HomeHistoriaPałac Radziwiłłów w Zdzięciole zostanie sprzedany na aukcji

Pałac Radziwiłłów w Zdzięciole zostanie sprzedany na aukcji

Cena wywoławcza za budynek wynosi 117 tysięcy dolarów. Dawny pałac Radziwiłłów w Zdzięciole w obwodzie grodzieńskim Białorusi zostanie sprzedany na aukcji – poinformował dziennik „Komsomolskaja Prawda w Biełorussii”.

Palac_Soltanow

Były pałac Sołtanów w Zdzięciole, widok ogólny. Fot.: radzima.org

Budynek został wzniesiony w 1751 r. przez Mikołaja Faustyna Radziwiłła, ojca pisarza i działacza państwowego Wielkiego Księstwa Litewskiego Udalryka Krzysztofa Radziwiłła.

Palac_Soltanow_stare

Pałac niegdyś Radziwiłłów w Zdzięciole

W ciągu wieków wygląd pałacu znacznie się zmienił. Kiedyś miał po bokach dwie ozdobne wieżyczki, a dokoła stały rzeźby i rozciągał się park krajobrazowy.

Palac_Soltanow_Napoleon_Orda

Pałac na obrazie Napoleona Ordy z lat 1860-70

Teraz pozostał dwukondygnacyjny ceglany budynek o powierzchni 1,5 tys. m kw. stojący przy ul. Pobiedy.

Palac_Soltanow_01

Pałac zbudowany najprawdopodobniej dla ks. Michała Radziwiłła ok. poł. XVIII w., został wzniesiony na miejscu wcześniejszego zamku Ostrogskich. W k. XVIII w. przebudowali go Sołtanowie, a po konfiskacie dóbr pałac był zamieniony na koszary kawaleryjskie, a następnie na więzienie. W okresie międzywojennym mieściła się w nim szkoła. Po II wojnie światowej umieszczono tu szpital miejski. Fot.: Tania Kazak, radzima.org

Do niedawna w pałacu, który należał do zdzięcielskiego szpitala rejonowego, znajdowała się przychodnia stomatologiczna. Od kilku lat nie jest wykorzystywany.

Palac_Soltanow_fasada_glowna

Fasada główna, fragment. Fot.: Tania Kazak, radzima.org

Władze lokalne chciały odtworzyć w kilku salach budynku wnętrza z XVIII wieku i zrobić tu muzeum historyczne, ale funduszy starczyło tylko na projekt.

Palac_Soltanow_fragment

Fot.: Alena Pawłowska, radzima.org

„Zdzięcielski pałac to zabytek architektury II kategorii i jest chroniony przez państwo, dlatego będzie sprzedawany przy spełnieniu szczególnych warunków.

Palac_Soltanow_fragment_01

Fot.: Alena Pawłowska, radzima.org

Nowy właściciel będzie musiał podpisać tzw. zobowiązanie do ochrony i rozpocząć eksploatację budynku w ciągu 3 lat. I oczywiście inwestor będzie musiał odrestaurować budynek oraz wyremontować fasadę i dach pałacu” – poinformował przedstawiciel wydziału ideologii i kultury władz lokalnych.

Palac_Soltanow_korytarz

Korytarz. Fot.: radziwill.by

Władze chciałyby sprzedać pałac za 1,8 mld rubli białoruskich (117 tys. dol.), ale nie są przekonane, czy za taką cenę znajdzie się nabywca mimo dość dobrego stanu budynku.

Palac_Soltanow_widok_ze_str_jeziora

Pałac od strony jeziora. Fot.: Tania Kazak, radzima.org

Pierwsza aukcja odbędzie się 15 lipca w Grodnie. Jeśli budynku nie uda się sprzedać, cena będzie obniżana.

Znadniemna.pl za PAP

Najnowsze komentarze

  • Chcialabym zeby ten zabytek trafil w dobre rece.

Skomentuj

Skip to content