HomeSpołeczeństwoPrezydent RP Andrzej Duda: Pomoc Polakom na Wschodzie dziejowym zadaniem Państwa Polskiego

Prezydent RP Andrzej Duda: Pomoc Polakom na Wschodzie dziejowym zadaniem Państwa Polskiego

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział dzisiaj w swoim orędziu, wygłoszonym po zaprzysiężeniu na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, powołanie Biura ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Andrzej_Duda

Zaprzysiężenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Sejmie RP

W orędziu prezydenckim Duda zwrócił uwagę na trzy grupy Polaków żyjących za granicą.

Andrzej_Duda_02

Para Prezydencka – Agata i Andrzej Duda

Pierwsza grupa to Polonia rozsiana po całym świecie. Jak zwrócił uwagę prezydent, często chodzi o ludzi na eksponowanych stanowiskach, którzy chcieliby działać na rzecz polskiego interesu narodowego. „Trzeba do nich wyciągnąć rękę” – powiedział nowy prezydent.

Druga grupa to Polacy, którzy pozostali na Wschodzie po przesunięciu granic kilkadziesiąt lat temu, albo zostali wywiezieni w ramach represji. Wielkim dziejowym zadaniem i sprawdzianem dla Polski jest sprowadzenie ich do kraju – mówił Duda. Państwo polskie powinno ich wspierać, aby mogli krzewić polską kulturę i aby o Polsce nie zapomnieli – podkreślał.

Trzecia grupa to emigracja młodych Polaków. Zdaniem Dudy należy podtrzymywać z nimi łączność. Powinniśmy się starać, aby mieli możliwość powrotu do Polski i mogli wykorzystać w ojczyźnie swoje doświadczenie. Polska powinna wspierać ich np. w zakresie szkolnictwa, tak aby dzieci polskich emigrantów miały dostęp do polskiej kultury.

Andrzej_Duda_06

Na dzisiejszych uroczystościach zaprzysiężenia Prezydenta RP Andrzeja Dudy jest obecna, jako reprezentant Polaków ze Wschodu, przewodnicząca Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

Andrzej_Duda_zapr_Borys

 

Andrzej_Duda_Borys_4

Andrzej_Duda_Borys_3

Andrzej_Duda_Borys_1

Andrzej_Duda_Borys_2

Znadniemna.pl na podstawie KRESY.PL/ fot. Wojciech Grzedzinski, serwis fotograficzny Kancelarii Prezydenta RP i facebook.com 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content