HomeOświataPierwsze dni pobytu nauczycieli języka polskiego z Białorusi w Paryżu

Pierwsze dni pobytu nauczycieli języka polskiego z Białorusi w Paryżu

Przebywająca w tych dniach w Paryżu delegacja nauczycielek języka polskiego z Białorusi wizytowała już, mającą ponad 170-letnią historię, Szkołę Polską im. Adama Mickiewicza, była obecna na lekcjach szkolnych i imprezach kulturalnych, przygotowanych przez uczniów szkoły i ich nauczycieli oraz złożyła wizytę w Ambasadzie RP w Paryżu, gdzie była ciepło przywitana przez pracowników placówki i osobiście Ambasadora RP we Francji Andrzeja Byrta.

Konrad Leszczyński, dyrektor Szkoły Polskiej im. Adama Mickiewicza w Paryżu

Konrad Leszczyński, dyrektor Szkoły Polskiej im. Adama Mickiewicza w Paryżu

Wizytację Szkoły Polskiej im. Adama Mickiewicza w Paryżu delegacja z Białorusi rozpoczęła od spotkania z kierownikiem tej placówki oświatowej Konradem Leszczyńskim. Pan dyrektor opowiedział o niezwykle bogatej i długiej, bo ponad 170-letniej historii szkoły, której mury pamiętają nie tylko patrona szkoły – Wieszcza Narodowego Adama Mickiewicza, lecz także masę innych wybitnych Polaków, których życie w ten czy inny sposób przeplotło się z historią szkoły. Byli to między innymi: Joachim Lelewel, gen. Józef Dwernicki, Józef Ignacy Kraszewski, Ludwik Mierosławski, Alojzy Biernacki (były minister finansów Królestwa Kongresowego) oraz hrabia Ksawery Branicki.

Konrad_Leszczynski

Konrad Leszczyński opowiada o funkcjonowaniu szkoły

Konrad_Leszczynski_1

Konrad_Leszczynski_2

Konrad Leszczyński opowiedział nauczycielkom z Białorusi o dzisiejszej działalności zarządzanej przez niego placówki oraz jej roli i miejscu we francuskim systemie edukacji. Delegacja zwiedziła kompleks budynków szkolnych, zapoznając się z pracą działających przy szkole stowarzyszeń jej byłych uczniów. Niezwykle poznawczy dla gości okazał się pokaz filmów, promujących szkołę, zapoznanie się z funkcjonowaniem jej profilu w serwisie społecznościowym Facebook oraz z treściami, zamieszczonymi na stronie internetowej szkoły – między innymi ankietami z komentarzem dla rodziców i materiałami dydaktycznymi. Podczas wizytacji szkoły, goście z Białorusi mieli okazję odwiedzić szkolną bibliotekę i zapoznać się z najnowszymi pozycjami książkowymi, z których korzystają uczniowie szkoły. Zapoznając się z funkcjonowaniem szkoły nauczycielki języka polskiego z Białorusi miały okazję spotkać się, porozmawiać i wymienić się doświadczeniami ze swoimi paryskimi kolegami – nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej.

Konrad_Leszczynski_3

Uczniowie szkoły pielęgnują pamięć o patronie placówki

Uczniowie szkoły pielęgnują pamięć o patronie placówki

pamiec_o_patronie_szkoly_1

Najciekawszym elementem wymiany doświadczeń była obecność gości z Białorusi na lekcjach uczniów klas początkowych. O tym że Szkoła Polska w Paryżu dba o wszechstronny rozwój swoich wychowanków nauczycielki z Białorusi przekonały się będąc uczestnikami szkolnego przedstawienia teatralizowanego, przygotowanego przez uczniów III klasy szkoły podstawowej i opartego na Bajkach Jana Brzechwy.

W szkolnej bibliotece

W szkolnej bibliotece

w_bibliotece_szkolnej_1

Goście odwdzięczyli się gospodarzom, zapraszając uczniów i pedagogów Szkoły Polskiej w Paryżu na lekcję otwartą pt. „Polacy na Białorusi”.

