HomeSportReprezentacja sportowa Polaków z Białorusi gotowa do Igrzysk Polonijnych

Reprezentacja sportowa Polaków z Białorusi gotowa do Igrzysk Polonijnych

Osiemdziesięciu zawodników z Grodna, Lidy,Wołkowyska, Brześcia i Mińska zgłosił Związek Polaków na Białorusi i działający przy nim Polski Klub Sportowy „Sokół” do udziału w XVII Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych – Śląsk 2015.

logo_igrzysk

Logo XVII Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych – Śląsk 2015, fot.: wspolnotapolska.org.pl

Najbardziej prestiżowe na kuli ziemskiej zawody sportowe wśród Polonii i Polaków za granicą wystartują w Katowicach 2 sierpnia. Polacy z Białorusi jadą bronić 34 mistrzowskich tytułów, zdobytych dwa lata temu na Igrzyskach w Kielcach.

Z poprzednich, odbywających się, co dwa lata, Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych reprezentacja Polaków z Białorusi przywiozła 74 medali, w tym – 34 złote, 21 srebrny i 19 brązowych. Wśród 26 krajów świata, sklasyfikowanych w końcowej klasyfikacji medalowej, Białoruś zajęła na poprzednich Igrzyskach piąte miejsce, ustępując polonijnym potęgom sportowym z Czech (1 miejsce), Litwy (2), Kanady (3) i Niemiec (4).

W tym roku, jak zapewnia nas wiceprezes Polskiego Klubu Sportowego „Sokół” Marek Zaniewski, polscy sportowcy z Białorusi nastawiają się na powtórzenie wyniku sprzed dwóch lat, a może nawet na jego polepszenie i „wskoczenie” na podium w końcowej klasyfikacji medalowej.

Sokol_Grodno_igrzyska

Siatkarze z Białorusi po udanym występie na Igrzyskach w Kielcach w 2013 roku, fot.: wspolnotapolska.org.pl

– Tradycyjnie liczymy na naszych siatkarzy halowych, którzy na każdych zawodach polonijnych walczą o najcenniejsze trofeum i nigdy nie plasują się poza podium – mówi Marek Zaniewski. Dwa lata temu w Kielcach kobieca reprezentacja siatkarek z Białorusi sięgnęła po złote medale Igrzysk , a panowie zdobyli srebrne nagrody.

Jan Zablocki_small

2013 rok. Jan Zabłocki w redakcji Znadniemna.pl demonstruje kielecką gazetę „Echo Dnia” z reportażem o sukcesach córki na XVI Światowych Igrzyskach Polonijnych

Gwiazdami Igrzysk w Kielcach stała się też rodzina Zabłockich z Grodna, a właściwie – Anastazja Zabłocka, która na korcie tenisowym zdeklasowała rywalki we wszystkich trzech dostępnych jej konkurencjach i pokazała absolutny wynik, zdobywając trzy złote medale: w turnieju indywidualnym, w deblu, wraz z koleżanką z Brześcia Ludmiłą Michałap oraz w mikście, grając w parze ze swoim ojcem i trenerem Janem Zabłockim.

Światowe Igrzyska Polonijne zarówno letnie, jak i zimowe to największe i najbardziej prestiżowe zawody sportowe, rozgrywane wśród Polonii i Polaków mieszkających za granicą. To forum sportowe jest organizowane, co dwa lata przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w różnych miastach Polski, które zabiegają o to, by gościć sportowców polskiego pochodzenia z całej kuli ziemskiej. Liczba uczestników Igrzysk, w zależności od ilości dyscyplin, w różnych latach wahała się od 900 do 1700 sportowców, reprezentujących 26 – 31 państw.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content