HomeKulturaDzień Kultury Polskiej w Żołudku

Dzień Kultury Polskiej w Żołudku

Ponad dwieście Polaków, członków oddziałów Związku Polaków na Białorusi z Grodna, Mińska, Lidy, Szczuczyna, Wiewiórki, Wasiliszek, Bielicy i Żołudka bawiło się w niedzielę, 28 czerwca, na festynie „Dzień Kultury Polskiej” w Żołudku, w rejonie szczuczyńskim.

Przemawia konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz

Przemawia konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz

Wydarzenie kulturalne dla działaczy oddziałów terenowych ZPB , zorganizowane z inicjatywy prezesa organizacji Mieczysława Jaśkiewicza, poprzedził udział wszystkich gości festynu w Mszy świętej, odprawionej w miejscowym kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP za Ojczyznę i Polaków na Białorusi. Nabożeństwo śpiewem uświetniły działające przy Oddziale ZPB w Mińsku chóry „Społem” pod kierownictwem Aleksandra Szugajewa oraz „Polonez” pod kierownictwem Janiny Bryczkowskiej i Natalii Krywoszejewej.

Chór "Polonez" śpiewa podczas Mszy świętej

Chór „Polonez” śpiewa podczas Mszy świętej

Polonez_kosciol_1

Chór „Polonez” – występ w kościele po nabożeństwie

W kościele, po nabożeństwie, śpiewa chór "Społem"

W kościele, po nabożeństwie, śpiewa chór „Społem”

Spolem_kosciol_1

Dzień Kultury Polskiej w Żołudku odwiedził konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz, który dziękował zgromadzonym na festynie Polakom za pielęgnowanie polskich tradycji i kultury. Gratulował też Związkowi Polaków na Białorusi, iż, mimo braku własnych pomieszczeń w terenie, organizacja ta potrafi organizować masowe imprezy kulturalne i dzięki nim integrować społeczność polską na Grodzieńszczyźnie, a także na terenie całej Białorusi.

Przemawia inicjator wydarzenia kulturalnego - prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz

Przemawia inicjator wydarzenia kulturalnego – prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz

Występ chóru "Społem" podczas festynu

Występ chóru „Społem” podczas festynu

Spolem_festyn_1

Spolem_festyn_2

Chór "Polonez"

Chór „Polonez”

Polonez_festyn_1

Zespół "Młode Babcie"

Zespół „Młode Babcie”

Mlode_Babcie_1

Mlode_Babcie_2

Zespół "Czarna Perła"

Zespół „Czarna Perła”

Olga Guczek

Olga Guczek

Grodzieńska Orkiestra Dęta przy ZPB

Grodzieńska Orkiestra Dęta przy ZPB

Występ najmłodszych artystów z Żołudka

Występ najmłodszych artystów z Żołudka

Zorganizowany przez ZPB w Żołudku Dzień Kultury Polskiej stał się przeglądem talentów muzycznych przede wszystkim z Mińska. Polacy z Grodzieńszczyzny mieli okazję przekonać się o niezwykle wysokim poziomie artystycznym polskich artystów ze stolicy Białorusi. W programie, zaprezentowanym przez Oddział ZPB w Mińsku wystąpiły wspomniane chóry „Polonez” i „Społem”, cieszący się popularnością wśród Polaków na Białorusi zespół „Młode Babcie”, zespół „Czarna Perła” oraz soliści, między innymi urastająca na gwiazdę polskiej sceny muzycznej na Białorusi – solistka Olga Guczek. Grodzieńskie środowisko muzyczne reprezentowała na festynie działająca przy ZPB Grodzieńska Orkiestra Dęta pod kierownictwem Pawła Kmiecika. Nie zabrakło w koncercie także występu młodych talentów z Żołudka. Dzieci, uczące się religii przy miejscowym kościele, po polsku recytowały przed publicznością poezję Adama Mickiewicza. Dzieci śpiewały też piosenki o tematyce mickiewiczowskiej, wprawiając swoim śpiewem w zachwyt nawet doświadczonych artystów.

Marczukiewicz_gratulacje_Polonez_1

Helena Marczukiewicz, prezes Oddziału ZPB w Mińsku, przyjmuje życzenia urodzinowe

Marczukiewicz_gratulacje_Polonez_2

Helena Marczukiewicz, prezes Oddziału ZPB w Mińsku, przyjmuje życzenia urodinowe

Helena Marczukiewicz, prezes Oddziału ZPB w Mińsku, dziękuje za życzenia

Niezwykle miłym akcentem podczas festynu było publiczne złożenie życzeń urodzinowych prezes Oddziału ZPB w Mińsku i członkini Zarządu Głównego Związku Polaków pani Helenie Marczukiewicz. To właśnie jej dedykowali w tym dniu swoje występy artyści z oddziału ZPB w stolicy Białorusi, działający pod czujnym i kompetentnym kierownictwem pani prezes.

Przemawia kpt. WP Weronika Sebastianowicz, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi

Przemawia kpt. WP Weronika Sebastianowicz, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi

Ogółem, w imprezie w Żołudku, udział wzięła prawie połowa składu Zarządu Głównego ZPB, gdyż poza prezesem Jaśkiewiczem i prezes Marczukiewicz na festynie była obecna żywa legenda walk o przetrwanie polskości na Białorusi, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi – kapitan Wojska Polskiego Weronika Sebastianowicz. Przemawiając do rodaków pani kapitan zwróciła uwagę na to, że spotkania Polaków, mieszkających za wschodnią granicą Polski, połączone z prezentacją bogatego dorobku polskiej kultury są niezwykle istotnym elementem przetrwania polskości na Kresach.

Znadniemna.pl, zdjęcia Grażyny Abramienko i Aleksandra Wasilenki

Najnowsze komentarze

  • Występ najmłodszych artystów z LIDY)))

Skomentuj

Skip to content