HomeTowarzystwo Plastyków PolskichXX-lecie Towarzystwa Plastyków Polskich

XX-lecie Towarzystwa Plastyków Polskich

W tym roku Towarzystwo Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi obchodzi 20-lecie działalności. Z tej okazji w dniu 19 maja w Grodnie odbyły się okolicznościowe obchody, w których wzięli udział członkowie i sympatycy organizacji z Białorusi, Litwy, Ukrainy i Polski.

Andrzej Chodkiewicz, konsul generalny RP w Grodnie składa gratulacje Stanisławowi Kiczko, prezesowi Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB

Andrzej Chodkiewicz, konsul generalny RP w Grodnie składa gratulacje Stanisławowi Kiczko, prezesowi Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB

Uroczystości zainaugurowała Msza święta w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego, będąca podziękowaniem za lata owocnej pracy oraz wspomnieniem kolegów, którzy odeszli do wieczności.

Po południu w auli ZPB odbyło się spotkanie jubileuszowe, w którym wzięli udział przedstawiciele ZPB na czele z p.o. prezesa Anżeliką Orechwo, przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Grodnie na czele z konsulem generalnym Andrzejem Chodkiewiczem, poseł na Sejm RP Artur Górski, prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Olga Iwaniak, naczelnik Wydziału ds. Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Marek Maluchnik, wiceprezes okręgu warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków Tomasz Awdziejczyk, przedstawiciele Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych Mieczysław i Władysław Maławscy, malarki z Litwy Lena Chwiczia i Irma Bałakauskaite oraz inni goście.

Goście uroczystości

Goście uroczystości

Jako pierwszy, na prawach gospodarza, głos zabrał niestrudzony prezes TPP Stanisław Kiczko, który we wspomnieniach powrócił do wydarzeń sprzed 20 lat, opowiedział o najbardziej jaskrawych momentach w dziejach towarzystwa oraz z całego serca podziękował wszystkim, którzy przez lata wspierali działalność Towarzystwa.

Następnie po kolei zabierali głos goście, którzy nie szczędzili słów zachwytu i uznania dla zrzeszonych w Towarzystwie plastyków.

Rada Naczelna ZPB decyzją z dnia 6 maja br. przyznała z okazji XX lecia Towarzystwa Plastyków Polskich tytuł honorowego członka Związku Polaków na Białorusi Stanisławowi Kiczce za sukcesy w promowaniu twórczości polskich plastyków zarówno na Białorusi, jak i poza jej granicami, osobiste zaangażowanie i poświęcenie 20 lat życia na przewodniczenie Towarzystwu.

Stanisław Kiczko również podziękował najbardziej aktywnym kolegom za wieloletni udział w życiu Towarzystwa wręczając okolicznościowe dyplomy. Natomiast pamiątkowe medale z okazji 20-lecia Towarzystwa Plastyków Polskich zostały wręczone wszystkim osobom, biorącym udział w obchodach jubileuszowych.

Malarze pokazują pamiątkowe medale z okazji 20-lecia Towarzystwa Plastyków Polskich

Malarze pokazują pamiątkowe medale z okazji 20-lecia Towarzystwa Plastyków Polskich

Tak liczne spotkanie z okazji jubileuszu było wspaniałą okazją do promocji katalogu, wydanego właśnie na tę okazję. Katalog zawiera krótkie notki biograficzne i po trzy obrazy najbardziej udzielających się w życiu stowarzyszenia artystów. Natomiast najnowsze dzieła malarzy można było obejrzeć na wystawie, która towarzyszyła obchodom jubileuszowym. Te dzieła, które stworzyli przez lata ci malarze, stanowią dziś i już na zawsze pozostaną ważnym fragmentem historii kultury polskiej na Białorusi (na tych ziemiach).

W spotkaniu malarzy wzięli również udział osoby twórcze, którym patronują greckie muzy Kaliope – muza poezji epicznej i Terpsychora – muza pieśni chóralnej. Leon Podlach przeczytał własny wiersz, napisany specjalnie z okazji jubileuszu przyjaciół malarzy, a chór „Głos znad Niemna” wykonał kilka pieśni, które uświetniły obchody jubileuszowe.

Mieczysław Maławski z Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych składa życzenia jubileuszowe

Mieczysław Maławski z Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych składa życzenia jubileuszowe

Gdy 20 lat temu plastycy tworzyli Towarzystwo, postawili sobie dwa główne cele: popieranie artystów plastyków poprzez urządzanie wystaw i plenerów oraz popularyzowanie współczesnej sztuki artystycznej wśród ludzi wrażliwych na piękno. Dziś Towarzystwo Plastyków Polskich jest jednym z najbardziej znaczących i najprężniej działających stowarzyszeń twórczych działających przy Związku Polaków.

Śpiewa chór "Głos znad Niemna"

Śpiewa chór „Głos znad Niemna”

WK

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content