Podczas zajęć najmłodszych uczniów

Podczas zajęć najmłodszych uczniów

zajecia_naimlodszych_1

Absolwenci szkoły nie zapominają o niej

Absolwenci szkoły nie zapominają o niej

zwiedzanie_szkoly

Trzy lata temu Szkoła Polska w Paryżu obchodziła 170-lecie istnienia

Trzy lata temu Szkoła Polska w Paryżu obchodziła 170-lecie istnienia

Zdjęcie pamiątkowe w klasie lekcyjnej

Zdjęcie pamiątkowe w klasie

Zdjęcie pamiątkowe przy pomniku fundatorów szkoły

Zdjęcie pamiątkowe przy pomniku fundatorów szkoły

Podczas pobytu w szkole nauczycielki polskie z Białorusi miały spotkanie z pisarką książek dla dzieci Joanną Krzyżanek. Poznały także dyrektor paryskiej szkoły społecznej Ecole Nova Polska Danutę Lemoine, która opowiedziała o systemie funkcjonowania społecznych placówek oświatowych we Francji. O działalności sekcji polskiej we francuskim systemie oświaty opowiedziała z kolei gościom z Białorusi koordynator sekcji polskiej w liceum Montaigne Danuta Charlon.

Przed Pałacem Monako, będącym rezydencją Ambasadora RP we Francji

Przed Pałacem Monako, będącym rezydencją Ambasadora RP we Francji

przed_ambasada_1

O historii budynku opowiada Piotr Błoński, attache prasowy Ambasady RP w Paryżu

Po wizytacji Szkoły Polskiej im. Adama Mickiewicza w Paryżu delegacja z Białorusi złożyła wizytę w Ambasadzie RP w Paryżu, mieszczącej się w zabytkowym Pałacu Monako (Hotel de Monaco), zbudowanym w latach 70. XVIII stulecia na polecenie księżnej Monaco Marii Katarzyny de Brignole.

Piotr_Blonski

Piotr Błoński, attache prasowy Ambasady RP w Paryżu

w_ambasadzie

w_ambasadzie_1

w_ambasadzie_2

O historii powstania Pałacu Monako, jego właścicielach i osobach rezydujących w nim w różnych okresach historycznych opowiedział , oprowadzając po pałacu gości z Białorusi attache prasowy Ambasady RP w Paryżu Piotr Błoński. Przed spotkaniem z gospodarzem rezydencji nasza delegacja miała okazję porozmawiać z konsul RP Agnieszką Kucińską, kierowniczką Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Paryżu i jej koleżanką – konsul RP Martą Stachowiak.

Delegację z Białorusi wita Ambasador RP we Francji Andrzej Byrt

Delegację z Białorusi wita Ambasador RP we Francji Andrzej Byrt

zyrandole_w_ambasadzie

Żyrandole w Ambasadzie RP w Paryżu

W towarzystwie dyplomatów nauczycielki polskie z Białorusi udały się na obiadokolację, na którą gości zaprosił Ambasador RP we Francji Andrzej Byrt. Podczas poprzedzającego posiłek spotkania pan ambasador interesował się sytuacją polskiej oświaty na Białorusi i życiem rodaków za wschodnią granicą Polski. Ciekawość pana ambasadora zaspokoiła inicjator wizyty nauczycieli z Białorusi w Paryżu Andżelika Borys. Korzystając z obecności na spotkaniu reprezentantek środowisk polskich z całej Białorusi Borys opowiedziała o specyfice funkcjonowania polskich społeczności w różnych regionach. Pana ambasadora bardzo zainteresowała między innymi najstarsza z działających na Białorusi Polska Szkoła Społeczna im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach. Andrzej Byrt zadeklarował nawet chęć odwiedzenia tej placówki oświatowej. Poza tym pan ambasador omówił z Andżeliką Borys, jako przewodniczącą Rady Naczelnej ZPB sposoby zorganizowania pomocy dla uczącej się języka ojczystego na Białorusi polskiej młodzieży. Obecny na spotkaniu z ambasadorem Konrad Leszczyński zadeklarował z kolei, że w przyszłym roku Szkoła Polska im. Adama Mickiewicza w Paryżu zaprosi do siebie grupę polskiej młodzieży z Białorusi na pobyt integracyjny ze swoimi uczniami.

Zdjęcie pamiątkowe z ambasadorem

Zdjęcie pamiątkowe z ambasadorem

Delegacja nauczycieli języka polskiego z Białorusi będzie gościła w Paryżu do końca tygodnia. Program pobytu przewiduje szereg ciekawych spotkań, między innymi ze środowiskiem rodziców uczniów Szkoły Polskiej w Paryżu i przewodniczącą Rady Rodziców – Anną Kotarzewską Dos Santos. Nasza delegacja zwiedzi także Bibliotekę Polską w Paryżu. Zawita do muzeów Adama Mickiewicza i Fryderyka Chopina. W programie jest przewidziana także masa innych atrakcji, o których napiszemy wkrótce.

Iness Todryk-Pisalnik z Paryża

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content