HomeHistoriaObchody 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej na Grodzieńszczyźnie

Obchody 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej na Grodzieńszczyźnie

Związek Polaków na Białorusi i Konsulat Generalny RP w Grodnie zapraszają do udziału w uroczystościach z okazji Dnia Wojska Polskiego oraz przypadającej na te dni 95. rocznicy Zwycięstwa Polaków nad Sowietami w Bitwie Warszawskiej, która rozstrzygnęła o pomyślnym dla odrodzonego Państwa Polskiego, Europy i świata zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej.

Demotywator, przypominający o znaczeniu Bitwy Warszawskiej, fot.: demotywatory.pl

Demotywator, przypominający o znaczeniu Bitwy Warszawskiej, fot.: demotywatory.pl

Uroczystości rozpoczną się dzisiaj, 14 sierpnia, o 18.00 na cmentarzu garnizonowym w Grodnie, gdzie miejscowi Polacy wspólnie z pracownikami polskiej placówki konsularnej w Grodnie złożą kwiaty i zapalą znicze na grobach polskich żołnierzy.

Z cmentarza garnizonowego uczestnicy obchodów przejdą na pobliski cmentarz pobernardyński, gdzie także leżą polegli żołnierze polscy. Grodzieńska część uroczystości zakończy się Mszą świętą za poległych żołnierzy polskich w kościele Pobernardyńskim w Grodnie – rozpoczęcie o 19.00.

Obchody Dnia Wojska Polskiego i 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej będą kontynuowane także w sobotę i niedzielę.

Jutro, 15 sierpnia, delegacje ZPB i Konsulatu Generalnego RP w Grodnie wspólnie wyruszą w trasę po miejscach pamięci, związanych z wydarzeniami sprzed 95 lat oraz późniejszych wojen, w których żołnierz polski poległ ku chwale Ojczyzny. Polacy planują odwiedzić w tym dniu mogiły żołnierskie w miejscach najdalej oddalonych od Grodna w obwodzie grodzieńskim.

W niedzielę, 16 sierpnia, objazd miejsc pamięci będzie kontynuowany, ale już w bliższym terenie. Zakończy uroczystości spotkanie Polaków w plenerze pod Wołkowyskiem, gdzie ZPB zorganizuje pokaz filmu dokumentalnego o Bitwie Warszawskiej, a reprezentacyjny chór ZPB „Głos znad Niemna” wystąpi z koncertem pieśni patriotycznych.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Wieczna chwała bohaterom!Uratowali Europę od czerwonej zarazy.

  • Szkoda, że nie udało sie namówić miejscowych Białorusinów do włączenia się we wspólne święto.
    Uratowali nas na 18 lat, ale dało to nam siłę w przetrwaniu grozy II wojny światowej i 45 lat komunizmu Białorusini czcza armię radziecką. Jakie pomieszanie historii!

Skomentuj

Skip to content