HomeKulturaPolacy z Białorusi na święcie kultury kresowej w Mrągowie

Polacy z Białorusi na święcie kultury kresowej w Mrągowie

Tańce i piosenki, wystawy plastyków i rękodzielników, spotkania z dziennikarzami i poetami, korowód ulicami miasta oraz koncert galowy. Te i inne wydarzenia artystyczno-kulturalne zmieścił trzydniowy program tegorocznego XXI Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie.

Festiwal_Mragowo_Koncert_galowy_01

Na scenie – uczestnicy koncertu galowego

Festiwal, będący największym wydarzeniem kulturalnym, prezentującym kulturalne dziedzictwo Polaków, mieszkających za wschodnią granicą Polski, zebrał w tym roku dziesiątki kresowych zespołów pieśni i tańca, muzyki ludowej oraz wokalistów z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także zespół taneczny Olza z Czech.

W tym roku Białoruś reprezentowana była w Mrągowie głównie przez artystów z Mińska, działających w miejscowym oddziale Związku Polaków na Białorusi oraz Grodna i Brześcia. Mrągowianie i goście Festiwalu mogli zapoznać się z twórczością znanych Polakom na Białorusi i naszym Czytelnikom zespołów: „Młode Babcie”, „Wiosna”, Orkiestra Instrumentów Ludowych, Polonijny Zespół Pieśni i Tańca „Karolinka”. Na scenach festiwalu zabłysnęły też gwiazdy polskiej piosenki z Białorusi: jeden z najpopularniejszych białoruskich wykonawców własnych piosenek Wiktor Szałkiewicz, wokalistka Olga Guczek i inni.

Na scenie "Młode babcie"

Na scenie „Młode Babcie”

Śpiewa Olga Guczek

Śpiewa Olga Guczek

Na scenie Wiktor Szałkiewicz

Na scenie Wiktor Szałkiewicz

Ale Festiwal w Mrągowie, przynajmniej w tym roku, to nie tylko – muzyka taniec i śpiew.

W ramach festiwalu przybyli na niego kresowi dziennikarze, wśród których była nasza wysłanniczka Ludmiła Burlewicz oraz redaktor naczelna „Magazynu Polskiego na uchodźstwie” Irena Waluś. Redaktorzy z Kresów między innymi wzięli udział w warsztatach, których efektem stało się przygotowanie festiwalowej gazetki „Kresówka”, zawierającej treści, przygotowane przez uczestników warsztatów we współpracy z miejscowymi dziennikarzami.

Uczestnicy warsztatów dziennikarskich w studio telewizyjnym Gazety Olsztyńskiej

Uczestnicy warsztatów dziennikarskich w studio telewizyjnym Gazety Olsztyńskiej

Kolejny wymiar tegorocznego Festiwalu w Mrągowie to plener malarski zwieńczony wernisażem wystawy, powstałych podczas niego dzieł sztuki plastycznej. Środowisko polskich malarzy z Białorusi reprezentowali w Mrągowie członkowie Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB Wacław Romaszko i Andrzej Filipowicz.

Wernisaż wystawy uczestników pleneru w Mrągowie

Wernisaż wystawy uczestników pleneru w Mrągowie

W plenerze i wernisażu uczestniczył między innymi Andrzej Filipowicz (w centrum)

W plenerze i wernisażu uczestniczył między innymi Andrzej Filipowicz (w centrum)

Obraz pędzla Wacława Romaszki

Obraz pędzla Wacława Romaszki

Stoisko Towarzystwa Twórców Ludowych przy ZPB

Stoisko Towarzystwa Twórców Ludowych przy ZPB

Tradycyjnie już – w Mrągowie właśnie, co roku można posłuchać aktualnej poezji kresowej i spotkać współczesnych kresowych poetów. Podczas spotkań poetyckich w miejscowym Centrum Kultury i Turystyki miłośnicy poezji mieli okazję podyskutować o poezji i posłuchać strof poetyckich autorstwa między innymi polskiej poetki i działaczki ZPB z Wojstomia Heleny Andrycy, oraz młodego poety z Grodna Hermana Pańkowa.

Swoje wiersze czyta młody poeta z Grodna Herman Pańkow

Swoje wiersze czyta młody poeta z Grodna Herman Pańkow

Największe cykliczne święto kultury Kresów Wschodnich, jakim jest Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie, dziennikarze mogli podsumować wraz z organizatorami festiwalu podczas konferencji prasowej. Ujawniła ona, iż, niestety, wciąż nie został znaleziony sposób na przełożenie popularności tej imprezy na efekt komercyjny i Festiwal wciąż potrzebuje dotacji, aby mógł gościć artystów z Kresów i promować w Polsce niezwykle bogatą i różnorodną kulturę kresową.

Pochód ulicami Mrągowa

Pochód ulicami Mrągowa. Na czele reprezentacji artystów z Białorusi- nasza wysłanniczka Ludmiła Burlewicz

Festiwal_Mragowo_Korowod_01

Zespół "Młode Babcie"

Zespół „Młode Babcie”

W pochodzie uczestniczył zespół pieśni i tańca "Karolinka" z Brześcia

W pochodzie uczestniczył zespół pieśni i tańca „Karolinka” z Brześcia

Najbardziej widowiskowymi częściami Festiwalu stały się: tradycyjny pochód artystów i zespołów, uczestniczących w festiwalu, ulicami Mrągowa oraz koncert galowy w amfiteatrze nad jeziorem Czos.

Na scenie Orkiestra Instrumentów Ludowych

Na scenie Orkiestra Instrumentów Ludowych

Festiwal_Mragowo_Koncert_galowy_02

Festiwal_Mragowo_Publicznosc

Publicznośc świetnie się bawi podczas koncertu galowego

Festiwal_Mragowo_Publicznosc_01

Festiwal_Mragowo_Publicznosc_02

Festiwal_Mragowo_Scena

Organizatorzy XXI Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie to: Burmistrz Miasta Mrągowo, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oddział w Mrągowie oraz Centrum Kultury i Turystyki.

Ludmiła Burlewicz z Mrągowa

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content