HomeOświataPodróż wakacyjna na małą ojczyznę Adama Mickiewicza

Podróż wakacyjna na małą ojczyznę Adama Mickiewicza

Podsumowaniem konkursu gramatycznego i koncertem pożegnali 12 czerwca rok szkolny 2014-2015 uczniowie Szkoły Społecznej, działającej przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Brześciu. Następnego dnia uczniowie wybrali się na jednodniową wycieczkę w strony rodzinne Adama Mickiewicza.

Dyrektor szkoły Natalia Rakowicz i jej uczniowie

Dyrektor szkoły Natalia Rakowicz i jej uczniowie

Uroczystość z okazji zakończenia roku szkolnego odbyła się w murach szkoły, gdzie kierownik placówki Natalia Rakowicz ogłosiła wyniki konkursu pt. „Gramatyka wcale nie jest nudna ”, w którym pod koniec maja brali udział uczniowie szkoły.

Uczniowie Szkoły Społecznej przy Oddziale ZPB w Brześciu

Uczniowie Szkoły Społecznej przy Oddziale ZPB w Brześciu

Uczestnicy konkursu zostali odznaczeni dyplomami, a zwycięzcy otrzymali poza tym nagrody książkowe, ufundowane prze Konsulat Generalny RP w Brześciu.

Potem nastąpiła artystyczna część uroczystości na którą złożył się program pt. „Niech żyją wakację”. Koncert został przygotowany przez najmłodszych uczniów szkoły w prezencie jej absolwentom.

Młodzi Polacy z Brześcia w Muzeum-Folwarku Mickiewiczów w Zaosiu

Młodzi Polacy z Brześcia w Muzeum-Folwarku Mickiewiczów w Zaosiu

Wielu z nich, w składzie 18-osobowej grupy uczniów szkoły, wybrało się następnego dnia w podróż do miejsca narodzin Adama Mickiewicza – Zaosia. Tam polska młodzież z Brześcia zwiedziła Muzeum-Folwark Mickiewiczów, urządzony w stylu dworku w Soplicowie z epopei narodowej wieszcza „Pan Tadeusz”. W Zaosiu uczniowie z Brześcia zwiedzili także przylegającą do dworku stajnię, łaźnię i, co najważniejsze, spichlerz z pokoikiem na stryszku, w którym Adam Mickiewicz zatrzymywał się podczas wakacji w rodzinnych stronach.

Zdjęcie pamiątkowe uczestników wycieczki

Przed wejściem do muzeum

Następnie brzeska młodzież polska zwiedziła Nowogródek, gdzie oddała hołd Wielkiemu Polakowi przy Jego pomniku i kopcu, nasypanym ku Jego czci.

W nowogródzkim kościele farnym

W nowogródzkim kościele farnym

W drodze powrotnej młodzi Polacy zatrzymali się nad jeziorem Świteź, aby podziwiać jego uroki, inspirujące niegdyś Adama Mickiewicza do napisania arcydzieł polskiego i światowego romantyzmu literackiego.

Natalia Gołubowska z Brześcia

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content