożyły się prace pięciu członków TPP przy ZPB, tworzących w technice grafiki: Anny Zabłockiej, Olgi Kukalewicz, Natalii Klimowicz, Jegora Szokoładowa oraz Wiktora Litwinczuka.

Wystawa_grafikow_Krakow_04

Jegor Szokoładow rozmawia z gościem wernisażu

Pięciu artystów zaprezentowało krakowskiej publiczności pięć różnych koncepcji tworzenia w technice grafiki. W rysunkach Jegora Szokoładowa panuje nastrój mistyczny i postacie fantastyczne. W pracach Wiktora Litwiniuka dominuje tematyka, nawiązująca do pogańskich mitów starożytnej Litwy. Alicja z Krainy Czarów  spaceruje po uliczkach Grodna w pracach Anny Zabłockiej. Serię rysunków liryczno-filozoficznych z cyklu „Legendy gór” prezentuje Olga Kukalewicz. Przepełniona napięciem i uczuciami jest twórczość Natalii Klimowicz.

Wystawa_grafikow_Krakow_01

Każda praca posiada swój niepowtarzalny nastrój, jest wypełniona ideą, dzięki czemu cała ekspozycja wygląda niezwykle różnorodnie i pozwala każdemu odwiedzającemu wystawę na znalezienie na niej prac, odpowiadających jego gustowi.

Wystawa_grafikow_Krakow

Podczas wernisażu wystawy pierwsi zwiedzający mieli okazję osobiście poznać twórców części wystawianych rysunków – Natalię Klimowicz i Jegora Szokoładowa, którzy w podziękowaniu dla współpracującego z TPP przy ZPB Domu Polonii w Krakowie przekazali w dar swoje prace graficzne.

Wystawa_grafikow_Krakow_05

Natalia Klimowicz z Krakowa

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content