HomeKulturaWernisaż Andrzeja Filipowicza w Sosnowcu

Wernisaż Andrzeja Filipowicza w Sosnowcu

Andrzej Filipowicz „Nadniemnie”. Wernisaż w centrum kulturalnym MUZA w Sosnowcu.

Wernisaz_Andrzeja_Filipowicza_06

Podczas otwarcia wernisażu

Wystawa prac Andrzeja Filipowicza to próba pokazania twórczej realizacji unikatowych miejsc miasta znad Niemna, świadectwa dawnej świetności Grodna zwanego przed wojna światową trzecią stolicą Rzeczypospolitej.

Wernisaz_Andrzeja_Filipowicza_01

Andrzej Filipowicz

To fragment pracy nad szeroko pojętym tematem historii kultury Kresowej Nadniemnia, współżycia konfessionalnego, uchwycenia zachowani, piękna urody i tradycji, a przede wszystkim Grodnem.

Wernisaz_Andrzeja_Filipowicza_05

Otwierając wystawę autor powiedział, że przyświecał mu cel ukazania piękna kresowego miasta Grodna, miasta, które jest zbyt często pomijane w pamięci rodaków, gdy mówimy o Kresach Wschodnich, a przecież Grodno to nie tylko perełka architektury, ale również ostoja polskości Wschodnich Kresów, miejsce, które miało ważny wpływ w rozwoju Polskiej państwowości i tożsamości narodowej.

Wernisaz_Andrzeja_Filipowicza_04

Prace Andrzeje Filipowicza są logicznym i niedokończonym kierunkiem twórczego opracowania śladów Historii kultury Kresowej, kresowych korzeni, Nadniemnia, Grodna, tego, co jest przedmiotem nostalgii, zbiorowych dążeń sentymentalnego dążenia do Kresów Wschodnich.

Wernisaz_Andrzeja_Filipowicza_03

Wystawa jest elementem XVII Światowych Igrzysk Polonijnych „Śląsk 2015”.

Wernisaz_Andrzeja_Filipowicza_02

Wystawę można oglądać Centrum MUZA mieści się w Sosnowcu przy ul. Warszawskiej 2 w dniach 5 – 31 sierpnia 2015 roku.

Wernisaz_Andrzeja_Filipowicza

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą w 2015 r.”.

Znadniemna.pl za Wspolnotapolska.org.pl/ Foto: Joanna Łącka

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content