HomeSpołeczeństwoSpotkanie z polską pisarką i podróżniczką w Lidzie

Spotkanie z polską pisarką i podróżniczką w Lidzie

Uczniowie Szkoły Społecznej przy Parafii Bożego Miłosierdzia w Lidzie oraz członkowie miejscowego oddziału Związku Polaków na Białorusi 13 sierpnia mieli okazję spotkać się z polską pisarką, reportażystką, podróżniczką i misjonarką Małgorzatą Dziewiecką.

Małgorzata Dziewiecka

Małgorzata Dziewiecka

Goszcząca w Lidzie polska pisarka chętnie podzieliła się z Rodakami wieloma historiami ze swojego niezwykle bogatego w przygody życia. Trzy godziny obcowania Małgorzaty Dziewieckiej z lidzkimi Polakami przeminęły niezauważalnie. Wysłuchali oni opowieści o przygodach pisarki i podróżniczki, między innymi w Botswanie, Indiach, na Malediwach i Tongo, gdzie pracowała ona w charakterze nauczycielki. Duże zainteresowanie zgromadzonych wywołał także okres pracy Małgorzaty Dziewieckiej w charakterze misjonarki, między innymi w Peru, Boliwii, Paragwaju i na Jamajce.

Malgorzata_Dziewiecka_Swietlana_Worono

Dwadzieścia pięć lat, spędzone przez Małgorzatę Dziewiecką poza Polską, to były lata niesienia przez nią pomocy potrzebującym. W Afryce pełniła ona funkcję dyrektora sierocińca, a w Botswanie nawet założyła szkołę tkactwa dla niepełnosprawnych.

W trudnych dla Polski czasach stanu wojennego – w latach 1981-1983, ta niezwykła osoba organizowała w Holandii, przy parafiach katolickich pomoc humanitarną dla szkół i szpitali oraz konkretnych osób, mieszkających na Dolnym Śląsku, skąd pochodzi podróżniczka.

projekcja_filmu

Uczestnicy spotkania z Małgorzatą Dziewiecką mieli okazję obejrzeć zrealizowany przez Telewizję Polską film dokumentalny o jej życiu w Botswanie pt. „Odnaleźć się na Okavango”.

Małgorzata Dziewiecka jest postacią niezwykłą chociażby dlatego, że nie mając z mężem własnych dzieci – adoptowała troje dzieci z afrykańskiego plemienia, które wraz z małżonkiem otacza ciepłem i miłością prawdziwej rodziny.

Swietłana Worono z Lidy

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content