Andrzej Filipowicz „Nadniemnie”. Wernisaż w centrum kulturalnym MUZA w Sosnowcu.
Wystawa prac Andrzeja Filipowicza to próba pokazania twórczej realizacji unikatowych miejsc miasta znad Niemna, świadectwa dawnej świetności Grodna zwanego przed wojna światową trzecią stolicą Rzeczypospolitej.
To fragment pracy nad szeroko pojętym tematem historii kultury Kresowej Nadniemnia, współżycia konfessionalnego, uchwycenia zachowani, piękna urody i tradycji, a przede wszystkim Grodnem.
Otwierając wystawę autor powiedział, że przyświecał mu cel ukazania piękna kresowego miasta Grodna, miasta, które jest zbyt często pomijane w pamięci rodaków, gdy mówimy o Kresach Wschodnich, a przecież Grodno to nie tylko perełka architektury, ale również ostoja polskości Wschodnich Kresów, miejsce, które miało ważny wpływ w rozwoju Polskiej państwowości i tożsamości narodowej.
Prace Andrzeje Filipowicza są logicznym i niedokończonym kierunkiem twórczego opracowania śladów Historii kultury Kresowej, kresowych korzeni, Nadniemnia, Grodna, tego, co jest przedmiotem nostalgii, zbiorowych dążeń sentymentalnego dążenia do Kresów Wschodnich.
Wystawa jest elementem XVII Światowych Igrzysk Polonijnych „Śląsk 2015”.
Wystawę można oglądać Centrum MUZA mieści się w Sosnowcu przy ul. Warszawskiej 2 w dniach 5 – 31 sierpnia 2015 roku.
Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą w 2015 r.”.
Znadniemna.pl za Wspolnotapolska.org.pl/ Foto: Joanna Łącka