HomeSportTriumf Polaków z Białorusi na Igrzyskach Polonijnych!

Triumf Polaków z Białorusi na Igrzyskach Polonijnych!

Polacy z Białorusi stali się światową potęgą w sporcie polonijnym! Dowiedli tego podczas zakończonych właśnie XVII Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych „Śląsk 2015”, zdobywając najwięcej tytułów mistrzowskich i zwyciężając w końcowej klasyfikacji medalowej Igrzysk!

Na pierwszym stopniu podium w klasyfikacji medalowej Igrzysk - reprezentanci Białorusi

Na pierwszym stopniu podium w klasyfikacji medalowej Igrzysk – reprezentanci Białorusi

W skarbonce reprezentacji Polaków z Białorusi znalazło się ogółem 137 medali. To o dwa mniej, niż zdobyli drudzy w klasyfikacji medalowej – rodacy z Litwy. Jednak nasi sportowcy okazali się najlepsi pod względem zdobytych złotych medali. Zgromadzili ich aż 67, wyprzedzając litewskich Polaków o dziewiętnaście złotych krążków.

Polacy z Białorusi cieszą się z drużynowego zwycięztwa

Polacy z Białorusi cieszą się z drużynowego zwycięstwa

Jak wyznał w rozmowie ze Znadniemna.pl kierownik naszej reprezentacji na XVII Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych „Śląsk 2015”, wiceprezes działającego przy ZPB Polskiego Klubu Sportowego „Sokół” Marek Zaniewski, nasi sportowcy jechali na Igrzyska z nastawieniem polepszenia wyniku z poprzednich Igrzysk Polonijnych, na których zajęli piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. – Wynik, osiągnięty przez naszą reprezentację na minionych Igrzyskach przeszedł najśmielsze oczekiwania! – nie krył radości i satysfakcji z wyników swoich podopiecznych kierownik naszej reprezentacji.

Najlepsze siatkarki i siatkarze w sporcie polonijnym - zawodnicy z Polskiego Klubu Sportowego "Sokół" przy ZPB

Najlepsze siatkarki i siatkarze w sporcie polonijnym – zawodnicy z Polskiego Klubu Sportowego „Sokół” przy ZPB

Polscy sportowcy z Białorusi potwierdzili na Igrzyskach, że wciąż nie mają sobie równych w światowej polonijnej w siatkówce. Przy czym złoto w siatkówce halowej zdobyli tym razem nie tylko nasze panie, lecz także mężczyźni, którzy na poprzednich Igrzyskach musieli zadowolić się drugim miejscem. Niekwestionowaną gwiazdą ostatnich Igrzysk, podobnie jak poprzednich, została grodzieńska tenisistka Anastazja Zabłocka. Zdeklasowała rywalki we wszystkich trzech konkurencjach, w których wystartowała – w singlu, w deblu, wraz z koleżanką z Brześcia Ludmiłą Michałap, oraz w mikście, wraz ze swoim ojcem i trenerem Janem Zabłockim.

Najlepsza polska tenisistka spoza granicx Polski Anastazja Zabłocka ze swoją rywalką z meczu finałowego w singlu Marianną Wojciechowską z Luksemburga

Najlepsza polska tenisistka spoza granic Polski – grodnianka Anastazja Zabłocka ze swoją rywalką z meczu finałowego w singlu – Marianną Wojciechowską z Luksemburga

Anastazja Zabłocka i Marianna Wojciechowska na podium

Marianna Wojciechowska i Anastazja Zabłocka na podium

Mistrzowie Igrzysk w mikście tenisowym  Anastazja i Jan Zabłoccy

Mistrzowie Igrzysk w mikście tenisowym Anastazja i Jan Zabłoccy

– Około 80 procent medali, zdobytych przez naszych sportowców, należy do reprezentantów Polskiego Klubu Sportowego „Sokół” – zaznacza wiceprezes „Sokoła” Marek Zaniewski. Zdaniem polskiego działacza sportowego w żaden sposób nie umniejsza to wkładu we wspólne zwycięstwo reprezentacji Białorusi sportowców z innych środowisk i organizacji polskich, ale potwierdza fakt, że działający przy Związku Polaków na Białorusi Polski Klub Sportowy „Sokół” jest w chwili obecnej być może najmocniejszym amatorskim klubem sportowym wśród Polaków, mieszkających poza granicami Polski.

Znadniemna.pl, zdjęcia – Marek Zaniewski

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content